Kultura a společnost

Jak poznat, že je kamarádka anorektička?

O anorexii slýcháme celkem často a umíme si takového člověka i vybavit. Někdy ale může být nemocný člověk přímo vedle tebe a tobě to vlastně vůbec nedojde.

Lže sama sobě, obalamutí i tebe?

Ztráta váhy

Tak samozřejmě je to hlavně ztráta váhy, která je u lidí trpící tímto onemocněním typická. Ztráta váhy může být i velmi rychlá. Takový člověk se hodně váží, prohlíží v zrcadle a stále se domnívá, že má v těle spoustu tuku. Tohle si však může daná osoba ponechat na doma. Ale pokud máš podezření, že někdo z okolí má anorexii, podívej se na příznaky. Třeba v tom tuto osobu uvidíš (samozřejmě to může být i muž).

1) Dieta jako posedlost

Hlavním varovným příznakem je abnormální zaujetí jídlem. Jídlo není přirozenou součástí života, ale složitou. Lidé trpící anorexií (nebo ti, kteří jí mohou časem podlehnout) si stanoví nejrůznější diety, které přísně dodržují. Jednou z takových je například velmi přísná a nezdravá dieta modelek. Jídlo si např. váží, překrajují na tenké kousky nebo různě krabičkují. Ale porce jsou většinou velmi malé. Možná se vám zdá, že toho mají v např. v krabičce dost, ale někdy je ta krabička na celý den, nebo jí celou ani nesnědí. Některá jídla (svačiny i hlavní jídla) tito lidé vynechávají s nejrůznějšími výmluvami. A mnohdy tvrdí, že nemají hlad, ale vlastně se učí, jak hladovět. Často se také stává, že se učí vařit i velmi komplikovaná a zajímavá jídla, která servírují ostatním, ale sami si dají velmi málo nebo vůbec. Okolí dokážou velmi dobře oklamat právě tím, jak jsou dobří kuchaři.

2) Oblečení

Mění se i oblečení. Začínají nosit většinou volnější oblečení. Já sama jsem se setkala s několika anorektičkami a některé naopak začaly nosit modernější i odvážnější oblečení a bylo na nich vidět, že jsou tak na sebe pyšnější a užívají si toho. I když ne moc (viz bod 3).

3) Pokles nálady a nárůst únavy

Postupně se mění i nálada, která je čím dál tím pochmurnější. Občas má potíže se soustředěním, je zamyšlená. Dává si odstup od druhých apod. Není divu, jelikož často trpí úzkostmi a depresemi. Navíc se dostavuje únava, jelikož tělo nepřijímá tolik energie, kolik potřebuje.

4) Perfekcionismus

Lidé s anorexií se snaží zakrýt své problémy tím, že se ještě více snaží ve škole. Začínají být puntičkáři ohledně známek ve škole, nebo úspěchu v práci. Snaží se být, co nejlepší a dosahovat vynikajících výsledků. Takto s nimi vlastně rodina bude spokojená a považovat dceru/syna za bezproblémového.

5) Cvičení

Do koníčků si zahrnují sport. Jezdí na kole, cvičí doma nebo v posilovně, běhají apod.

6) Zdravotní problémy

Kromě slabých nehtů, vlasů a sušší kůže mají časté bolesti břicha nebo zácpy. Mají nižší tlak, takže se u nich můžou objevovat motání hlavy, závratě, a dokonce mdloby. U žen dochází k narušenému menstruačnímu cyklu až celkové ztrátě menstruace. Možná je také dehydratace a nesnášenlivost chladu.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.