Kultura a společnost

Jak jsem se zakousla do Big Apple

New Yorku se přezdívá Big Apple. Na konci hlavních prázdnin 2012 jsem si to jablíčko řádně vychutnala. I když jsem se hodně těšila, nevěděla jsem, jaké zážitky na mě čekají.

Před odjezdem

Když jsem se dozvěděla, že pojedu do New Yorku, začala jsem si zlepšovat svou angličtinu. I když je lepší se připravit, Američané se vám stejně budou snažit porozumět a rádi vám pomůžou, když budete v nesnázích. Hledala jsem na internetu různé cestopisy a videa, vytiskla si všechny potřebné instrukce, informace o památkách, které jsem chtěla navštívit a našla jsem si adresu české ambasády. Chtěla jsem být na vše připravená, abych si ušetřila svoje nervy a problémy.

První dojem

NY se mi představil obrovským letištěm J. F. Kennedyho. Před samotným vstupem do USA předchází kontrola, na kterou si musíte vystát více než hodinovou frontu. Tolik různých lidí jsem na jednom místě v životě neviděla. Od černochů přes asijce, araby, celé rodinky a samotáře, lidé s naprosto odlišnými kulturami i náboženstvím. To vše v jediné frontě. Kontrola proběhla hladce, prověří vám totožnost, vízo, seberou otisky prstů a vyfotí vás. Po pár informačních otázkách za jakým účelem jste sem dorazili a po jakou dobu a kde budete bydlet, vás propustí k pásům, kde si můžete vzít své zavazadlo. Byla jsem ráda, že jsem měla tyrkysově modrý kufr, protože jinak bych ho v hromadě tmavých zavazadel dlouho hledala.

Hotel a doprava

Bydlela jsem v hotelu poblíž Central parku. Měla jsem ho objednaný přes stránku www.booking.com. Výhoda byla, že byl i blízko stanice metra. Metro je velmi důležité při cestování. Když půjdete pěšky, nasajete rychle atmosféru města. Výhoda je, že v síti pravoúhlých ulic se orientuje dobře. Chůze je ale velmi namáhavá a zdlouhavá. Využití metra je lepší, navíc jezdí často a má velký dosah. V klasickém žlutém taxíku jsem nejela – je nebezpečí toho, že taxikář pozná, že jste cizinci a bude po vás chtít vyšší cenu. Ve městě je navíc hodně hustý provoz.

Times Square je hodně frekventované místo.

New York Pass

Hodně důležitou věcí celé naší výpravy byl New York Pass (dále jen NYP). Jedná se o speciální kartu, kterou si přes internet objednáte. Tato karta má tu funkci, že můžete na každou atrakci zadarmo. Když jsme to počítala, cena této karty se vám vyplatí už po třech až čtyřech dnech používání. Sice se to nezdá, ale jednou za vstup platíte 20 dolarů, tam 40, tam 45. A jelikož je atrakcí v NY hodně, tato karta je velmi dobrou investicí. Více o kartě zde.

Madam Tussauds

První atrakce bylo muzeum voskových figurín. Potkala jsem všechny oblíbené i neoblíbené známé lidi celého světa. Celé muzeum je rozděleno na několik částí – hudba, náboženství, sport, politika, film… Je tam také hodně interaktivních a zajímavých věcí, například speciální obchod a 4D kino. Já jsem si odtud donesla zajímavá suvenýr – nechala jsem si vylít mou ruku z vosku.

Muzeum voskových figurín
Ikona MM má v muzeu dokonce dvě sochy.

Odlévání z vosku
Dát ruku do horkého vosku chtělo odvahu.

Cesta lodí

Hodně zajímavým pohledem na Manhattan byla čtyřhodinová plavba kolem ostrova. Krásně jsem se pokochala zapadajícím sluncem mizící za horizontem, zároveň jsem si mohla prohlédnout všechny mosty, které ostrov spojují.

Pohled z lodi
Záběr jižního cípu Manhattanu z lodi.

Empire State Building

Jeden ze symbolů NY je vidět z všech stran, a to je právě ESB. Když přijedete, všechny budovy se vám budou z ulice zdát obrovské, ale na vyhlídce se vám všechny smrsknou do jednoho výhledu. Já jsem na ESB byla večer, okolo deváté hodiny. Mohla jsem si celý výhled prohlédnout v klidu, nebylo tam totiž tolik lidí jak ve dne. Zároveň NY odkryl svou druhou, tmavou tvář – plnou světel a nočního ruchu.

Výhled z ESB
Noční pohled na zářící Times Square.

Wall Street

Měla jsem štěstí a viděla jsem uhlazené manažery a bankovní úředníky s černými kufříky jdoucích po Wall Street. Říkala jsem si, co zrovna řešili za peněžní převoz nebo transakci.

Wall street
New York stock exchange.

Socha Svobody

Zná ji snad každý. Je na každé fotce a popisu. Byla to jedna z pár věcí, na které jsem se nejvíce těšila. Abyste se k ní mohli dostat, musíte se dopravit lodí, na kterou musíte vystát frontu. Dlouhou frontu. Byla na více než hodinu. Po kontrole, kdy vás důkladně prohlédnou, vás tam doveze loď. Socha Svobody není ale tak obrovská, jak se zdá. Když jsem byla v NY, zrovna byla její vyhlídka kvůli rekonstrukci zavřená.
Součástí prohlídky Sochy Svobody je imigrantské muzeum na Ellis Islnadu. Je velice zajímavé vidět, jakou budovou prošlo několik miliónů lidí, kteří se strachovali o svůj osud.

Socha Svobody
Symbol USA má velmi majestátní vzhled.

Schody v imigrantském muzeu
Přes tyto schody prošlo 12 miliónů lidí.

World Trade Center

O teroristickém útoku 11. září přišlo o život hodně lidí. Když jsem se byla podívat na památníku světového obchodního centra, byla jsem ráda, že byl postaven se vkusem a úctou. Jméno každé oběti tohoto neštěstí je uvedeno na ohraničení trojkaskádového vodopádu. Tyto vodopády jsou tam dva a jsou umístěny na půdorysech mrakodrapů. Za komplexem památníků je ve výstavbě nový mrakodrap.

Vodopády WTC
Vodopády na půdorysech bývalých „dvojčat“.

Památník WTC
Takovýmto způsobem bylo do památníku vyryto jméno každé oběti.

Central Park

Jako byste se ocitli uprostřed přírody, ale přitom jste v centru obrovského městského kolosu! Je skvělé, že v tak uspěchaném městě, kde plyne čas rychleji, je možné najít místo, kde si můžete v klidu zaběhat, vyvenčit psa nebo jít s rodinou na piknik. V dáli jsou sice vidět budovy, ale okolní hluk je slyšet velmi málo. Zvláštním úkazem je, že tam chodíte do kopce – je zde zachován ještě původní terén ostrova. Kolem Central Parku je jinak všechno pod vodorovnou vrstvou asfaltu a budov.

Central Park
Central Park – oáza klidu uprostřed divokého velkoměsta.

Nakupování

Je skvělé, že to, co se u nás nedá sehnat, je v NY k dostání – od kosmetiky přes elektroniku. Mají tam však zastoupení i u nás známé značky, ale mnohdy mají lepší ceny nebo kolekci, která u nás ještě není. Když je možnost, je škoda nákupů nevyužít. Skvělé nakupování je například v obchodním domě Macy´s.

High Line Park

Toto místo turisté ještě tolik neznají. Jedná se o park, který je vybudován na bývalém železničním nadjezdu. Když ho chtěli zbourat, skupina lidí vybrala peníze a z obyčejných kolejí vytvořili moderní park, který stojí za to navštívit.

High Line Park
Mezi domy stojí na železničním nadjezdu park.

Luna park na Coney Islandu

Když se řekne Luna park, tak bych si vždycky představila naše klasické labutě, které se točí, nebo kývající se loď. Když se řekne Luna park v Americe, znamená to opravdu hodně statečnosti a silný žaludek. Já jsem byla na atrakci, kde nás v kovové kouli natáhli na pružině a vystřelili do vzduchu. Táta mi řekl, ať neřvu, že bych si mohla prokousnout jazyk. Tento zážitek mi bohatě stačil. Přesto jsem byla ráda, že jsem byla odvážná a šla jsem do toho. Občas se člověk musí překonat. Za odměnu jsem si dala typický párek v rohlíku. Luna park je poblíž pláže, takže jsme si řekli, že se vykoupáme. S Chorvatskem se to ale srovnávat nedá. Voda není příliš čistá a bylo tam docela dost lidí. Ale byl celkem horký den, tak jsem se alespoň zchladila.

Coney Island

Štítky

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.