Cestování Kultura a společnost

Chceš být animátorkou? „Placenou dovolenou“ nečekej!

Čím víc mladých lidí láká práce v zahraničí a pro spoustu z nich je jasnou volbou možnost stát se animátorem někde v hotelu. Spousta se ale po pár dnech zase zklamaně vrací domů.

Strávit čas v rozmezí 3-5 měsíců u moře, ještě za to dostat zaplaceno a za pobyt v hotelu neplatit ani korunu. Kdo by to nebral? A přesně s touhle myšlenkou jezdí mladí lidé jako animátoři do zahraničních hotelů. Realita je ale často poněkud odlišná – rozhodně si nevyděláš nějak závratné množství peněz a spaní do oběda a tuny volného času taky nečekej. Ale co máš vlastně čekat?

Kdo je animátor?

Animátor je zaměstnanec hotelu, který má na starosti „zabavení“ jeho návštěvníků, ať už sportovními aktivitami či představeními a scénkami. Za tuto práci dostává zaplaceno, má hrazenou letenku a dopravu tam i zpátky, a pobyt a stravování v hotelu zdarma. Rozhodně to ale není práce, která by měla jen klady. Zápory jsou rozhodně dlouhá pracovní doba, poměrně nízký plat a volno většinou jen jednou týdně (to se ale hotel od hotelu liší).

Animační tým hotelu Akti Beach Club na ostrově Kos.
zdroj: facebook.com

Zkušenosti animátorů

„Jako animátorka jsem začala pracovat před dvěma lety přes agenturu Animawork Entertainment tady na Kosu, a prvních pár dní bylo příšerných – pracuju jako dětská animátorka, což znamená, že mám na starost hotelový mini club a večer mini disco, a to samozřejmě znamenalo jednak velkou zodpovědnost a spoustu strachování se, aby se dětem, které mám na starost, nic nestalo, protože tehdy jsem tu byla na mini club sama, ale i dlouhou dobu, kdy jsem se snažila naučit kroky ke všem písničkám, které s dětmi večer tancujeme.

Volný čas mi ještě navíc zabral nácvik a příprava kostýmů na každodenní večerní program. Vstávala jsem v devět a spát chodila po půlnoci. Ale přežila jsem to a teď už bych za nic neměnila – jsem tu letos třetím rokem, v hotelu pracuju pět měsíců ročně, zbytek roku pomáhám kamarádovi ve fotoateliéru, dokonce jsem si tu našla trvalý byt a naučila se celkem obstojně řecky – domů do Nottinghamu už jezdím jen párkrát do roka,“ směje se sympatická dvaadvacetiletá Angličanka Ashleigh.


Akti Beach Club – Michael Jackson show 2012

„Práci animátora jsem zvažoval, už když mi bylo sedmnáct, ale tehdy mě nikde nechtěli vzít, protože požadavkem většiny hotelů bylo dokončené středoškolské vzdělání a praxe. Letos jsem dokončil první rok na vysoké (obor management cestovního ruchu) a našel práci jako sportovní animátor. Jsem tu dva měsíce a nestěžuju si, rozhodně se nedá říct, že bych se nudil,“ říká dvacetiletý Valentin, který v současné době studuje na univerzitě v Glasgow. Pracují sice s Ashleigh ve stejném hotelu, ale jeho denní režim je poněkud volnější – pracovat začíná až v jedenáct hodin ráno s tím, že hodinu dohlíží na beach volejbal, a potom má volno až do tří, kdy dělá instruktora basketu a lukostřelby. Nicméně musí se aktivně zapojovat do večerních představení, dřív taky závodně dělal breakdance a tak často pomáhá sestavovat choreografii.

„Práce v hotelu je náročná jak po fyzické stránce, tak i po té psychické – jednak ne všichni návštěvníci jsou příjemní a milí, jednak jako animátor se musíte usmívat, i když je vám mizerně, a jednak některé z našich večerních představeních jsou spojena s velkými riziky – letos je to například fire show, kde každopádně hrozí, že se něco vymkne z ruky a my přijdeme k nějakému zranění,“ shodují se jednohlasně Ashleigh i Valentin.

Jak se stát animátorkou?

Především musíš vědět, že o práci v zahraničí opravdu stojíš, že jsi ochotná celý týden tvrdě makat a vydržet několik měsíců bez rodiny. Častým požadavkem je potom dokončené středoškolské vzdělání, plynná znalost angličtiny a u zemí jako je Španělsko nebo Itálie, kde moc lidí anglicky neumí, i komunikativní znalost jazyka země, do které se chystáš. Vhod ti při pohovoru přijdou i předchozí zkušenosti podobného zaměření (jako pokud jsi například dělala instruktorku na letním táboře), důležitá je taky schopnost komunikace s lidmi.

Sama většinou jako animátorka práci neseženeš, proto je dobré si založit profil u nějaké agentury. Ta ti zprostředkovává pracovní příležitosti a předávámožným zaměstnavatelům údaje, které jsi uvedla do profilu, tak, aby se ti naskytla co nejlepší pracovní příležitost. Pokud ti ale taková agentura práci sjedná, připrav se na to, že zaplatíš agentuře poplatek ve výši cca mezi pěti a sedmi tisíci korun.

Animátorku můžeš taky dělat přes konkrétní cestovku – v ČR je to například Alexandria, Fischer nebo Blue Style, v Německu je to Experience. Na cestu si zjisti, jak velkou máš maximální kapacitu pro hmotnost kufru (většinou to na tak dlouhou dobu bývá okolo 30-35 kilo) a jestli potřebuješ vízum. Pokud ano, měla by ti ho zařídit agentura či CK, pro kterou pracuješ, totéž s pojištěním.

A co s sebou? Hlavně výdrž, a samozřejmě dobrou náladu! Zkusila bys někdy práci animátorky? Znáš někoho, kdo jako animátor pracuje?

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.