Kultura a společnost

Champagne, šampaňské a šampus

Je zvykem, že k všemožným oslavám se vždy připijí bublinkovým nápojem, který naprostá většina mylně nazývá šampaňské, kdy dost často jde o sekt.

K výrobě šumivých vín z oblasti Champagne jsou povoleny pouze 3 odrůdy: Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay. Druhotným kvašením zde pak vznikají vína různých typů a kategorií. Proto nelze žádné jiné šumivé víno označovat Champagne, pokud není právě z těchto oblastí.

Možnost okamžité konzumace

A největší výhodou například oproti kvalitním vínům z vinařské oblasti v Bordeaux je ten, že Champagne je dostupné ke konzumaci téměř okamžitě, zatímco výše zmíněná vína jsou připravená ke konzumaci po zrání minimálně 10 let. Dokonce lze pozorovat i nárůst nových investicí do šumivých vín, budoucnost tohoto nápoje je tak opravdu veliká.
A právě jedním u těchto vín, který je kombinací Pinot Noir (55%) a Chardonnay (45%), je Cristal, Champagne Cuvée Prestige. K výrobě tohoto mistrovského díla jsou použity výhradně hrozny z Gran Cru vinic – označení pro vynikající viniční polohy ve Francii.

Tento nápoj se vlévá do křišťálové láhve, podle které taktéž dostal i své jméno. Důvod je velice jednoduchý, v průsvitné láhvi dobře vyniká jeho zlatavá barva. Pyšní se elegantní, hlubokou a sametovou vůní s tóny lískových ořechů, taktéž zralých jablek a lipového medu.

Při pití zažívají vaše jazykové pohárky plnou, vysoce koncertovanou a čistou chuť s osvěžujícím dotekem jablek a ananasu.

Šampaňské s historií

Jedny z těch nejlepších Champagne na světě pocházejí z šampaňských domů Louis Roederer. Zajímavostí je, že v roce 1876 Louis Roederer II vytvořil Cristal Cuvée pro cara Alexandra II. Toto champagne je legendární, excelentně vyvážené a se svým vlastním příběhem, který sahá dlouho do historie.

Chcete-li splnit svým známým přání, rozhodně šaháte po správném šumivém vínu. Tohle champagne je trefa do černého. Na zdraví.

Štítky

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.