Kultura a společnost

Jak se slaví Vánoce ve světě?

Různé země světa znamenají i rozdílné Vánoce. Někde se nejedná se o žádné velké odlišnosti, jinde ano. Všude se však snaží zachovat pohodu, setkávají se s přáteli, příbuznými a známými, obdarovávají se dárečky, hostí se svátečními dobrotami, slaví, baví se, a co nejlépe si užívají celý sváteční čas. A ty se právě dozvíš, jak se slaví Vánoce v mnoha koutech světa.

Komická sranda

Kolumbie je 7. někde 8. prosince plna rozsvícených svíček. Slaví zde „Den svíček“ a plaménky uvidíte skutečně všude – na zídkách, u domků, v oknech. Vsi a města jsou zavaleny tisíce plápolajícími světýlky a vše umocňují ohňostroje. 24. prosince se zdobí byty a domy, o půlnoci se rozdávají dárky a potom následuje plno jídla, které připravila celá rodina. Zajímavostí je, že se v Kolumbii, Peru, Mexiku, Chile a dalších zemích 28. prosince vtipkuje a srandičkuje stejně jako u nás na Apríla. Žertíky se pořádají k upomenutí neveselé události – zabití všech dětí do 2 let v Betlémě králem Herodesem.

Avokádo do salátu?

I Chile slaví Vánoce a mají svého Ježíška – zde se jmenuje „El Viejo Pascuero“. Večeře se v Chile podává v devět hodin večer a končí většinou až o půlnoci, potom následuje otvírání dárků. Pokud tě zajímá, co si v Chile dávají k večeři na Vánoce tak například pečenou krůtu s kaštany, majonézový salát s bramborami, avokádový salát s celerem, rýži s rozinkami nebo salát se zelím a jablky.

%CODE1%

Tohle je Amerika!

Vánoce začínají v USA po čtvrtém listopadovém čtvrtku – po Dni díkůvzdání. USA je plné lidí mnoha národností a náboženství, proto se zde neslaví jen křesťanské Vánoce, ale třeba židovské nebo slavnost prvních plodů sklizně. Dva až tři týdny před Štědrým dnem se zdobí vánoční stromeček. 24. prosince je Štědrý den a k večeři se podává hlavně krocan se šunkou, mořské plody nebo pizza – prostě oblíbená rodinná jídla. Důležitější je pro americké Vánoce 25. prosinec, kdy se koná hodně návštěv, pije se punč, jí se cukroví a ráno se rozdávají dárky, které v noci rozvezl Santa Claus na saních, které táhlo osm sobů se jmény Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donner a Blitzen. Děti ještě před usnutím připravují pro Santa Klause sušenky a sklenku mléka a dopis s prosbou o dárky.

Svátky míru

Vánoce v Irsku jsou obdobím velkých náboženských a duchovních oslav. Okna domovů plní mnoho svíček a různé dekorace v zelené barvě. Světla svíček jsou symbolem pohostinnosti rodiny. Pozvání platí pro přátele ke společnému slavení vánočních svátků, rovněž je vítán kněz. V Irsku najdeš opravdu málo příbytků, kde by chyběly na Vánoce postavené jesličky.

Netradiční tradice

Vánoce v Litvě se začínají slavit 22. prosince – v den zimního slunovratu. Domy se zdobí slaměnými ozdobami s červenými ornamenty a i jiné vánoční ozdoby preferují v Litvě z přírodních materiálů. K vánoční tradici patří průvod s maskami a vlečení dřevěné klády symbolizující problémy a neštěstí. Nechybí hostiny, tradiční písně a na stromečkách svítící svíčky. K jídlu si zde na Vánoce dáš prasečí hlavu vařenou s rozmělněným ječmenem, vařený hrách s fazolemi, kolečka nakrájených klobás, zázvorové sušenky, nebo ovoce jako mandarinky a pomeranče.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.