Kultura a společnost

„Děti milují barevné hračky s velkýma očima,“ říká Soňa Dejmková

Soňa Dejmková je kreativní talent, který umí vykouzlit úsměv nejen dětem. V zajímavém rozhovoru odpověděla nejen na to, co kreativní háčkování obnáší, ale také co pro ní vlastně ono háčkování představuje.

Největší nakopnutí do další práce přišlo od okolí

1) Ahoj Soňo, můžeš se nám pro začátek ve stručnosti představit?

Ahoj. Jsem obyčejná maminka těsně po mateřské s třetím dítětem a víceméně celý život něco tvořím. Začalo to ponožkami, postupem času jsem zateplila celou rodinu. A to už byl jen malý krůček ke kreativnímu háčkování.

2) Od tvé sestry Lucky vím, že jsi byla vždycky kreativně šikovná. Kdy se ve tvé hlavě zrodil plán na tyto fantastické háčkované výrobky?

Začalo to všechno už velmi dávno v dětství, ale tenkrát jsem dokázala uháčkovat jen klasický řetízek. S příchodem naší nejmladší holčičky jsem si při mateřské dala závazek, že se naučím háčkovat něco užitečného. Začalo to čepičkou, přibyla druhá, třetí, pátá. Následně jsem si troufla na svou první hračku. Samozřejmě že největší nakopnutí do další práce přišlo od okolí, které jen chválilo. Dcera nechtěla prvního medvídka pustit z ručiček, a když se přidala starší dcera a i šestnáctiletý syn, jestli by jim Ježíšek nepřinesl také medvídky, bylo rozhodnuto, kterou cestou se dám.

3) Pokud navrhuješ doplňky či hračky, vycházíš nejprve ze své vlastní představy, nebo tě inspiruje ještě něco navíc?

Když otevřu internet, mám pocit, že všechno již bylo uháčkováno, proto je strašně složité přijít s něčím novým. Nicméně se ráda inspiruji na netu, ale pokaždé se snažím přidat něco svého. Když vezmu do ruky háček, nechám tomu volný průběh. Zatím vždy vše dopadlo dobře. V okamžiku, kdy se mi něco nezdá, pářu. Nemám problém vypárat klidně celou práci. Manžel tvrdí, že bych už měla hotové tři hračky, ale když se mi něco nezdá, nejde mi to prostě od ruky.

4) Když vytváříš výrobky, inspiruješ se módními diktáty, které velí pro danou sezónu určité barvy, nebo si volíš vlastní oblíbené barvy?

Moc se módní vlnou ovlivnit nedám. Myslím, že děti milují pestré barvy, které k nim jednoznačně patří. Už naše tříletá dcerka říká, že černá barva je ošklivá a smutná. Proto se snažím používat hodně pestré kombinace. Proč mít panenku jen v bílých ponožkách, když může mít jednu podkolenku zelenou, druhou fialovou, šatičky proužkované a v barvách, které jsou jindy neslučitelné? Proč by nemohl být pejsek žlutý a mít fialové flíčky? Vždyť je to jen hračka pro potěšení dětí a ne výuková pomůcka. Samozřejmě tím nechci říct, že neháčkuji v realistických barvách. Pokud si někdo přeje kočičku pro paní doktorku, splním jeho přání.

5) Pokud od tebe jako zákaznice budu chtít výrobek na přání, jak probíhá spolupráce? A jaká je orientační doba dodání?

Většinou zákaznice přijdou samy, ať už ke mně domů (to je většinou na doporučení od někoho, kdo si už něco odnesl), nebo přes net s představou, pro koho hračku chtějí, ale už si nejsou tak jistí, jak by to mělo vypadat. Nejčastěji slýchávám „chci pro holčičku něco vtipného“. Pak je na mně, abychom se domluvili na velikosti, barvách a přibližně nastínili, jak a co budu dělat. Mám jen dvě ruce, které mají své omezené možnosti, ale samozřejmě se snažím vyjít vstříc každému, kdo mě požádá o časový limit. Stalo se mi celkem nedávno, že přišla paní ve středu a potřebovala dvě panenky na pátek odpoledne. I to jsem zvládla, ale musím říct, že to už bylo hodně na hraně. Snažím se uháčkovat drobné hračky do tří dnů, větší, bavíme-li se o cca 30 cm, do týdne. Pokud se jedná o čepičky, ty jsou hotové za dva dny, v případě šatů a kompletů je to práce na delší dobu. Samozřejmě je to za optimálních podmínek, kdy mi jednotlivé zakázky na sebe plynule navazují. V tuto chvíli již začínají chodit poptávky na vánoční dárky a tam bych poprosila případné zájemkyně, aby nenechávaly objednávku na poslední chvíli a raději počítaly i s měsíčním předstihem. I já jsem maminka tří dětí.

Zatím jsem dokázala splnit představy každému

6) Prozradíš nám, které výrobky jsou nejžádanější a nejpoptávanější?

Jednoznačně hračky. Vtipné hračky. Děti milují velké oči. Vyrábím šklebíky, jak jim říkám, ti jsou nejoblíbenější. Snažím se nedělat stejné hračky. Nicméně když zavolá maminka, že viděla u holčičky ve školce hračku a že by jí chtěla také, nebo že na netu objevila tohle a tohle, jestli bych se nemohla o podobnou příšerku pokusit, tak tam už moc prostoru pro fantazii není. A pak naše Amálka je moje velká modelka, takže čepičky jsou také hodně poptávané.

7) Navrhneš každý výrobek, který si klient bude přát, nebo máš své limity?

Zatím jsem dokázala splnit představy každému. Nikdo zatím nepřišel s tím, co bych nechtěla dělat. Pokud mi čas a moje dvě ruce dovolí, pouštím se s chutí do nových věcí. Nikdy bych se ale nepustila do zakázky, kde by kvantita měla vítězit nad kvalitou.

8) Čím naplňuješ svůj volný čas a jak si představuješ svůj ideální volný den?

Můj veškerý volný čas, někdy i proti mé vůli, vyplňují děti. Mám to štěstí, že i když mé dvě děti jsou skoro samostatné jednotky, přesto s námi chtějí a tráví hodně volného času. Hodně sportujeme, jezdíme na kole, lyžujeme. Háčkování a veškeré ruční práce jsou pro mě osobně obrovským relaxem. Já to prostě miluju.

9) Blíží se Vánoce! Jak tě mohou čtenářky nejen před těmito pohádkovými svátky kontaktovat ohledně objednání či zhotovení dárků pro jejich nejmilejší?

Určitě nejjednodušší je kouknout se na moje stránky www.createa.cz, kde kromě hotových výrobků najdou i spoustu knoflíků, stuh, komponentů pro vlastní výrobu hraček, apod., nebo přes kontaktní mail a mobil, které najdou také na stránkách createa.

10) Moc ti děkuji za rozhovor. Je něco, co bys chtěla čtenářkám serveru Kámoška.cz dodatečně vzkázat?

Milé kámošky, nikdy se nevzdávejte svých snů, i když vám připadají nesplnitelné.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.