Kultura a společnost Sex a vztahy

Jak na zánět močových cest?

Sedíš na záchodě a necítíš nic jiného než bolest a pálení? Trápí tě záněty močových cest? Nevíš co způsobují, ani jak se jim bránit? Právě proto si přečti pozorně tento článek, který tě informuje nejen o tom, jak vlastně záněty močových cest vznikají, ale také o tom, jak se jim bránit a jak nastolit tu nejlepší prevenci.

Pokud chceš mít močové cesty v pořádku stejně jako slečna na obrázku, objev několik bezpečnostních opatření.

Závažné nebezpečí

Infekce močových cest jsou překvapivě naprosto běžným onemocněním, které se vykytuje více u dívek a žen než u mužů. Moč je za normálních okolností zcela sterilní, ale pokud je nakažena bakteriemi, může se stát, že dřív či později tě budou trápit problémy právě s touto infekcí. Infekce se tvoří v močové trubici a následně se přesouvá až do močového měchýře. Právě odtud se dostane do močovodů a nejzávažnější částí je, když se tato infekce dostane až do ledvin. Závažná infkce ledvin se opravdu může jevit jako nebezpečná, zejména pokud se neléčí. Nejčastějším viníkem je právě infekce močových cest, kterou způsobují tzv. E-coli bakterie, která se nachází v anální oblasti a v důsledku špatné hygieny putuje až do močových cest.

Co způsobuje infekci močových cest?

Infekci močových cest a následné problémy způsobuje hned několik faktorů. Jedná se především o ty, které si nyní uvedeme.

1) Špatná hygiena
Hygiena každého z nás hraje klíčovou roli v rozvoji této infekce. Špatné utírání se na záchodě může přenášet bakterie a choroboplodné zárodky do močové trubice, což vede k jejímu rozvoji. Také sex s infikovaným partnerem je hrozbou, přičemž tvůj kluk o tom nemusí vůbec vědět. Riziko se také zvyšuje, pokud si po milostných hrátkách se svým klukem nedopřejete důkladnou hygienu.

2) Ledvinové kameny
I ledvinové kameny mohou dočasně zablokovat močové cesty a předurčují člověka k rozvoji infekce.

3) Oslabená imunita
Pokud je tvoje imunita oslabená (platí i pro HIV pozitivní či diabety), jsi více náchylná těmto problémům kvůli snížení obranyschopnosti organismu a jeho neschopnosti proti infekci bojovat.

4) Neúplné vyprázdnění močového měchýře
Někteří lidé opravdu trpí problémy s močovým měchýřem, například, že při močení nedokončí svou potřebu, tudíž svůj močový měchýř nevyprázdní úplně. To může vést ke zvyšování infekce.

%CODE1%

Jak se můžeš chránit?

Základem prevence je kromě správné hygieny také nošení teplého oblečení, protože takový zánět ledvin vzniká především z prochladnutí. Preventivně se můžeš bránit také častým pojídáním brusinek či pití brusinkových čajů, které mají na močové cesty velmi dobrý vliv. Pokud žiješ sexuálním životem, po každém styku je dobré si ihned dojít na toaletu, aby se v tvém těle nemnožily bakterie. To samé platí i před samotným milováním. Navíc tak sobě i svému klukovi prožitek z hrátek zesílíš.

Zdroje infekce

Pokud jsi už jednou prodělala infekci močových cest či jsi měla problémy s postižením ledvin, určitě se na nějakou dobu zdrž navštěvování veřejných bazénů či jiných podobných prostor, kde přijdeš lehce do styku s bakteriemi. Vhodné není ani letní koupání se v jezeru či jiných znečištěných vodách. To samé platí také pro sauny, ta je sice vhodná pro zvýšení tvé obranyschopnosti, ale rozhodně není dobrá pro tvou hygienu. V sauně se lidí především potí a rozhodně není dobré, aby ses dostala do kontaktu s potem ostatních, především pokud si sedáš nahá na místa, kde sedělo před tebou již plno lidí. Pokud budeš dodržovat všechny tyto “pravidla”, výrazně riziko vzniku infekce snižuješ – a to je přeci to, o co ti jde!

3 komentáře

Klikni pro přidání komentáře

 • Pěkný článek:) Jen bych chtěla opravit, že moč není sterilní, je v ní přirozená mikroflóra, ať už více či méně (v tom případě “více” se jedná už o zmíněnou infekci”). Sterilní je pouze za normálních okolností močový měchýř. 🙂

 • Já už jsem si taky
  pár záněty prošla a brusinky jsou fakt výborný, i když jsou spíš na prevenci a
  možná trochu na urychlení léčení než jako samostatný prvek. Urologický čaj si
  taky vždycky kupuju, ale netuším, jak velký vliv na ten zánět má, piju ho s děsnou
  nechutí, protože mi přijde odporný, takže asi tak nějak podvědomě i sama sobě
  nalhávám, že ten účinek stejně žádný nemá 😀 Ještě si kupuju uroval akut, ten
  je na to taky dobrý. A jinak se snažím držet v teple, klasika 😀

 • No já sama jsem si se záněty močových cest už docela užila, ale kdybych měla poradit, co mě osobně při zánětech nejvíc pomáhá, tak je to určitě dostatečný přísun tekutin (čím více, tím lépe, ono se to tělo jako kdyby propláchne) a to platí i pro prevenci (když se to tělo neustále proplachuje, tak ta bakterie nemá příležitost se usadit), vyhýbat se sladkému pití, protože sladké podporuje záněty a pokud už zánět propukne, tak včas nasadit nějaké léky (například uroval akut nebo uroval akut+), urologické čaje a brusinky. A pokud to nepomáhá nebo se dostaví i horečky, tak určitě k lékaři, při takových zánětech většinou už pomohou jen antibiotika.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.