Kultura a společnost

Jak se zbavit metliček na nohou?

"Zdobí" tvé nohy viditelné žilky tzv. metličky, nebo také mikrovarixy? Je pravda, že zrovna teď v létě, které přeje nejrůznějším mini svrškům, opravdu není o co stát. Nepříjemným faktem je, že výskyt metliček znepříjemňuje život každé druhé slečně a ženě. Na druhou stranu - i na tento kosmetický neduh existují řešení.

Proč se metličkám bránit?

Metličky bohužel nejsou pouze kosmetickým nedostatkem, jejich existence může značit i to, že žilní stěny přicházejí o svoji elasticitu, což může vést i ke vzniku křečových žil a žilní nedostatečnosti. Zdravotně znepříjemnit život dokážou však i samotné metličky: můžeš pociťovat napětí nebo tíhu v nohách, výjimečně ti můžou nohy také natékat. Kromě nohou se metličky vyskytují nejvíce na obličeji.

Co metličky způsobuje a zhoršuje?

Výskyt metliček je především podmíněn geneticky, je to až z 50%. Za jejich vznik a zhoršení však můžou i další vlivy jako jsou:

 • nedostatek pohybu
 • časté a dlouhodobé sezení – to samé ale platí i o stání
 • nadváha
 • hormonální změny v průběhu těhotenství
 • antikoncepce
 • vysoký krevní tlak
 • kouření
 • časté opalování – je pravda, že přes opálenou pokožku jsou metličky méně zřetelné, ale na druhou stranu nezdravé UV záření poškozuje kolagen, z kterého jsou složeny právě stěny jemných cévek.
 • vysoké teploty (sauna, pára, horké koupele)
 • těsné oblečení (zejména zařízlé lemy ponožek)
 • příliš vysoké podpatky, nebo naopak boty s tenkou podrážkou

Jak se metliček zbavit ordinačně?

Existuje několik způsobů, jak se nepěkných metliček na nohou zbavit ordinačně. Každý z nich má pochopitelně svá vlastní specifika.
1 ) Skleroterapie
Skleroterapie se používá k odstranění metliček nejčastěji. Je to metoda, při které se do metliček vstříkne roztok. Tento roztok podráždí a slepí vnitřní stranu cévy. Potom se na místo na 1 až 2 týdny aplikuje trvalý tlakový obvaz, aby se zamezilo opětovnému průtoku krve. Další 2 až 4 týdny je potřeba nosit kompresivní punčochy. Výsledky této metody nejsou však zdaleka stoprocentní. Cenová náročnost tohoto zákroku se pohybuje nízko – jedná se o několik stovek korun, přesná cena závisí na rozsahu ošetření. Skleroterapii můžeš podstoupit pouze v podzimních a zimních měsících.
2) Laser
Ošetření metliček laserem je založeno na využití tzv. barvivových laserů. Ty se dokážou dostat až do cévy aniž by porušily kůži, tam následně odbourají hemoglobin a tím natrvalo naruší celou cévu, která se tak uzavře. Cena těchto laserových přístrojů je vysoká, a proto i cena za ošetření je nákladnější. Pro dokonalé výsledky je potřeba ošetření opakovat.

Jak se dají metličky potlačit kosmeticky?

Redukci metliček slibují také některé kosmetické prostředky. Jedná se například o tyto: Enja Leg Laser -Dermacol, Angiomed – Aromedica a tělový krém na rozšířené žilky – Avon. Co dále dělat, aby se mi metličky nedělaly, nebo nezhoršovaly? Pomoci svým nohám, můžeš také tím, když si 3x až 5x denně odpočineš v poloze se zvednutýma nohama nad úrovní srdce po dobu 10 minut. Vhodné je také sprchování studenou vodou. Správná životospráva dokáže také divy. V boji proti metličkám ti můžou pomoci také speciální čaje a kompresivní punčochy.

8 komentářů

Klikni pro přidání komentáře

 • Já mám na stehnech takové vodorovné bílé čáry, viditelné jen při nějakém úhlu pohledu. Co myslíte, že by to mohlo být? Nesportuji. Díky 🙂

 • Na metličkové žilky a otoky nohou mi perfektně zabírá Priessnitz žilní výživa a mazání. Při používání mi nohy neotékají, ani v horkých dnech a ani tolik nebolí. Další viditelné žilky už se mi také neobjevují a ty, co už mám, světlají, takže doporučuji.

 • Souhlasím. Taky jsem si Priessnitz kupovala. Hodně jsem sportovala a asi se to na těch nohách podepsalo. Začly se mi metličkové žilky dělat a to mě hrozně vyděsilo. Ta představa, že se blíží léto a já si vezmu kraťasy a vystavím ty nohy 🙁 no škoda slov. Zašla jsem si do lékárny, koupila Priessnitz a pozorovala 🙂 Jiné se mi nevytvořily a ty, které mám už nevnímám, protože se ztrácejí.

 • Mě ty metličkové hodně vadily když jsem se na ně dívala, bylo to odpudivé. Ale říkala jsme is že musí být ějaká pomoc, tu jsem našla v Priessnitzově mazání, ty co jsem měla se ztrácejí, nejsou tak vidět a další se mi netvoří. jsem v šoku a je to parádní!

 • Mě ty metličkové hodně vadily když jsem se na ně dívala, bylo to odpudivé. Ale říkala jsme is že musí být ějaká pomoc, tu jsem našla v Priessnitzově mazání, ty co jsem měla se ztrácejí, nejsou tak vidět a další se mi netvoří. jsem v šoku a je to parádní!

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.