Kultura a společnost Styl a móda

Chceš tetování? Nejdřív si rozmysli tohle!

Tetování, podobně jako piercing nebo skarifikace, je způsob, jak „zkrášlit“ své tělo a nějak projevit, co se ti líbí nebo tě zajímá. Tohle by sis měla rozmyslet, než do toho půjdeš.

Už nějakou dobu jsem si pohrávala s myšlenkou, že si nechám udělat tetování. Ale když jsem si už konečně řekla „fajn, jako dárek k osmnáctinám se nechám potetovat“, došlo mi, že o tom vlastně nic nevím. A tak jsem pokecala se svou známou Anetou, která už sama pár „kérek“ má (a chystá se na další), o tom, na co se mám připravit a co si rozmyslet.

Vem v potaz svůj práh bolestivosti

Pokud se necháváš tetovat poprvé, zkus místo, kde by to nemělo tak bolet
zdroj: tattoopins.com

Práh bolestivosti máme všichni trochu jinde – někdo bolestí umírá už při říznutí o papír, zatímco někdo jiný by si bolesti nemusel všimnout, ani kdyby si zavřel prst do dveří. Sama nejlíp musíš vědět, jak snášíš bolestivé podněty, a podle toho vybrat, kam si necháš tetování udělat – obecně platí, že čím tenčí, respektive měkčí, je kůže na místě, kde se necháš tetovat, tím víc to bolí.

Vyber si místo

Místo, na kterém chceš tetování mít, ovlivňuje i to, jak velké bude, a tím i výběr motivu, který si chceš nechat vytetovat. Rozhodně není nic špatného na tom, když se rozhodneš jen pro nějaké menší místo a motiv (třeba na zápěstí nebo lopatku), obzvláště pokud se necháváš tetovat poprvé, abys viděla, jak tvoje tělo reaguje na barvu a jak rychle se tetování hojí, předtím, než si necháš třeba udělat tetování přes celé stehno.

Mysli taky na to, že tetování může být komplikací, až budeš později hledat práci – spousta zaměstnavatelů, obzvláště na pozicích, kdy musíš jednat s lidmi např. z jiných firem atd., nepohlíží na viditelná tetování moc dobře.

Pořádně si rozmysli, co si chceš nechat vytetovat

Motiv
Tetování ti (pravděpodobně) zůstane po celý život, volba motivu je proto důležitá
zdroj: instagram.com/yulianasotnikova

Tetování se jen tak nezbavíš – jistě, možnost nechat si ho odstranit sice existuje, ale jednak má svoje rizika, a jednak není úplně levná. Proto je třeba strávit nějaký čas tím, že si pořádně rozmyslíš, co si necháš vytetovat – rozhodně zapomeň na jméno své drahé polovičky, pokud si nejsi jistá, že s ní chceš strávit zbytek života.

Tvoje tetování by pro tebe mělo mít nějaký význam; například souvislost s tvou oblíbenou knihou nebo hudební skupinou, náboženstvím nebo třeba nějakým z tvých koníčků. Ráda cestuješ? Tak proč si nenechat vytetovat kompas nebo mapu světa?

Najdi dobrý salon

Pokud nechceš něco strašně jednoduchého, co si zvládneš vytetovat i sama (což není úplně ideální, ale co už), je potřeba strávit nějaký čas výběrem salonu, kde se chceš nechat tetovat. Většinou platí, že dražší = lepší, ale rozhodně to tak není vždycky. Pokud máš potetované kamarády, zeptej se na doporučení jich. Recenze na jednotlivé salony ale najdeš i jinde – stránky jako facebook, yelp, foursquare a podobné jsou v tomhle případě docela užitečná věc.

Při výběru salonu taky věnuj pozornost stylu, s jakým tetují tatéři, kteří tam pracují, aby sis byla jistá, že styl tatéra ti bude vyhovovat. Portfolia a galeria práce tatérů si můžeš prohlídnout buď přímo v salonu, nebo na webových stránkách, a to jak salonu, tak i samotného tatéra (pokud nějaké má).

Vystřízlivěj a pořádně se na to vyspi

Tetování
Den před tetováním by ses měla vyhnout návykovým látkám.
zdroj: sobernation.com

Den před tetováním se pokus vyhnout návykovým látkám, a to včetně kofeinu. Důvod je prostý – návykové látky, převážně teda alkohol a kofein, trochu ředí krev, což není při tetování moc žádoucí (barvy můžou působit „vyblitě“ a tetování se bude potom taky hůř hojit). Navíc to děláš i pro dobro vlastní peněženky – cena tetování se ve velkém množství salonů určuje podle doby, kterou jeho tvorba zabere, a jelikož problémy, které řidší krev způsobí při tetování, proces jeho tvorby zdržují, taky ti tím naskakuje cena.

Před tetováním se taky pořádně vyspi, protože čím unavenější budeš, tím nepříjemnější pro tebe bude bolest, pokud sis pro tetování vybrala nějaké citlivé místo, nebo chceš rozsáhlé tetování.

Co ty? Máš tetování, nebo se teprve chystáš?

2 komentáře

Klikni pro přidání komentáře

  • Holky nedelejte to ……. jak tetovani tak piercing. Clovek se rodi hahy a hladky bez cizich primesi jen s tim co mu priroda nadelila. Jakykoliv zasah do prirozenosti neni uplne normalni. Piercing na mnohych citlivych mistech narusuje mikroskopicky sliznici a dava moznost pronikani virum a bakteriim. Mnohe tetovani prozrazuje i mentalni uroven tetovaneho a nemusi zde jit primo o inteligenci. Napovi o mozne labilite, sklonum k agresivite, smutku, ci jinym mentane nekontrolovatelnym ukazum. Ridte se radeji zdravym rozumem. Poznani toho, ze jsem cista a hladka bez neestetickych zakroku mi naopak dava zdrave sebevedomi. Tetovani vcetne piercingu je jista abnormalita. Takze ridte se zdravym rozumem a poznavejte samy sebe.

  • Ahoj holky, me osobne se tetovani moc libi, urcite bych chtela jit ale bojim se ty bolesti, proto zustavam u premlouvani se. Ted jsem ale objevila neco co me zaujalo, zlate docasne tetovani a vypada to moc hezky 🙂 nabizi to na strance http://www.goldskin.cz a maji to i za pohodovy ceny. Tak to asi vyzkousim. :):) ma s timhle druhem tetovani nekdo zkusenost? :)diky za odpovedi

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.