Kultura a společnost

Anorexie je možná genetická. Bude brzy nalezen lék?

Poruchy příjmu potravy už dnes nikoho nevyvádí z míry, protože se s nimi setkáváme skoro na každém kroku. Vědci právě proto začínají bít na poplach a různými výzkumy se snaží přijít na to, co onemocnění jako je anorexie a bulimie způsobuje. A zdá se, že už mají nějaké výsledky.

Nezdravý ideál krásy

V dnešní době, kdy jsou ideálem krásy vyhublé modelky, je pro mladé dívky těžké přiblížit se svému vzoru. Kvůli špatnému pocitu ze sebe sama a ze svého těla, se často uchylují k extrémním řešením, jako jsou drastické diety a hladovky, které mohou přerůst až v poruchy příjmu potravy. S anorexií a bulimií je ale hlavně ta potíž, že dívky a kluci, kteří jimi trpí, si svou nemoc neuvědomují a odmítají pomoc svého okolí. Takové případy pak mohou dojít do extrému a skončit až zbytečně smrtí. Zdá se ale, že se blýská na lepší časy, neboť to vypadá, že vědci nalezli gen, který je zodpovědný za anorexii a snaží se na to vytvořit lék.

Výzkum provedený na myších

Podle poznání vědců to vypadá, že pro dívky, které trpí poruchou příjmu potravy, vlastně ani za své onemocnění nemohou. Podle nedávné studie se má totiž za to, že 50 až 70% rizika vzniku anorexie je daná geneticky. Přesto ale příliš vyhublé modelky a idoly ke zdravějšímu přístupu dívek ke svému tělu nepřispívají. Výzkum, který vede Dr. Michael Lutterat na univerzitě v Iowě Carver College of Medicine by mohl znamenat průlom v léčení anorexie. Experiment, který proveden na myších u nich totiž ukázal defektní gen, který způsoboval u myší chování, na které narážíme u lidí trpících anorexií.

Geny nebo sociální vlivy?

U myší byla snížena hladina estrogenu v jejich mozku. Díky tomu potom měly nedostat energie a zároveň trpěly sociálními poruchami. V případě, že měly hlad, odmítaly pracovat, když jim bylo nabídnuto jenom tučné jídlo. Toto jejich chování by mohlo ale vést až k anorexii nebo bulimii. Jak to ale vypadá, kromě genetiky největší roli u poruch příjmu potravy hraje také západní posedlost kultem hubenosti, který nás ovlivňuje. Ve všech reklamách, filmech, tisku a dalších médiích neustále vidíme extrémně hubené lidi a chceme vypadat jako oni. A jak toho dosáhnout snadno a rychle? Hladovka nebo zvracení ale rozhodně není řešení.

Lék bude snad brzy

Přílišná hubenost je ale zdraví nebezpečná – to by sis měla uvědomit. Doufejme, že když vědci nyní zjistili, kde u lidí s poruchami příjmu potravy nastala chyba, brzy ji dokážou opravit a vrátit tyto lidi zase zpátky do života. I když by asi bylo mnohem lepší, kdyby svět přehodnotil svůj ideál kr

Štítky

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.