Kultura a společnost

„Člověk by měl vždy znát sport, který fotí,“ tvrdí Michael Šroubek

Jakub Dohnálek je jedním z patnácti fotografů, kteří představí své nejlepší fotografie z evropských a srí lanských pláží v knize SURFBOOK, která vzdá hold nadšení Čechů a Slováků pro surfování.

Jakub přes rok studuje fotografii na vysoké škole v Ůstí nad Labem, v létě ho pak můžete potkat například na plážích kolem francouzského Hossegoru. Poznáte ho podle toho, že v ruce bude mít buď fotoaparát, surf nebo flašku s místním vínem.

Surfbook

1. Jak jsi se dostal k focení surfingu a života s ním spojeným?

Jel jsem jako kameraman s Michaelem Šroubkem natáčet dokument o surfingu do Francie, kde jsme se seznámili s Terkou Olivovou. Původně jsme tam měli být u vln deset dní, ale nakonec jsme zůstali přes měsíc.

2. Které destinace máš nejraději? Které jsou pro tebe nejfotogeničtější?

Nové destinace.

3. Musíš být dobrý surfař, aby jsi udělal správnou surfovou fotku?

Člověk by měl vždy znát sport, který fotí. U surfingu je duležité aspoň trošku umět číst vlny a proudy, obzvláště pokud se vypravíte s foťákem do vody.

4. V kterou denní hodinu fotíš surfing a pláže nejraději?

Ráno nebo podvečer, ono se vetšinou ani jindy nedá surfovat. Horší je to s tím ránem, musíte vstávat kolem 5 hodiny, často po “večerních povinnostech” a k tomu se může stát, že přijedete na spot a nejsou žádné vlny.

5. Je pravda, že mají všechny surfařky dokonalé postavy?

Ano a je to velká výhoda oproti focení snowboardingu, i když neoprén není zrovna atraktivní outfit.

6. S čím/na co fotíš? Jaké vybavení používáš?

Fotím na digitální zrcadlkovku Canon 5D MK3 a objektivy od stejné firmy. Můžu určitě doporučit GoPro, který má velmi “kvalitní” obaly, které se “nelámou” ve vlnách. Surfing není jen o ježdění velkých vln, ale o užívaní si času na super místech s kamarády, často se stává, že fotím i na iPhone, jelikož u sebe nemám zrovna foťák. Čím dál tím víc mě poslední dobou baví fotit na film.

7. Kterých fotek si ze svých cest za vlnami ceníš nejvíce?

Momentek, které mi připomenou chvíli při, které byla fotka pořízená.

8. Je těžší fotit surfing nebo snowboarding?

To je náročný takhle říct. Buď jsi spálenej na pláži nebo mrzneš na streetu/backcountry. Taky jde o to co kdo preferuje, jestli víno na pláži při západu slunce nebo drink na Dolský. Lokace, kde se dá provozovat surfing jsou sami osobě hodně atraktivní obzvláště pro nás Čechy, proto se dá snadněji pořídit atraktivní fotka. U snowboardingu je to často mnohem težší pořídit kvalitní fotku, protože musíš tahat všude blesky. Hledat ideální spot, protože fotky ze snowparků už nikoho nebaví.

Štítky

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.