Kultura a společnost

Jak se angažovat v ekologii?

Každý den tě zprávy zahlcují ekologickými katastrofami, informacemi o druzích zvířat na vyhynutí a problémy s životním prostředím. I přesto, že ekologie dnes už není zapomenutou vědou, o které nikdy nikdo neslyšel, je stále potřeba pomáhat a angažovat se. Nemusíš se vydávat do Amazonie zachraňovat deštné pralesy, ani na Antarktidu bránit tání ledovců. Většinou stačí mnohem míň a navíc z pohodlí domova.

Svět kolem nás je zapotřebí chránit. Každý z nás může přidat pomocnou ruku!

Co je vlastně ekologie?

Jistě znáš ty donekonečna omílané definice ekologie. Co to ale přesně znamená pro nás, co bychom měli dělat? V dnešní době se už některé „požadavky“ ekologie staly téměř samozřejmostí. Například třídění odpadu je dnes základním předpokladem pomoci, hodně domácností hledí i na to, aby neplýtvaly elektřinou a plynem, což ulehčí i našim peněženkám. Ale co když tohle všechno nestačí? Pokud chceš přírodě pomoci více, nabízí se ti spousta možností, jak toho dosáhnout.

Jak se zapojit?

Pod pojmem zapojit se do ekologických organizací si nepředstavuj přivazování ke stromům ani osvobozování zvířat z laboratoří. Většina organizací ocení hlavně drobný finanční dar, případně pomoc v terénu bez nároku na honorář. To bývají práce jako výsadba stromků, sečení luk, nebo rozvěšování ptačích budek. Každá organizace, pro kterou je ekologie hlavním cílem, má však jiná specifika a formy pomoci. Pojďme si je přiblížit.

%CODE1%

Greenpeace CZ

Česká odnož asi nejznámější ekologické organizace se chlubí poměrně širokým záběrem zaměření. Greenpeace se angažuje v ochraně pralesů, bojují proti toxickému znečištění, věnuje se i problematice oceánů. Ekologie je široký pojem, a tak si každý může vybrat, na jaký konkrétní jev chce přispívat. Greenpeace nabízí kromě pozice neplaceného dobrovolníka také přispění formou podepisování peticí a mnoha praktických rad, jak se dá v běžném životě uplatnit ekologie.

Český svaz ochránců přírody

Tato organizace se chlubí deseti tisíci členů a funguje už přes třicet let. Kromě ochrany ohrožených druhů zvířat a krajiny se věnuje také vydavatelské činnosti a poskytuje ekologickou výchovu. Živě se můžeš zapojit do soutěží, které svaz pořádá, například o nejhezčí školní zahradu. Poznej, co je ekologie zábavnou formou! Stejně jako většina ostatních organizací i ČSOP přijímá finanční dary a vítá tvou účast na drobných neplacených brigádách.

Málokomu se ale chce hned teď vyrazit sázet stromy, nebo čistit řeky. Ekologie však neznamená jen celodenní dřinu, pomůžeš i tím, že se budeš chovat hospodárně a občas si vzpomeneš na recyklaci a na základy šetrnosti k přírodě! A proč občas nespojit výlet s kamarádkami a pomoc životnímu prostředí?

Štítky

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.