Kultura a společnost

Baťovy domky – to, co dělá Zlín Zlínem

Ke koloritu Zlína patří už přes 80 let domky s typickou cihlovou fasádou a se zahrádkou, které byly postaveny pro dělníky Baťových závodů.

Při procházkách zlínskými čtvrtěmi Letná, Podvesná, Zálešná, Nad Ovčírnou, Lazy a Díly jich můžete spatřit více než 2 000. Nejvíce rozšířené byly půldomky pro dvě rodiny, z nichž každá měla vchod ze své strany.

Možná přemýšlíte, jak se v nich asi žije současným majitelům.

Bydlení tu má své kouzlo

Podle zástupců realitních kanceláří je o bydlení v baťovských domcích stále velký zájem, byť obvykle vyžadují rekonstrukci minimálně za statisíce. Největší problém je s tepelnou izolací těchto staveb, která nevyhovuje současným normám. Musí se tedy zateplit dům i střecha, vyměnit vnitřní instalace, zrekonstruovat kuchyň a koupelna.

Přestože zvenčí jsou majitelé nuceni respektovat pokyny památkářů, uvnitř mohou uplatnit v podstatě neomezená tvůrčí řešení. Hlavním plusem baťovských domků je samostatné bydlení se zahrádkou v bezprostřední blízkosti centra krajského města Zlín.

Baťovy domky vyrůstaly na zelené louce stejně směle, jak tato firma vyráběla boty pro celý svět. Unikátem se stala i šestnáctipatrová budova „mrakodrapu”, nejvyšší v předválečném Československu. V Evropě nebyl žádný další podnikatel, který by tak ovlivnil celé město.

Zlín v mnohém předčil i Prahu, a tak není divu, že i o domech dělníků zde rozhodoval slovutný architekt Le Corbusier. Koncepci města pak ovšem nesměly narušovat žádné kůlny nebo chov drobného zvířectva v předzahrádkách. Někdejší komise přísně dohlížely na dokonalý pořádek v dělnických čtvrtích.

Ubytujte se v srdci Baťova Zlína

Chcete-li poznat unikátní Baťovo město, nebo se tu potřebujete ubytovat na služební cestě či po kulturní akci, máme pro vás tip na ideální hotel ve Zlíně.

Je to Amenity Wellness Spa, kousek od centra na hlavní zlínské ulici. Po celodenní únavě si můžete užít jeho moderně vybavený Saunový svět. Ke službám hotelu patří i pohodlné parkování, kavárna, masáže, bar, výběr snídaní podávaných až do 11 hodin a samozřejmě cenově zvýhodněné „balíčky“.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.