Kultura a společnost

Jak se snadno a co nejlíp naučit cizí jazyky?

Jazyky jsou důležité. Najdete si díky nim skvělé zaměstnání, lépe se vám cestuje, rozumíte filmům i hudbě, máte více možností. Otevřou se vám dveře do světa, získáte mnoho příležitostí. Angličtina je v dnešní době naprostá nezbytnost, proto si na ní dejte záležet. Naučte se anglicky myslet, jedině tak budete skutečně úspěšní.

Jazyky ve škole

Pokud už máte školu za sebou, najděte si vhodný jazykový kurz. Určitě si vyberete. Buď si dejte intenzivní roční studium, nebo navštěvujte pravidelné hodiny jednou týdně. Můžete využít i služeb individuálních lektorů, ale dejte si pozor, aby vám tento způsob výuky vyhovoval. Pokud zrovna nemáte dost finančních prostředků, existují také velmi levné kurzy angličtiny, na nichž se studenti učí učit. Sice se musíte smířit s tím, že vás budou mít na starosti nezkušení lektoři, ale v těchto kurzech učí hlavně rodilí mluvčí, takže se setkáte s různými přízvuky a rozhodně na ně nemůžete začít česky. Krásně se rozmluvíte.

Učení doma

Angličtinu nebo jiné jazyky se můžete učit i doma. Čtěte články, sledujte filmy či zprávy a hlavně mluvte. Pořiďte si dobrou učebnici, která vás výukou provede. Nejprve si udělejte test, abyste zjistili svou úroveň, na internetu jich najdete spoustu. Nechte si učebnici doporučit od učitele nebo se poraďte na diskusních fórech. Procvičujte si výslovnost a choďte do společnosti, kde se daným jazykem mluví, vyzkoušejte konverzační kluby. Klidně si najděte kamarádku, s níž budete moci komunikovat. Zkuste oslovit školy, kde studují cizinci. Nabídněte jim pomoc při jejich pobytu České republice.

Cestujte

Nic naplat, ale nejvíc se naučíte, když do toho skočíte rovnýma nohama. Neseďte doma, stále jsou v kurzu au pair i pracovní pobyty. Vyrazit můžete jen na pár měsíců či na několik let. Najděte si solidní agenturu, která pobyty zprostředkovává, zeptejte se spolužáků a známých. S odjezdem neváhejte, protože v zahraničí se naučíte cizí jazyk velmi rychle, navíc pochytíte správnou výslovnost. Poznáte nové lidi, seznámíte se s cizí kulturou, ochutnáte nová jídla a prožijete spoustu dobrodružství. A pracovní cesta vypadá skvěle i v životopise. Nejeden zaměstnavatel vybírá svoje pracovníky podle toho, jestli mají zkušenost ze zahraničí. Nejde totiž jen o jazyk, ale o cenné životní zkušenosti, které nasbíráte, když se o sebe skutečně musíte starat sami.

Pište si deník

Pokud si píšete deník, zkuste si ho psát v angličtině, opět vás to posune dál, zvlášť pokud budete psát denně. Najděte si kamaráda na dopisování, takzvaní penfriends jsou pořád aktuální. Noste s sebou stále slovník, ať už v telefonu či nějaký kapesní. Pokud uslyšíte nebo uvidíte neznámé slovíčko, ihned si jej najdete a nic vás nezaskočí. Zároveň je dobré vymyslet s ním tři různé věty, pak si jej snadno zapamatujete.

Využijte každý moment

Pro učení můžete využít i chvíle v dopravních prostředcích, kdy si čtěte cizojazyčnou knihu nebo časopis. Při běhání si nasaďte sluchátka a místo oblíbené hudby poslouchejte novou lekci. Přeložte si oblíbenou píseň, nastavte si v mobilu i v počítači angličtinu místo češtiny a zkuste si psát anglicky i svoje připomínky nebo seznamy na nákup.

Neupadněte do stereotypu

Stále měňte své postupy. Učíte se gramatiku? Pak se druhý den vrhněte na poslech a vystřídejte ho filmem nebo konverzací. Lépe vstřebáte nové informace a bude vás to víc bavit. Hlavně nepolevujte a pokračujte každý den.

Stanovte si cíl

Víte, proč se učíte? Víte, na jakou úroveň se chcete posunout? Zkuste se přihlásit na jazykovou zkoušku, aspoň vás to skutečně donutí se připravovat. Svoje postupy si zaznamenávejte do svého diáře, určete si termíny a sami sebe zkoušejte. Za dobré výsledky a píli se nezapomeňte odměnit ;-).

2 komentářů

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.