Kultura a společnost

Dvanáctým Doctorem bude Skot Peter Capaldi

V neděli v osm hodin večer našeho času byl v živém přenosu vyhlášen nástupce Matta Smithe v hlavní roli seriálu Doctor Who.

Od té doby, co bylo v červnu vyhlášeno, že Matt Smith po letošním Vánočním speciálu skončí v seriálu Doctor Who, bylo pravděpodobně nejutajovanější informací v celém britském showbyznysu jméno jeho nástupce. To je po nedělním live přenosu už známé po celém světě: dvanáctého Doctora bude hrát pětapadesátiletý Skot Peter Capaldi, kterého můžeš znát například z filmu Fortysomething nebo World War Z.

První promofotka Petera jako dvanáctého Doctora.
zdroj: bbc.uk

„Je to úžasné privilegium!“

Peter Capaldi se už nicméně v seriálu objevil dříve, konkrétně v druhé epizodě čtvrté série s názvem The Fires of Pompeii (Ohně Pompejí), napsané Jamesem Moranem. V této epizodě shodou náhod jeho postava „ukradla“ Doctorovu TARDIS, díky čemuž jsou teď všechny sociální sítě plné teorií, jestli si prostě dvanáctý Doctor zaletěl do Pompejí a myslel si, že ta TARDIS je jeho. Taky se objevil v seriálu Torchwood, který je spin-offem k seriálu Doctor Who.

Sám Peter se ke své nové roli vyjádřil takto: „Být požádán o ztvárnění takové postavy jako je Doctor je úžasné privilegium. Stejně jako Doctor, i já si občas připadám naráz hrozně zničeně a přitom naprosto skvěle. Nemůžu se dočkat, až začnu!“ a dodal, že on sám jako malý koukal na seriál a často posílal dopisy do BBC se svými připomínkami k seriálu a dotazy o tom, jak se takový seriál vlastně tvoří.


Peter byl jako Doctor představen v živém přenosu v neděli 4. srpna 2013.

„O tom, že Peter by mohl pro tuhle ikonickou roli být tou správnou osobou, jsme začali uvažovat už před pár měsíci. Ale až po tom, co ve Stevenově domě (pozn. Steven Moffat je showrunner a hlavní scénárista seriálu) pod rouškou temnoty předvedl úžasný výkon na tajném konkurzu, jsme věděli, že je to náš člověk. Je to výjimečně talentovaný herec, který, jak se zdá, dokáže zahrát cokoli. Nemůžeme se dočkat prvního odvysílání jeho jedinečné verze Doctora o Vánocích, a jsme si jisti, že se stane jedním z Doctorů, kteří budou ‚klasikou‘ po celou dobu existence seriálu,“ vyjádřil se Ben Stephenson, jeden z deseti lidí, kteří jako první věděli, že právě Peter bude představitelem dvanáctého Doctora.

Máme ho rádi, nemáme ho rádi?

Fanoušci na jedné straně se bouří, že je Peter na Doctora moc starý, ti na druhé straně připomínají, že William Hartnell, úplně první představitel Doctora, byl stejně starý, když v seriálu hrál. Někteří jsou taky trochu nervózní, protože Peter většinou hraje ne úplně slušně mluvící záporáky (tzn. ty typy, co používají slovo „fuck“ v každé druhé větě), a to přeci jen není něco, co by se hodilo do seriálu s označením „rodinný“. Některým taky vadí, že už se v seriálu objevil.

Peter Capaldi
„Udělali mu věneček, tumblr ho přijal,“ vyjádřila se se smíchem jedna z britských blogerek.
zdroj: tumblr.com

„Mně ani tak nevadí, že už v seriálu hrál, to ostatně Peter Davison taky předtím, než se sám stal Doctorem, ale co mě trochu deptá je, že byl prakticky jednou z hlavních postav v Torchwoodu, který se odehrává ve stejném ‚vesmíru‘ jako Doctor Who. Bude zajímavé sledovat, jestli ho po jedné sérii nahradí někdo mladší, ztratí-li BBC hodně mladých diváků – přeci jen to není ‚Doctor snů‘. Rozhodně to bude ale zajímavá změna vidět, co předvede, a možná konečně bude víc dobrodružství a míň romantiky,“ vyjádřila se jedna z fanynek seriálu na YouTube.

A co ty? Zamlouvá se ti Peter jako správná volba pro roli Doctora, nebo bys tam radši viděla někoho mladšího?

Štítky

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.