Kultura a společnost

Já vs. Skyrim: Opravdu jsou RPG hry jen pro kluky?

Nejlepší kamarád ze školy pořád mluvil o Skyrimu. Zdálo se to jako dobrá hra, tak jsem si řekla „proč ne?“ a koupila si ji.

Když mi kamarád půl roku vehementně vyprávěl o tom, co všechno se mu přihodilo ve Skyrimu (jak si koupil dům a jak se kvůli němu Lydia omylem nechala zabít a co já vím, co ještě, o tom, jak spadl z vodopádu do řeky a lovil lososy a tak), prostě mi to nedalo a když jsem ho viděla v JRC Gamecentru s 50% slevou, prostě jsem si ho musela koupit.

Skyrim je dobrodružná RPG založená na možnosti svobodné volby.

Jako správná závislačka na twitteru jsem o tom samozřejmě musela hned tweetnout a do půl hodiny jsem měla najednou plný twitter reakcí typu „vážně jsi holka?“ atd. Trochu mě to překvapilo: copak holky nemůžou hrát RPG hry?

Co je vlastně RPG?

RPG, neboli role-playing-game, je hra, kde si vytvoříš svou postavu, která se v průběhu hry nějakým způsobem rozvíjí, tzn. je to hra s příběhem. Mezi takové hry patří třeba World of Warcraft, Guild Wars nebo právě série The Elder Scrolls, jejímž pátým dílem je právě Skyrim.

Stručný příběh hry? Hra se odehrává krátce poté, co Ulfrik Bouřný Háv zabil velekrále Torygga. Ty se můžeš rozhodnout, jestli se přidáš na stranu Bouřných hávů a tím pádem Ulfrika, nebo Císařství. Po boku ostatních musíš bojovat za osvobození své země, do které se ale právě vrátili draci a s nimi i dračí démon Alduin, požírač světů. Hra má proto vlastně dvě hlavní příběhové linie: jednu, ve které musíš osvobodit zemi Skyrim od nadvlády Alduina a jeho terorizace obyvatel, a druhou, ve které se účastníš občanské války.

Po celou dobu hry máš možnost se svobodně rozhodovat a rozvíjet svou postavu.

Skyrim
Někteří draci ti v boji proti Alduinovi pomůžou – někteří ale ne.

Když holka hraje Skyrim

Jelikož jsem osoba, která zásadně nečte manuál, trvalo mi asi půl hodiny se ve hře vůbec zorientovat a tak jsem tam jen náhodně pobíhala kolem a předstírala, že vím, co dělat ☺. Další problém přišel hned po chvíli, když na mě zaútočili asi tři vojáci a já nevěděla, jak se bránit, což jsem naštěstí brzo zjistila 🙂 a musela sem se smířit s tím, že jestli budu v téhle hře chtít přežít, budu muset odložit svoje pacifistický sklony na druhou kolej a občas něco zaříznout. Doslova.

Ve hře jsem se celkem rychle zorientovala a rychle jsem se prokousala hlavní příběhovou linií, koupila jsem si dům, vdala se (já!) a našla pár přátel. Nicméně v rámci plnění jedné „mise“ jsem dostala úkol zabít jednu postavu, a najednou BUM, stala se ze mě členka elitního bratrstva nájemných vrahů. Ne že bych to teda plánovala.

Skyrim
Herní prostředí a krajina ve Skyrimu jsou opravdu hezké a dobře propracované.
zdroj: nexusmods.com

Ve hře ale zdaleka nejde jen o vraždění, byť se to tak možná může zdát. Součástí příběhové linie hry je totiž i několik úkolů, ve kterých musíš něco najít a přinést osobě, která ti úkol zadala, a bez jejichž splnění se neposuneš dál. Samozřejmě díky splnění jiných úkolů se můžeš v příběhu posunout taky, jenže postavy, které ti úkol zadaly, s tebou nebudou mluvit, dokud jej nesplníš, takže tě to stejně nemine :-).

Máš opravdu nepřeberné množství možností, a už na začátku hry, když máš s jedním ze dvou různých válečníků uprchnout z pevnosti, na kterou zaútočil drak, prakticky určíš, kterou cestou se bude ubírat tvůj příběh, v jeho průběhu se můžeš ale svobodně rozhodnout, zda se přidáš k Císařské legii nebo Bouřným hávům, jestli pomůžeš některým lidem vypátrat jejich známé, kteří se ztratili, atd., můžeš se rozhodnout, jestli se staneš studentem nějaké univerzity, v jakém městě si koupíš dům… možností jsou opravdu desítky, a každá hra je tak jedinečná.

Holky to nedovedou ocenit

Amanda Eccleston
Sice jich není moc, ale i holky hrají Skyrim. Amanda Eccleston je jednou z nich.
zdroj: beebichu.deviantart.com

Je fakt, že hodně holek RPG hry nehraje. Když jsem se zeptala některých svých kamarádů, proč, dostalo se mi kupodivu ode všech skoro té stejné odpovědi: „Holky takový herní skvost neocení.“

„Nevím, čím to je, jestli tím, že aby ses v tý hře někam dostala, musíš se prakticky provraždit celým dějem, nebo jen tím, že v tom není žádný hezký oblečení, ale holky prostě Skyrim nehrajou,“ říká šestnáctiletý Petr, „znám pár takových, ale ty jsou spíš takový ty klučičí typy, ty, co mají rády zbraně a nebezpečí a tak.“

Devatenáctiletý David má zase jiný názor: „díky RPG jsem poznal spoustu skvělejch holek, z nichž pár jsou i moje nejlepší kamarádky a s několika jsem i chodil. Je skvělý hrát s přítelkyní stejnou hru a pak si vyměňovat zážitky a tipy – mně dokonce na Elder Scrolls přivedla právě přítelkyně. Nějak si ani neumím představit, že bych chodil s holkou, co si s ní nemůžu povídat o hrách,“ směje se.

No, já s ním musím souhlasit – taky bych nedovedla chodit s holkou, se kterou si nemůžu povídat o hrách. A co ty? Zkusila bys nějakou RPG, nebo to není nic pro tebe?

6 komentářů

Klikni pro přidání komentáře

  • Děkuji za tip! Jsem holka a taky hraji obdobné hry (hlavně dříve wow a lol). Super článek!!

  • Asi do toho jdu, díky. 🙂 Hrála jsem metin, wow, nostale, 4story a aion. Tohle mě zaujalo, tak to zkusím. 🙂

    • No, není to online jako právě třeba WoW, takže pro mě je to lepší, protože tu mám pomalý internet, ale miluju to. A hlavně je to hra, ve které i když dokončíš hlavní příběhové linie, tak je tam spousta věcí, co můžeš dělat, a spousta příležitostí, co se ti tak nějak naskytne sama od sebe 🙂

  • Na tuhle hru mě přivedl manžel a musím říct, že jsem schopná u ní strávit i celé dlouhé hodiny. Jsem ráda, když čtu nebo slyšim, že nejsem jediná holka co tuhle hru hraje, protože si nemyslim, že je přímo pro kluky. 🙂

  • Jsem holka která hodně hraje hry, hrála jsem i skyrim, bohužel jsem to nedohrála. Bratranec tvrdí že to ujde, ale je to hrozně zabagovaný a v hlavním souboji s bosem, se nepřítel bagne a odletí 😀 Jinak je to fakt dobrá hra. Avšak Zaklínač, je mnohem lepší. 🙂

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.