Kultura a společnost Zvířátka a příroda

9 psích plemen, která určitě neznáš

Vlčák, bernardýn, jezevčík,… Člověk už si myslí, že je zná všechno a ono chyba lávky. Podívej se na rasy, které jen tak někde nepotkáš.

Pochytej je všechny

Psi jsou velmi oblíbení a existuje jich mnoho druhů. Proto tě jistě nepřekvapí, že některé z nich ti určitě unikly. Tito psi jsou méně známí, někteří se sice podobají známým rasám, které máme normálně doma, jiní jsou mnohem exotičtější. Ale jedno mají společné – jsou to pejsci, takže jsou jedineční a roztomilí. Jen se podívej – no nechtěla bys některého z nich domů?

1. Švédský Vallhund

Už v roce 1942 tento pejsek málem ve Švédsku vyhynul. Díky starosti lidí se ale dnes drží a jejich počet neustále narůstá. Tito pejsci jsou velmi užiteční, nejenže mohou chytat drobné škůdce, jako jsou myši nebo jiní hlodavci, mohou hlídat stáda skotu, ale stejně tak dobře zajistí bezpečí tvému domovu. Jsou to velmi aktivní psi a potřebují hodně pohybu a prostoru – nepořizuj si je tedy do paneláku.

Líbil by se ti tento švédský fešák?
zdroj: castleavery.com

2. Bedlington teriér

Pejsek, který má kočičí hřeb a srst jako pudl. Jeho štěňata mají tmavší barvu, která s věkem bledne do podoby padlého sněhu. Tento hafík je dobrým plemenem k dětem a výhodou jistě také je, že není zase tak těžké se o něho starat. Kromě pohybu je akorát zapotřebí ho sem tam poctít návštěvou hřebenu. Pokud si ho ale budeš chtít pořídit, tak se připrav na hlasité štěkání a velkou tvrdohlavost.

Ovečka
Chtěla bys takovou ovečku domů?
zdroj: pet365.co.uk

3. Tibetská doga

Rozhodně nemysli na klasickou dogu. Pod názvem „doga“ si prostě představ psa velikosti menšího poníka. Dříve bylo toto plemeno využíváno na ochranu lidí, míst nebo jiných zvířat. Proto nejsou tito pejsci zrovna odvaření, když si jejich páníček neustále zve domů nějaké hosty. Jeho ochranářský postoj vyžaduje určitý trénink.

Tibet
Tak ten by z fleku zvládnul roli vlkodlaka.
zdroj: dog-breeds.findthebest.com

4. Catalburun

Toto plemeno můžeš nejčastěji potkat v Turecku – jinam se moc nerozšířilo. Nejzajímavější na něm určitě je jeho rozdělený nos. Tato unikátní vychytávka mu dává velmi silný čich, díky čemuž je výborným lovcem a umí skvěle stopovat.

Catalburun
Rozpůlený čumák – zdá se ti to hezké?
zdroj: cookieswil.com

5. Mudi

Tohohle pejska bys pro změnu mohla najít v Maďarsku, kde je celkem oblíbený. Jedná se o plemeno, které se dožívá cca 13 let a je velmi společenské. Vyžaduje velmi mnoho pohybu, proto nad ním opravdu nepřemýšlej, jestli bydlíš v bytovce. Pejska je možné pořídit v mnoha různých odstínech srsti.

Mudi
Hezký čertík, ne?
zdroj: hungarianstars.eu

6. Catahoula Cur

Takový pejsek je určen pro přísného majitele, který ho bude umět vychovat. Jakmile se mu totiž nebudeš dostatečně věnovat, můžeš se dočkat nemilého překvapení v podobě rozkousaného nábytku nebo třeba bot. Původně byl Catahoula Cur používán pro shánění dobytka, a proto potřebuje hodně pohybu.

Catahoula
Tento pes potřebuje odmalička disciplínu.
zdroj: catahoulaontario.ca

7. Schipperke

Hodně tréninku, přísnosti a disciplíny. Tohoto pejska si nepořizuj, pokud nemáš všechny tři tyto vlastnosti. Schipperke, který je někdy přezdíván jako malý černý ďáblík, dokáže totiž být pěkně agresivní a neposlušný. Pokud ve svém majiteli nevidí silného člověka, může to špatně dopadnout. Měl by být chován samostatně, bez dalších zvířat v domácnosti, aby nikdo nepřišel k úhoně.

Schipperke
Nezdá se ti, že mu chybí krk?
zdroj: vetstreet.com/dogs/schipperke

8. Azawakh

Plemeno vysoké jako poník se vyskytuje především ve své rodné západní Africe. Vybrat si můžeš z mnoha různých barev srsti – šedivá červená a vzácněji i černá nebo modrá. Pejsek je typický svou kočičí chůzí a plachostí. Pokud má ale dobrého majitele, je velmi oddaný a přátelský. Toto plemeno se využívá na lov gazel a jiné vysoké v Africe.

Schipperke
Malý poník ze západní Afriky.
zdroj: en.wikipedia.org/wiki/

9. Thajský ridgeback

Starobylé plemeno je původem z Asie, kde je známé také pod jménem Mah Thai Lang Ahn. Tito pejsci jsou velmi výjimeční. Na zádech mají pruh chlupů, který je postaven v opačném směru, než zbytek srsti. Podél páteře má tedy jakýsi pruh. Jedná se o velmi silné jedince, kteří jsou i hodně inteligentní. Původně se používali na hlídání dobytka. Pro tohoto pejska je lepší, když je vychováván u jednoho majitele, který už má se psy dobré zkušenosti.

Kresba na zádech
S hezkou malbou na zádech.
zdroj: thaidog.com/

Chtěla bys některého z nich domů?

Zaujal tě některý z těchto méně známých pejsků? Nebo máš dokonce některého z nich už doma? Já jsem asi staromódní, ale více se mi líbí klasická plemena. Co ty, dokážeš si představit mít některého z nich v obýváku?

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.