Kultura a společnost

Dobrovolnictví

Přemýšlela jsi o tom, že by ses ráda věnovala nějaké prospěšné činnosti? Že bys chtěla být nějak užitečná a někomu pomáhat? Pokud ano, tak ti nic nebrání stát se dobrovolníkem. Nevíš, co si máš přesně představit pod pojmem dobrovolnictví a dobrovolník? Tak čti dál a dozvíš se víc o této potřebné a zajímavé činnosti. Dobrovolnictví je vlastně z vlastní vůle vykonávaná činnost ve prospěch druhých lidí nebo dobré věci bez nároku na odměnu.

Kdo jsou dobrovolníci?

Dobrovolníci jsou převážně mladí lidé, ale nechybí ani dospělí lidé a senioři. Lidé mají nejrůznější důvody, proč se stávají dobrovolníky. Většina z nich věří, že mohou někomu pomoci a dokážou něco změnit. Chtějí být nějak užiteční či využít nějakým smysluplným způsobem svůj volný čas. Často se lidé stávají dobrovolníky také po určité nepříjemné životní zkušenosti. Dobrovolnictví je v takovém případě způsob, jak třeba něco změnit k lepšímu či být oporou někomu, kdo je v podobné situaci. Dobrovolnictví ti také může rozšířit obzory a nabídnout zkušenosti z oblastí jinak nedostupných. Můžeš získat nové přátele a účastnit se různých akcí. Navíc také získáš praxi, využitelnou při určitém typu studia či zaměstnání.

%CODE1%

Kolik je na dobrovolnictví potřeba času?

Dobrovolnictví se můžeš věnovat několik hodin týdně ale i jen pár hodin měsíčně. Čas, který dobrovolnictví věnuješ, záleží na druhu dobrovolnické činnosti, časových možnostech tvých a tvého klienta či plánu a náročnosti dobrovolnického projektu.

Kde se mohu jako dobrovolník realizovat?

Záleží jen na tobě, jaké tématické oblasti dobrovolnictví by ses ráda věnovala. Vybrat si můžeš ze sociální, zdravotní, ekologické a kulturní oblasti. A každá tato oblast nabízí velké množství dobrovolnických činností. Můžeš například doučovat děti, pomáhat v ekologické organizaci, v organizaci určené dětem či ženám v kritických situacích, v nemocnici, v domově důchodců apod. Možností je opravdu hodně.

Co mám dělat, pokud se chci stát dobrovolníkem?

Kontaktuj některé dobrovolnické centrum či dobrovolnickou organizaci v tvém okolí. Zde hledej seznam dobrovolnických center.

Jaké jsou možnosti dobrovolnictví v cizině?

Dobrovolnické programy probíhají téměř všude ve světě, jako dobrovolník tedy můžeš pracovat skoro kdekoliv. Různé dobrovolnické programy probíhají neustále, a tak není problém se do nějakého přihlásit. Jejich délka se pohybuje od 2 do 24 měsíců. Většina těchto projektů je podmíněna dosažením plnoletosti. Co se týká jazykové vybavenosti, tak obvykle postačí angličtina. Zprostředkovatelská agentura si obvykle účtuje poplatek, jeho výše se nejčastěji pohybuje od 1000 – 3000 Kč. O mezinárodních dobrovolnických programech se dozvíš víc na Dobrovolnici.cz a MladezVakci.cz.

Štítky

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.