Kultura a společnost

Banány jsou všelék – na co všechno jsou dobré?

Pokud nejíš banány, tak po tomhle článku určitě rychle změníš názor. Na co všechno jsou banány dobré?

Banány nejsou jen pro opice

Banány obsahují vlákninu a tři různé cukry – sacharózu, fruktózu a glukózu. Jistá studie zjistila, že pouhé dva banány ti mohou dodat dostatečnou energii pro namáhavé 90minutové cvičení. Není tedy divu, že si ho mnoho sportovců dopřává, co nejvíce to jde. To ale není všechno, čím nám může toto ovoce prospět. Chceš vědět, na co všechno ti kousnutí do banánu může pomoci?

Banány

1. Deprese

Pokud trpíš chmurnou náladou, zajdi si do krámu pro banány. Podle nedávných studií lidé, kteří trpí depresemi, se cítí mnohem lépe poté, co sní banán. Ten totiž obsahuje tryptophan, což je protein, který se v těle mění na serotonin, díky kterému se cítíme šťastní.

2. PMS

Už nejez pilulky, raději si dej banán. Ten totiž obsahuje vitamín B6, který reguluje hladinu glukózy v těle, což může ovlivnit tvoji náladu.

3. Chudokrevnost

Vysoký obsah železa v banánech dokáže stimulovat také tvůj hemoglobin v krvi.

4. Krevní tlak

Vysoký obsah draslíku a zároveň malé procento soli v tomto druhu ovoce pomáhají snižovat vysoký krevní tlak. Mimo to snižuje také riziko cévní mozkové příhody.

5. Soustředěnost

Na škole Twickenham proběhla studie, do které se zapojilo 200 studentů, kteří jedli ke snídani a ke svačině banány, čímž chtěli prokázat, že má pozitivní účinek na soustředěnost. A během zkouškového období se ukázalo, že jejich výkony jsou opravdu lepší. Takže studenti, během zkoušek jedině banány!

Banány jsou všelék – na co všechno jsou dobré?

6. Zácpa

Jelikož banány obsahují hodně vlákniny, jejich pojídáním si spravuješ střeva a to bez nutností laxativ.

7. Kocovina

Může to znít jako hloupost, ale nejlepším lékem na kocovinu je koktejl z banánu, mléka a medu. Banány mají pozitivní vliv na žaludek, mléko ti pomůže znovu zavodnit organismus a med napomáhá znovuobnovení hladině cukru.

8. Pálení žáhy

I na tohle je dobrý banán. Obsahuje totiž látky, které ulevují během pálení žáhy.

9. Ranní nevolnost

Je jedno, jestli čekáš miminko, nebo je ti jen špatně, banán ti pomůže i při ranní nevolnosti. Dej si ho nalačno, abys tak napravila hladinu cukru v krvi.

10. Bodnutí komárem

Pokud tě svědí nepříjemné štípance od hmyzu, zkus si je potřít vnitřní stranou slupky od banánu. Ten totiž chladí, snižuje podráždění pokožky a zabraňuje svědění.

11. Vředy

Díky své jemnosti se banán používá jako dietní jídlo. Neutralizuje také překyselení a jemně balí stěny žaludku.

12. Regulace teploty

Banán je někdy také nazýván jako „chladící ovoce“, protože dokáže snižovat tělesnou teplotu. V Thajsku dokonce nastávající maminky jedí banány, aby se jejich miminko narodilo s „normální teplotou“.

Když nevíš co, dej si banán

Jak vidíš, tak banány jsou opravdu všelékem. Oproti jablku má například 4x více proteinů, 2x více sacharidů, 3x více fosforu a 5x více vitamínu A a železa. Chceš-li se tedy vyhnout nemocem, jez často banány.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.