Kultura a společnost

Čtverylka, valčík a LA style

Myslíš si, že umíš tancovat? Společně s Monikou, lektorkou skupiny Snatch rank, tě přesvědčím, že tancovat se člověk vlastně nikdy nenaučí. Hromada různých stylů totiž z tance dělá běh na dlouhou trať.

1) Mony, ve skupině Snatch rank trénujete různé styly tance, nejen hip hop, který sám o sobě nepatří k těm úplně jednoduchým. Jaké styly přesně tančíte a můžeš nám každý z těchto stylů krátce představit?

Tak my tancujeme především starý (ej) dobrý (ej) hip hop… Ale také house dance, wackin a hype dance. Každý styl se charakterizuje něčím jiným. Jeden je specifický svojí “ženskostí”, další je zaměřený spíše na krokové vazby spolu s tělem a poslední je klasický hip hop ve stylu Vanilla Ice.

2) Jak rozhoduješ o tom, jaké styly bude skupina tančit a máš vyhlídnutý nějaký styl, na který si teprve brousíte zuby?

Tak hlavně styly odhadují podle možností svých tanečníků a taky podle mých možností. Jsou styly, které jsou jednodušší a některé, na kterých se musí opravdu dřít, aby byla technika perfektní. Já osobně bych chtěla vybrousit hlavně styly z oldschool jako jsou lockin a poppin.

3) Asi každý si dokáže pod nějakým street tancem představit, jak přibližně vypadá, ale určitě těžko přijde na všechny pohyby. Existují nějaké manuály nebo příručky? Jak přesně dostaneš do krve styl od základních pohybů až po rytmus?

Každý taneční styl má svoje určité základní kroky, které ho v jakékoliv taneční skupině naučí. Ale žádný manuál nebo příručka k tomu není, to si každý tanečník musí vypilovat sám. Všichni tanečníci mají svůj osobitý styl, nikdo z nás netancuje úplně stejně. Každý, kdo tancuje, tak vnímá svým tělem rytmus hudby a podle toho si vymyslí sestavu pomocí zakladních kroků a své fantazie.

4) Jaký styl, který tancujete, je podle tebe nejsnažší na naučení základů, se kterými se člověk už může na akci trošku blýsknout?

To se nedá říct, jaký styl. V každém tanci je něco lehkého i težkého. Všichni vnímáme obtížnost tanečních prvků/sestav jinak. Například wackin může vypadat na první pohled snadně a každý si řekne, že to zvládne. Kdyť se u toho jen svůdně kroutíte a jen tak pohazujete rukama a bokama. Je v tom háček, při wackinu musíte mít ruce zpevněné a proplé, aby pohyb rukama byl ostrý.

5) Prvky z jednotlivých stylů se dost mixují, což je spojeno i s větší náročností a požadavky na choreografii. Existují i v tanci nějaké trendy a směry, které jako lektorka vnímáš? Můžeš třeba říct, co je zrovna ve street stylech IN a co je už dávno pod prachem?

Těžká otázka. Musím říct, že každý styl se vyvíjí a každý lektor by měl sledovat, kam to směřuje. Ale přece jenom je to tanec a každý ho dělá, jak cití. Takže já osobně nemůžu nyní odpovědět, co je nebo není IN. Pro každého to je něco jiného.

6) Pokud chce nějaké naše čtenářka začít tancovat, tak podle čeho by si měla vybrat vhodný styl a dokážete ji i s tímhle poradit ještě dřív, než se stane členkou skupiny?

Začít tancovat může snad každý, jenom pro to musí mít zapálení. Čtenářky se můžou přijít podívat a zkusit si společně se skupinou zatančit. Nebo jsou k dispozici tak zvané OPEN CLASS, kde se v každé hodině učí jiný taneční styl. Tam se zjistí, jestli by jí to bavilo a jestli se chce zaměřit pouze na jeden taneční styl, nebo více stylů. Po této zkušenosti už se sama rozhodne, zda se chce stát členkou skupiny.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.