Kultura a společnost Styl a móda

Braň se popraskaným rtům

I rty by měly být součástí naší vizáže, našeho vzhledu a i o ně bychom měly pořádně pečovat. Pomocí nich mluvíme, smějeme se, líbáme a když tomu dáš nějaký čas a péči – mohou být krásnou a záviděníhodnou dominantnou na tvém obličeji. Je určitě chyba, starat se o svou pleť, o své perfektní líčení, dokonalý tvar obočí a zdravé vlasy a přitom mít ošklivé a popraskané rty. Krása by měla spočívat ve zdraví a celkovém dojmu, který tvoří právě i naše rty. Dám ti tedy pár rad a tipů, jak se o ně naučit pořádně pečovat.

I v létě

Zima je pro rty obrovským nepřítelem a často dělá velké problémy, je potřeba si uvědomit, že ani léto a pražící sluníčko pro ně není to nejlepší, tudíž péči bys neměla ponechávat jen na jedno či dvě období roku, ale starej se preventivně jak v zimě, tak v létě. Pokud vyrážíš někam k vodě a opalovat se, neměla bys zapomínat k opalovacímu krému přibalit i dobrý balsám na rty nebo obyčejnou výživu. I rty totiž potřebují chránit před UV zářením. V lékárně tak můžeš koupit tyčinky s UVA a UVB filtrem. Pokud se ti na balsámu nebo lesku nebude něco zdát, rty tě po nich budou svědit, pálit nebo štípat, už je nepoužívej a raději je schovej či vyhoď. Dávej také pozor na datum spotřeby, která by měla být všude napsaná a po jejím vypršení už nemá cenu balsám mít doma.

Když tě trápí zlozvyky

Hrozný zlozvyk, který vůbec naší puse neprospívá a jen jí ubližuje je kousání do rtů. Dělají to hlavně slečny, které jsou nervóznější nebo se nudí. Zkus se toho zbavit pomocí žvýkačky – zaměstnej pusu a hlídej se! Když to přeženeš, rty ti totiž mohou krvácet, bolet, otékat a to určitě není příjemné a nevypadá to pěkně. Dobře by mohl posloužit i nějaký hutnější balsám, který chuťově není dobrý.

%CODE1%

Domácí maska

Pokud nechceš utrácet peníze za „léky“ pro rty, nebo ti stejně nepomáhají, zkus si udělat domácí masku, medovou kůru. Stačí ti jen lžička medu, kterou jemně vmasíruj do svých rtů a nesmývej – nech chvilku působit. Dobrý způsob nanášení je i pomocí kartáčku – kup si obyčejný, dětský (hlavně měkký) kartáček a pomocí něj, med na rty nanášej a pomalu masíruj. Nemusíš to dělat každý den, optimum je cca jednou týdně.

Nezapomínat na vitamíny

Trápí tě doopravdy hodně popraskané rty? Možná to je způsobeno nedostatkem vitamínů v tvém těle. Např. vitamín B působí na rty blahodárně. Nalezneš ho v játrech, celozrnném obilí či v kvasnicích. I vitamín E je skvělým pomocníkem při péči o rty, dodává jim potřebnou hydrataci. Ten najdeš ho v mléce, másle, oleji nebo v mase savců.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.