Kultura a společnost

Exkurze do historie trapného balení přes bednu

Stanice Telka nasadila reprízu pořadu Rande a řadě diváků způsobila šok. Ano, takhle fungovala televizní seznamka v devadesátých letech. Pokusila jsem se nahlédnout do zákulisí seznamovacích pořadů a došla k závěru, že kluka snů raději budu hledat jinde.

Televizní seznamovací pravěk

První českou teleseznamkou byl pořad Pokus pro dva z roku 1969. Tato relace neměla dlouhého trvání a po deseti dílech se přestala vysílat. Pak po téměř třicetileté pauze nastoupil pořad Rande z dílny televize Nova. Pořadem provázela manželská dvojice Slávek Boura a Markéta Mayerová. Z počátku usilovali tři muži o přízeň jedné slečny nebo naopak tři slečny o přízeň muže. Zájem byl projeven darováním jablka, naopak koš jablek znamenal nezájem.

Boty proti lásce

Později se schéma pořadu změnilo a o přízeň dotyčné či dotyčného usilovalo i deset soutěžících. Tak to už byl celkem grupáč a produkci se nedařilo sehnat dostatek soutěžících chtivých seznámení. Takže na řadu přichází i finanční motivace pro vítěze. Dnes už téměř třicetiletá Jája v jedné diskusi pro maminky prozradila, že se tenkrát do soutěže přihlásila, protože potřebovala 1500 na žluté martensky. Kluk ve studiu se jí vůbec nelíbil, přesto kvůli penězům na boty porazila všech 9 konkurentek. Produkci navíc musela lhát ohledně svého věku. Bylo jí tenkrát 14 a věkový limit byl od 15.

Kompars za 200

Podobné vzpomínky na účast v pořadu Rande má i Petr Kutheil, která je nyní poměrně známým zpěvákem díky účasti v pěvecké soutěži Hlas ČeskoSlovenska. „Byl jsem zapsán u barrandovské agentury jako kompars a občas nebyl soutěžící, tak za 200 korun vytáhli nás. Bylo mi čerstvých 16, to si pamatuju. Píše mi to dost lidí, že mne v tom pořadu vidělo“. Tenkrát vůbec ještě netušil, že se jednou bude věnovat zpěvu, ale už tehdy psal jednoduché texty. Veršem „Jmenuji se Peťula a koupíme si žigula“ zahájil svou televizní kariéru, srdce soutěžící si tím však nezískal.

Petr Kutheil dnes
zdroj: musical.cz

Balírna

Dalším podobným pořadem byla Balírna, kterou moderoval Libor Bouček. Tento pořad televize Prima si nezískal takovou popularitu jako Rande na Nově. Na většině soutěžících bylo až příliš vidět, že více než po partnerovi touží po tom stát před televizními kamerami. Kupříkladu Lubomír Vích, který se později objevil i ve vile Vyvolených, pokaždé v televizi především propagoval svojí rockovou kapelu.

Lubomír Vích
Lubomír Vích ve Vyvolených
zdroj: vyvoleni.big-brother.cz

Ulov lásku na Václaváku

Posledním a nejlépe hodnoceným pořadem tohoto druhu je Sbal si mě, který ještě loni se vysílal na televizi Pětka. Důvodem ukončení pořadu byl krach televize Pětka, jinak tento pořad moderovaný přitažlivým Petrem Vojnarem byl asi tím nejlepším, co daná stanice vyprodukovala. Seznamování probíhalo spontánně přímo v centru hlavního města a tím se radikálně lišil od pořadů Rande či Balírna. Petr Vojnar se mi však dodatečně přiznal, že i zde existovaly určité pojistky. Řada mužských účastníků totiž nedisponovala dostatečným šarmem a tak v záloze měl štáb dívku, která náhodné seznámení na ulici pouze sehrála. V pořadu se střídali muži a ženy všech věkových kategorií od 18 do 60 let.

Zdá se, že televizní seznamky ještě neřekly poslední slovo, takže dá se předpokládat, že se brzy objeví nový pořad. Nový trend jasně udalo Sbal si mě, nelze tedy čekat uzavřená televizní studia, ale maximální akci mezi lidmi ve stylu reality show. Jestli budete uvažovat o přihlášce, tak si vzpomeňte na tento článek, protože v první řadě tu jde o televizní zábavu, kluka snů raději hledejte jinde.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.