Bydlení Kultura a společnost

Jak vybírat pračky a sušičky?

Pračky a sušičky jsou domácími spotřebiči, které se posledních pár let těší veliké oblibě. A není divu. Kdo by si ještě dokázal představit máchat ruce několikrát týdně v neckách a drhnout oblečení o valchu? Díky modernímu vynálezu už nemusíte ani natahovat šňůry, připínat prádlo na věšák ani vytahovat žehličku. Sušička zvládne vše za vás. Jako bonus navíc bude prádlo krásně nadýchané a zbavené alergenů a roztočů. Zní to lákavě, že?

Těžší, než samotné rozhodnutí o koupi bývá výběr správných spotřebičů. Možná vám pomůžou recenze praček a sušiček, kde so o jednotlivých produktech dozvíte důležité informace. Nebo si můžete přečíst články, jak vybrat sušičku a pračku, které vám podrobně vysvětlí všechny parametry, které se s produkty pojí.

Jak velkou kapacitu zvolit

U obou spotřebičů je důležitá jejich kapacita. Pokud budete prát pouze pro sebe nebo dvoučlennou rodinu, budete logicky potřebovat méně objemné produkty než v případě, že máte doma tři malé děti. Pro jednoho až tři členy domácnosti by se do spotřebičů mělo vejít okolo 5 kilogramů prádla, pro velké rodiny je vhodné mít spotřebiče jednou tolik objemné.

Jestli kupujete jenom jeden ze dvou pomocníků a druhý máte doma, myslete na jeho objem. Pokud se do pračky i sušičky vejde stejné množství prádla. Sušičky bývají obecně méně objemné, ale pravděpodobně se vám nebude chtít věšet část oděvů na šňůru a přidělávat si tak zbytečně práci. Není ani dobré snažit se do sušičky nacpat více prádla než doporučené množství. Místo vyžehleného oblečení byste vytáhli pomačkané a vlhké kousky.

Přední a horní plnění

Když vyberete podobně rozměrové spotřebiče, budou vedle sebe dobře vypadat. Pro ty, kteří mají menší domácnost a ocení každé ušetřené místo, může být ideálním řešením postavit sušičku na pračku. V tomto případě musíte vybírat produkty s předním plněním. Existují ještě s horním plněním, které jsou obvykle užší a můžete je postavit vedle sebe, ale na sebe je postavit nemůžete.

Energetický štítek spotřebičů

Komu by se chtělo zbytečně platit za elektřinu, když existují úsporné spotřebiče. Nezapomeňte se tedy dívat na energetický štítek, na kterém vyčtete, do jaké energetické třídy vybraný produkt spadá. Nejúspornější modely jsou značené jako A++ nebo ještě lépe A+++.

Další údaj, který na tomto štítku můžete najít je účinnost spotřebiče. Značí se písmeny A až G, přičemž A jsou ty nejvýkonnější produkty a G potom ty, jejich účinnost je nejnižší. Zjistíte tu i roční spotřebu elektřiny a vody, hlučnost spotřebiče a kapacitu pračky nebo sušičky.  Více o energetických štítcích najdete například na wikipedii.

5 komentářů

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.