Kultura a společnost

„Hudbu děláme, protože nás naplňuje,“ přiznávají kluci ze skupiny Slza

Pop-rockové duo Slza představilo koncem října video ke své debutové skladbě Lhůta záruční. Kdo ale kluci vlastně jsou a co plánují dál?

O koho jde?

Duo Slza, to je kytarista (a zakladatel) Lukáš Bundil, a zpěvák Petr Lexa, kterého můžeš znát z YouTube, kde pod pseudonymem Hoggy na stejnojmenném kanálu zveřejňuje různé skeče a vtipná videa. Petr se účastnil i soutěže Hlas Československa.

Děláme písničky jenom v češtině

1) Ahoj kluci. Tahle otázka se asi hodně nabízí, ale stejně se musím zeptat: proč zrovna název Slza?

Lukáš: Ahoj. Nebudeš tomu věřit, ale v rozhovorech, které jsme dosud dělali, tahle otázka ještě nepadla, takže dnes premiéra. (smích) Hudba by měla v posluchači vyvolávat emoce – radost, splín, vzpomínky apod. Hledali jsme slovo, které by tyto pocity, nálady vystihlo. A v slze toto ukryté je – známe slzy štěstí, slzy smutku apod. Je to slovo, které vyjadřuje emoce, stejně jako naše hudba.

2) Lukáši, jak tě vůbec napadlo, že bys založil skupinu, respektive teda duo Slza?

Lukáš: Ta myšlenka se mi honila hlavou dlouho. Když jsem se rozhodl, že Slzu založím, začal jsem hledat zpěváka a náhodou na YouTube našel Petrův kanál, kde měl covery zahraničních písniček. Líbily se mi tak moc, že jsem Petra kontaktoval a začali jsme spolupracovat.

3) Petře, ty natáčíš videa na YouTube. Myslíš, že působení ve skupině nějak ovlivní množství videí, která nahráváš?

Petr: Slza je pro mě prioritou. Nicméně činnost Hoggyho se s kapelou zatím daří skloubit a videa tak vydávám pravidelně.

4) Spousta českých i slovenských interpretů má teď víc songů anglicky, než česky. Co vy, zůstanete u naší mateřské češtiny, nebo se taky uchýlíte k angličtině?

Lukáš: Jsme česká kapela, děláme písničky pro české posluchače, takže jednoznačně čeština. 🙂

Petr: Já se musím přiznat, že jsem se českých textů zpočátku trochu bál. Angličtina je přeci jenom zpěvnější a pro zpěv jednodušší, ale nakonec jsem rád, že děláme písničky jenom v češtině.

Melodické písničky, české texty a moderní sound

5) Máte nějaký plán, jak se prosadit mezi co největším množstvím lidí?

Lukáš: Takto nepřemýšlíme. Hudbu děláme, protože nás naplňuje, ne, abychom se zalíbili masám. Nadruhé straně množství fanoušků a pozitivních reakcí na Lhůtu záruční je neuvěřitelné a znamená pro nás obrovský přísun pozitivní energie a motivace do další práce. Moc si toho vážíme!

6) Většina moderních popových písní, alespoň těch, které můžeme slyšet v rádiích, je tak nějak „na jedno kopyto“. Existuje nějaký prvek, kterým byste se chtěli odlišit od jiných českých interpretů?

Lukáš: Melodické písničky, české texty a moderní sound. To je pro nás, myslím, charakteristické. A samozřejmě Petrův hlas.

7) V klipu ke Lhůtě záruční je spousta narážek na Londýn, kam na konci hlavní hrdina i odjíždí. Proč zrovna Londýn?

Petr: Písnička Lhůta záruční je o ne příliš fungujícím vztahu. Jednoho dne vám tak dojde trpělivost a vydáte se jinou cestou. Ta je v klipu symbolizována právě Londýnem. Ačkoliv mám k Londýnu velmi dobrý vztah, hlubší spojitost to nemá – mohl to být Řím, Paříž nebo úplně jiné místo. Jde opravdu pouze o symboliku.

8) Lhůta záruční má na české poměry docela slušný úspěch a určitě nejsem jediná, koho by zajímala vaše další tvorba. Na co se v dohledné době můžeme těšit?

Lukáš: Pro nás je teď nejdůležitější dokončit repertoár a přípravit se na koncerty, které plánujeme již na příští rok. Nejsme jediní dva, kdo se na procesu vzniku písní podílí – v týmu s námi pracují také vyhledávaný producent Dalibor Cidlinský Jr. a textař Ondřej Ládek, známý též jako Xindl X.

Petr: Nemůžu se dočkat, až vám naše písničky zahrajeme naživo!

9) Pokud byste si mohli vybrat, s jakým interpretem byste chtěli stát na společném pódiu?

Lukáš: Teda, těch ale je. 🙂 Jenom jednoho? Asi Paul McCartney.

Petr: Je jich opravdu moc, ale pokud bych měl říct jednoho, tak asi Ed Sheeran.

10) Když už jsem to tak nakousla… plánujete spolupráci s nějakým dalším umělcem?

Petr: Určitě! Rádi bychom udělali duet, ale s kým a kdy – na to si ještě musíte počkat. 🙂

Moc děkuju za rozhovor a přeju hodně štěstí. 🙂

Štítky

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.