Kultura a společnost

Hořká cesta od turka přes 3v1 k domácímu kávovaru

Nedokážeš si ráno představit bez šálku lahodné kávy? Poznej její opravdovou chuť a vůni díky správné přípravě! Jak si kávu uvařit doma lépe než v kavárně? A jak si vybrat jen ty nejkvalitnější kávová zrna?

Ženy a káva

Ještě než se plně ponoříme do světa čerstvé kávy, je rozhodně zajímavé zjistit, jak jsou na tom ženy v ČR s pitím kávy, u které si tak často rády popovídají. Dost možná zjistíš, že jsi na tom jako jedna z dotázaných dam a uvidíš, že i ty si můžeš snadno vychutnávat kávu mnohem chutnější. Uspořádala jsem anketu, ve které jsem se kamarádek z okolí zeptala, jakou kávu pijí a zda poznají její kvalitu. Moje první cesta vedla ihned za Lenkou. Je velkou milovnicí kávy, preferuje espresso, které připravuje ve svém kávovaru nebo na něj zajde do oblíbené kavárny. Její známá Magda zase miluje latte macchiato z kapslového kávovaru, a to pro jeho našlehanou pěnu a intenzivní chuť. Poslední na řadu přišla Neluš, která má doma vlastní vacuum pot, se kterým si vždy připraví kvalitní a čistou filtrovanou kávu. Pokud je v práci nebo na návštěvě, dá si ale klidně i kávu z domácího kávovaru. Všechny tři se shodly, že kvalitní kávu poznají podle její chuti a vůně. Jak je vidět, způsoby přípravy kávy se liší podle požadavků každého z nás. Že se v přípravě kávy začínáš ztrácet? A že doma nemáš žádný kávovar, třebaže by tě lákalo jeden vlastnit? Věř, že nic není tak složité, jak se zdá, třebaže právě příprava kávy může být i opravdové umění, ostatně i u nás se pořádá do roka hned několik soutěží baristů.

Umíš si vybrat a připravit dobrou kávu?

Pokud i ty dokážeš ocenit šálek dobré kávy, určitě tě potěší, že kávová kultura v Čechách se lepší. Zatímco dříve se v mnoha domácnostech vařil jen klasický turek, který byl často připravován ze špatně namleté kávy pochybné kvality, dnes se běžně setkáváme s domácími kávovary. Lidé si kávu pečlivěji vybírají a také se ji snaží správně připravovat. Dostupné jsou na našem trhu čerstvé kávy z Brazílie, Dominikány, Indie, Keni a dalších států. Každá z nich je něčím specifická, v internetovém obchodě Čerstvá Káva se však snadno z popisku dozvíš, čím je zrovna tebou vybraná káva charakteristická. Chceš kávu s oříškovo-čokoládovými tóny. Žádný problém, stačí se pořádně porozhlédnout v nabídce. Na čerstvé a kvalitní kávě si s radostí pochutnáš a zjistíš, že to, co je běžně k dostání v supermarketech, má s opravdu špičkovou kávou nezřídka velmi málo společného.

Hořká cesta od turka přes 3v1 k domácímu kávovaru

Lahůdka z domácího kávovaru

Výběr a příprava kávy je to zásadní, co ovlivňuje její chuť. Už víš, co ti chutná? Dáváš přednost rychlému espressu, silnějšímu ristrettu, lahodnému cappuccinu nebo našlehanému latte macchiato? Každá z těchto káv vyžaduje jiný způsob přípravy. Jedno ale mají společné! Při přípravě kávy je potřeba nespěchat a její zrnka rozhodně nikdy nezalévat vroucí vodou. Pokud vlastníš kávovar, tak právě u něj bude uvedeno, jak správně máš při přípravě kávy postupovat. Když nechceš investovat ihned do automatického kávovaru, zajímavou kategorií jsou pro tebe kávovary pákové. Tyto přístroje jsou cenově dostupné, snadné na obsluhu i údržbu a dokáží vyrobit pěnu, o které se ti ani nezdálo.

Retro design a kvalitní káva, přesně to ti může nabídnout tento pákový kávovar
Retro design a kvalitní káva, přesně to ti může nabídnout tento pákový kávovar DeLonghi Icona Vintage

Milovník kávy a především silné chuti by však neměl přehlížet ani alternativními způsoby přípravy kávy. Velmi jednoduchý způsob kávy nabízí french press, kdy pouze stačí kávu zalít a po chvilce zatlačit na píst se sítkem, čímž se oddělí sedlina. Výsledná chuť stojí za to a taková příprava nezabere víc než pár minut. V úvodu zmíněný vacuum pot u nás není příliš rozšířený. Možná za to může jeho na první pohled složitý vzhled, ale rozhodně to nemá na triku chuť kávy, kterou dokáže připravit. A jak funguje? Ohřátá voda nejdříve stoupá do horní baňky, aby se zde promíchala s čerstvou kávou. Díky podtlaku pak přes filtr cestuje zpět dolů, kde je již připravena ke konzumaci. I když to zní složitě, dívat se na práci vacuum potu je opravdu zábava… a ta vůně!

I když vypadá složitě, rozhodně vacuum pot složitý není
I když vypadá složitě, příprava kávy v něm rozhodně složitá nenÍ

V souladu s chuťovými pohárky

Máš nějaký oblíbený druh kávy? Pokud ne, je ten správný čas ho najít. Zapomeň na kávu ze supermarketu a dej přednost kávě ze specializovaného obchodu, na které si opravdu pochutnáš. Vyzkoušej třeba indickou nebo kolumbijskou kávu, kávu z Brazílie, Dominikánské republiky nebo z Guatemaly. Ve specializovaném obchodě můžeš běžně zakoupit i prvotřídní espresso směsi nebo degustační balíčky, se kterými snadno najdeš kávu, která bude v souladu s tvými chuťovými pohárky.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.