Kultura a společnost

Jak vyhrát boj s knížkami v angličtině?

Neboj se přečíst si knížku v angličtině. V tomto jazyce jsou nejčastěji napsány ty největší pecky. Proč o ně přijít jen kvůli nedokonalé angličtině, když si ji můžeš tak snadno zlepšit?

Přijde ti angličtina náročná? A co potom teprve čtení knih v angličtině. Třeba by sis nějakou knihu ráda přečetla – protože, řekněme si to na rovinu, to, co naše vydavatelství vydávají je jen hrstka knížek, které v angličtině vyšly – ale prostě si nemyslíš, že bys knížku úspěšně zaklapla na poslední stránce? Co takhle vyzkoušet pár osvědčených triků, jak se v angličtině zdokonalit a připravit se tak na čtení?

1) Anglické komiksy
Jednou z prvních možností je začít u komiksů nebo mang. Můžeš je najít k přečtení i zdarma na internetu. Plusem zde je, že ti obrázky pomůžou pochopit text, kdyby si mu náhodou neporozuměla. Nemusíš se tak bát, že bys komiks nedočetla.

Čtení manga komiksů ti v začátcích hodně pomůže.
zdroj: fanpop.com

2) Seriály
Ano. Místo toho, aby sis pustila seriál nebo film s českým dabingem a bylo to pro tebe tak jednodušší, stáhni si ho s českými titulky a v originálním znění. Uvidíš, že si na jazyk potom zvykneš a čtení titulků se stane samozřejmostí. Získáš znalosti nejen z výslovnosti, ale taky si rozšíříš slovní zásobu. Navíc zjistíš, že originální znění je kolikrát mnohem lepší a přirozenější, než náš krkolomný český dabing.

3) Kniha, kterou znáš
A s jakými knihami je nejlepší začínat? Rozhodně si neber žádnou klasiku nebo žánr, který tě nebaví. Vyber si knížku, která je ti blízká, případně takovou, jakou už si četla i v češtině. Pomáhá to při pochopení textu. Dál bych taky nedoporučovala knížky, kde je hodně krkolomných názvů. Co tím myslím? V hodně fantasy knihách se vyskytují skřeti, víly, obři, rudohlavci a podobné bytosti, jejíž názvy se můžou hodně plést a špatně překládat.

Simpsonovi jistě dobře znáš. Přečti si o nich komiksy nebo zkoukni seriál v angličtině.
zdroj: silentmike86.deviantart.com

Chce to hlavně hodně odhodlání a nevzdávat se hned při prvním slovíčku, jehož významu nebudeš rozumět. Můžu ti taky doporučit si třeba nejprve přečíst nějaký e-book, který je volně k dostání na internetu, abys zjistila, jestli už ti čtení v angličtině dostatečně jde. Spousta amerických a anglických e-shopů má na detailu knihy také možnost „Podívání se dovnitř“. Tak nejlépe zjistíš, jestli ti styl dané knížky sedne.

Ještě jeden tip ti mohu doporučit. Zkus si psát nebo komunikovat s nějakým rodilým Angličanem. Mně hodně pomohlo dopisování si s americkými autory, kteří navíc berou ohled na to, že naše angličtina není dokonalá, takže se snaží psát jednodušeji.

Na závěr tu ode mě máš pár tipů na super americké knížky, kvůli kterým by si určitě anglicky měla začít číst:

  • Born wicked by Jessica Spotswood
  • Incarnate by Jodi Meadows
  • Black Heart by Holly Black
  • Glitch by Heather Anastasiu
  • Bitterblue by Kristin Cashore
  • Insurgent by Veronica Roth
  • The Selection by Kiera Cass
  • Under the never sky by Veronica Rossi

Všech osm knižních klenotů roku 2012 pohromadě!
Všech osm knižních klenotů roku 2012 pohromadě!
zdroj: readbreatherelax.com

Štítky

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.