Kultura a společnost

„Chtěla bych pracovat v australské ZOO,“ říká koňařka a modelka Klára

Věnuje se kickboxu, jezdí na koni a ještě k tomu se živí jako modelka. Jsou to ale zajímavé kombinace, že? Pojďte se podívat na rozhovor s jednadvacetiletou Klárou z Ústí nad Labem, kde studuji i vysokou školu. Navíc nám také prozradila své plány do budoucna, jaké asi jsou?

Koně jsou přednější a časově náročnější

1. Ahoj Klárko, co nám na úvod o sobě prozradíš?

Ahoj, je mi čerstvých 21 let a žiji v Ústí nad Labem. Aktuálně studuji vysokou školu zde v Ústí, ale plánuji změnu :-). Mezi mé největší zájmy patří koně, občasně i jiný sport (fitko, kickbox), rodina a přítel a kočička Murka.

Rozhovor s Klárou

2. Věnuješ se kickboxu, jak to s ním vlastně máš?

Teď se tomu už tak moc nevěnuji, ale kdysi jsem i trochu zápasila (poslední zápas v roce 2009), pak jsem se k tomu zkoušela plně vrátit, ale bohužel, koně jsou přednější a časově náročnější. Přítel je kickboxer, takže jezdím s ním na tréninky a na zápasy a učím se novým věcem zatím pasivně, občas i s ním trénuji, ale jsem teď přes léto hrooozně líná :-).

Rozhovor s Klárou

3. Kickbox je přeci jen trochu tvrdší a ostřejší záležitost než třeba jiné aktivity, nelákalo tě někdy něco něžnějšího třeba tancování?

Já právě na takové sporty nikdy nebyla. Jako malá jsem chodila na krasobruslení, ale to mě rychle omrzelo. Tancování a podobné “holčičí” sporty mi nic neříkají, vždycky jsem byla takový spíš “kluk” 🙂 . Cvičím i v posilovně raději mezi klukama než mezi slečnama a nebaví mě chodit na takové ty věci jako spinning a podobně, nějak se tam mezi nimi necítím.

Rozhovor s Klárou

4. Jezdíš také na koních, jak často se jim věnuješ a kdy míváš závody?

Teď se snažím věnovat opravdu hodně, živí mě modeling a občas nemám čas opravdu na nic. Teď jsem si dala trochu pauzu, protože je léto a s ním přicházejí i závody. Takže se snažím jezdit minimálně obden na koníka. Bohužel jezdím western a v Česku není tak doceněný jako třeba parkur a dostihy, tudíž tolik závodů zase není a jezdím jen po těch co jsou nejblíže. Není pro koně moc dobrá přeprava v takových vedrech někam daleko, tak se snažíme objíždět jen to co je možné a pro koníka co nejméně náročné.

Rozhovor s Klárou

Přijde mi krásné každé zvíře

5. A co nějaká ocenění, máš nějaké poháry či diplomy ať už z kickboxu nebo soutěží s koňmi? Jaké jsou tvé největší úspěchy?

Z kickboxu mám medaile a pár diplomů, ale nic extra. Na koních jsem jezdila už jako malá a pořádali jsme vesnické akce, které jsem většinou vyhrávala, ale nebyly za to velké odměny, jen třeba nějaké mlsky pro koně a drobnosti. Já celkově netíhnu k pohárům a podobně, já z toho radost nemám. Nedávno na závodech s koníkem jsme se nijak zvlášť neumístili, ale na rozdíl od ostatních jsme nebyli diskvalifikovaní a ani poslední. Jezdím na takovém menším koni (není to poník ☺ ) a mezi těma vysokýma běhavýma koňmi předvedl krásné věci. Byla jsem na něj pyšná. Je to takový tvrdohlavec a je to s ním občas dost těžké, ale opravdu se snažil, i když bylo 31°C a stín nikde. Takže pro mě jsou největší úspěchy, když všechno zvládnu tak abych byla spokojená, a vůbec to nesouvisí s výhrou nebo prohrou :-).

Rozhovor s Klárou

6. Jaké zvířata krom koní máš ráda?

Já jsem milovník všech zvířat, od malička jsem samouk v etologii, takže k nim mám blíže než k lidem, přijde mi krásné každé zvíře, ale musím se přiznat, že se štítím žížal, nevím ani sama proč, ale radši bych si ukousla ruku než abych na ní sáhla :-D.

Rozhovor s Klárou

7. Mimo rozhovor si mi prozradila, že jsi samouk etologie a já se přiznám, že jsem si musela najít, co to vlastně znamená, prosím mohla bys to vysvětlit i našim čtenářkám?

Etologie je vědní obor související se zoologií, je to celkem nový obor. Zkoumá se chování zvířat, jejich naučeného a vrozeného chování. Pokud občas koukáte na dokumenty na ČT2, tak tam o tom občas něco je. Například nedávno tam byl dokument o jedné etoložce co má v Africe institut pro gepardy a zkoumá je a pomáhá jim s rozmnožováním a podobně. To je vlastně etologie. Je to hodně polopatické, ale nevím, jak snadno bych to vysvětlila :-). Jen bych chtěla dodat, že pan Zdeněk Veselovský, kdysi ředitel Pražské ZOO, byl učencem Konráda Lorenze, který založil moderní etologii, což si myslím, že je skvělé, že v ČR někdo takový byl.

Rozhovor s Klárou

8. Plánuješ stěhování do Austrálie právě kvůli etologii proč právě tam? Čím tě tato země zaujala a jak si představuješ své bydlení tam?

Ano, hlavně kvůli tomu, myslím, že je to jedno z mála míst kde můžu rozvíjet svoje plány a zapojit se do ochranářských programů a opravdu pomáhat. Popravdě… pořád o tom přemýšlím, mohla bych začít bydlet někde na farmě, kde bych pomáhala s koňmi a dalšími hospodářskými zvířaty. Postupně bych se chtěla propracovat do australské ZOO, kde “panuje” Terri Irwin (určitě znáte pořady s jejím bývalým manželem Stevem Irwinem) a její tým pořádá stáže pro nové zájemce o posty ošetřovatelů, zoologů, etologů a podobně, takže doufám, že to takhle nějak přibližně vyjde :-).

Rozhovor s Klárou

Vše jde, jen se musí chtít

9. Už víme o tvých zájmech, ale co vlastně děláš přes pracovní dny, studuješ nebo pracuješ?

Studuji vysokou školu, denní studium na UJEPu v Ústí nad Labem, ale nechodím tam, není to to pravé pro mě. Momentálně se živím focením, je to v ČR těžké, ale jde to, když se chce. Jen to není stálé, jednou nabídky jsou, po druhé ne. Takže si občas šetřím, abych měla jistotu, že budu mít peníze a kdyby ne, mám podporu rodiny a přítele, na které se můžu s čímkoliv obrátit.

Rozhovor s Klárou

10. Závěrem ti děkuji za rozhovor a nyní máš prostor vzkázat něco našim čtenářkám, takže pokud se s nimi chceš nějak spojit, máš volné slovo právě teď!

Já moc děkuji za oslovení mé osoby a snad se čtenáři nebudou u našeho rozhovoru nudit. Doufám, že to třeba některé “nakopne” tak, aby si šli za svým snem a dělali něco pro to, protože vše jde, jen se musí chtít. Jinak bych všem popřála krásný zbytek prázdnin a užijte si ho co nejvíce :-).

1 komentář

Klikni pro přidání komentáře

  • No já nevím, Austrálie…vždyť místo toho točí porno 😀 Klara 2232 do googlu a uvidíte věci 😀

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.