Kultura a společnost

Hlídej si varovné příznaky rakoviny kůže

Nauč se včas najít příznaky rakoviny kůže. Může být léčena, pokud je nalezena dostatečně brzy. Prevence je důležitá při každém delší vystavení pokožky slunci!

Hlídej si si varovné příznaky rakoviny kůže
Buď krásná, svěží a zdravá! Opalováním se vystavuješ zbytečnému riziku. Miley se také nehodlá opalovat a není proč!
zdroj: spin.com

Může se to týkat i tebe

Vzhledem k tomu, že rakovina kůže je nejčastější formou rakoviny vůbec, nelze jí v žádném případě podceňovat. Nejvíce jsou rakovinou postižení obyvatelé Austrálie a Nového Zélandu. Nejcitlivější jsou běloši. Především ti, kteří mají hodně světlou kůži, dále jsou to lidé s blond a zrzavými vlasy a modroocí a zelenoocí.

Klasickým příznakem je změna na kůži

Znamení, že je něco v nepořádku, je změna na kůži. Může se jednat o blednutí určitých míst, tvarování znamének nebo nehojící se zvláštní rány. Ne vždy se musí jednat o rakovinu. Proto se lidé vyzývají, aby zavčasu zareagovali a nebáli se zajít k lékaři s jakýmkoli podezřením. Rakovině kůže se dá totiž předejít a i v případě jejího diagnostikování je možná i účinná léčba. Záleží však na čase jejího objevení.

Znaménka

Znaménka na kůži jsou naší ozdobou, ale musí se hlídat. Podezřelé znaménko může najednou rychleji růst. K doktoru se má rozhodně zajít, pokud je znaménko příliš vyčnívající do prostoru, je zabarvené více barvami nebo začíná mít nepravidelný tvar. Také se může kolem znamének objevovat světlejší hranice. V těchto případech to ještě neznamená, že se u tebe objevila rakovina, ale že je třeba znaménko prozkoumat, popřípadě odstranit. A hlavně nevystavovat slunci!

Solární keratóza

Jedná se o změnu na kůži, která se objevuje, když jsme příliš vystavováni slunci. Jsou to šupinaté často nepravidelné skvrny. Jsou vlastně včasným varováním. Objevují se hlavně na hlavě, krku a rukou.

Solární keratóza
Solární keratóza
zdroj: dermatologistsblog.com

Kožní rohy

Kožní roh je neestetický výrůstek, který je z keratinu. Keratin je i protein nacházející se v našich nehtech. Rohy jsou podobně tuhé, mají světlejší barvu, ale spodní část (tedy u kůže) bývá začervenalá. Většinou se objevuje u starších lidí, kteří byli často vystavováni slunci.

Farmářský ret

Spousta lidí si kontroluje kůži na nohou, rukou, zádech, obličeji, krku a úplně zapomenou na rty. Jenže i zde se může objevit varovný příznak. Je přítomen většinou na spodním rtu, kde se objevuje ve formě šupinatější nerovnosti. Můžou se objevovat i otoky rtů anebo ztráta hranice mezi pokožkou rtů a obličeje.

Ret
Farmářský ret
zdroj: lsinj.com

Pravidelné prohlídky u lékaře

Nejlepší prevencí jsou pravidelné prohlídky u lékaře, které tě zkontrolují od hlavy až k patě. Ve slunečných oblastech chodí lidé i jednou měsíčně. V našem prostředí je ideální doba tak 3 měsíce. Důležité je nalézt si také dermatologa, kterému budeš věřit a uvidíš, že prohlídky bere opravdu vážně.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.