Kultura a společnost

5 filmů, které se vyrovnají své knižní předloze

Filmů podle knižní předlohy jsou stovky a tisíce, ne všechny úplně věrné své předloze nebo alespoň dostatečně dobré. Pro těchto 5 to ale neplatí.

Knižní předloha vs. film

Letos, stejně jako každý rok, se na nás ještě řítí spousta filmů podle knižní předlohy – za všechny například první polovina třetího dílu Hunger Games, drama If I Stay, slaďák Love, Rosie s Lilly Collins (Mortal Instruments) a Samem Claflinem (Hunger Games) nebo třeba fantasy/sci-fi The Maze Runner. Kolik z nich, snad kromě právě Hunger Games, které se knižní předlohy víceméně drží od začátku, bude alespoň trochu věrných své knižní předloze, to těžko říct. Nicméně těchhle pět knihám, podle kterých jsou natočené, věrných je.

American Psycho (2000)

Co se příběhu týká, mezi filmem a knihou není nijak výrazný rozdíl. V čem se nicméně film a kniha dost liší, je pocit, jaký ve čtenáři/divákovi zanechají. Hlavní důvod tohohle problému, řekla bych, je fakt, že existují určité scény z knihy, které je ve filmu potřeba nějakým způsobem umírnit, aby se film vyhnul něčemu, co je v USA rovno kinematickému rozsudku smrti: ohodnocení NC-17 (film nepřístupný mládeži pod 17 let), což se, buďme k sobě upřímní, sice stejně nepovedlo, ale pro lidi, co nemají tak silný žaludek, je sledování filmu rozhodně příjemnější alternativou ke čtení knihy.

Vzhledem k tomu, že knihu jsem četla, a sama sebe rozhodně nepovažuju za někoho, kdo by nevydržel trochu brutality ať už v literatuře nebo ve filmu, můžu říct, že jsem docela vděčná, že American Psycho jako film existuje a je zdarma ke stažení: při čtení knihy jsem totiž i já občas musela uprostřed čtení udělat pauzu, abych se uklidnila (obzvláště u scény s dosti detailním popisem vydloubávání očí, ta je sice skvělá, ale člověku se z ní udělá docela slušně nevolno) – právě tahle scéna byla ve filmu hodně zmírněná. A samozřejmě nejen ta.

Film Psycho nalezneš ke stažení zde: http://www.filmycz.cz/americke-psycho-ke-stazeni-zdarma/

Hugo (2011)

Hugo (česky Hugo a jeho velký objev) je film na motivy knihy, kterou jsem četla někdy v sedmé třídě. Film jsem viděla teprve nedávno a donutil mě si knihu přečíst znovu a tak se vrátit do svých dětských let. Je skvělý, dramatický a každý, kdo se trochu zajímá o historii filmu, si ho nepochybně moc užije. Nicméně i kniha rozhodně stojí za to, o tom žádná – je doplněna o dokonalé ilustrace a i přesto, že má přes 500 stran, její přečtení zabere skoro míň času, než zhlédnutí filmu.

Více informací o filmu nalezneš na: http://kinotrip.cz/film/hugo/

The Fault In Our Stars (2014)

Hvězdy nám nepřály je zatím jediná kniha Johna Greena, která byla zfilmovaná. Knížku miluju, a tak když jsem se dozvěděla, že vyjde film natočený podle ní, byla jsem trochu (trochu víc) nervózní. Moji nervozitu ale rychle uklidnilo zjištění, že John Green se podílí na natáčení, a řvala jsem už u traileru a tak mi bylo jasné, jak budu vypadat v kinosále.

A musím říct jednu věc: ANO, film se povedl neskutečně, Hvězdy nám nepřály je online a je skvělý! Od knížky se neliší prakticky v ničem, dokonce i většina dialogů zůstala zachovaná úplně přesně, obsazení je skvělé a soundtrack ještě lepší. A já jsem fakt ráda, že to s filmem podle jedné z mých nejoblíbenějších knih dopadlo tak dobře.

Podobně jako u spousty jiných filmů, i u TFiOS dělá velký dojem právě soundtrack. Na rozdíl od filmů jako je Avatar nebo ostatně i Marvelovky nemůžou Hvězdy hrát na skvělé efekty, a jelikož nejde ani o animák jako bylo třeba Frozen, nemohly do kina lákat ani na skvělé grafické zpracování. A tak bylo třeba to vynahradit jinde a lákat na jiné věci: už zmíněný soundtrack a obsazení, ale právě i věrnost knižní předloze, na kterou mohl film nalákat čtenáře knihy. A vyvedlo se to. Knížka je skvělá, film je skvělý, a i když někomu možná nesedla Shailene Woodley jako Hazel, já byla nadšená.

Více informací o filmu nalezneš na: http://onlinefilmy.cz/film/hvezdy-nam-nepraly/

Cloud Atlas (2012)

Kniha je skvělý multižánrový román o necelých pěti stech stránkách, ale nečte se zrovna dobře. Film Atlas mraků, který je ke stažení zdarma, na druhou stranu sice má tři hodiny a v určitých momentech může být nudný, ale knihu skvěle nahradí těm, kdo neudrží pozornost u rozvleklých popisů či dlouhých souvětí.

Stejně jako kniha i film pokrývá šest různých příběhových linií odehrávajících se v letech 1849 (Tichomořský deník Adama Ewinga), 1936 (Dopisy ze Zedelghemu), 1973 (Poločasy Rozpadu – První záhada Luisy Reyové), 2012 (Hrůzostrašná muka Timothyho Cavendishe), 2144 (Orison Sonmi-451) a 2321 (Jak to bylo u Slooshova brodu, a co se pak seběhlo).

Jednotlivé příběhy jsou spolu propojené vyprávěcími prvky, hudbou, ale i postavami v jednotlivých příbězích – Robert Frobisher (Dopisy ze Zedelghemu) čte část deníku Adama Ewinga, Luisa Reyová potká starého Rufuse Sixmithe (Frobisherův přítel), Timothy Cavendish dostane rukopis životopisu Luisy Reyové, a Jasnozřiví (Jak to bylo u Slooshova brodu, a co se pak seběhlo) uctívají Sonmi-451 jako bohyni.

Mimochodem, na rozdíl od TFiOS, fanoušci efektů a post-apo světů si při tomhle filmu rozhodně přijdou na své. A za ty tři hodiny času to fakt stojí.

Film Atlas mraků nalezneš ke stažení zde: http://www.filmycz.cz/atlas-mraku-ke-stazeni-zdarma/

Struck By Lightning (2012)

Knihu napsal Chris Colfer, film napsal Chris Colfer, a v hlavní roli si zahrál… počkej si… Chris Colfer. Ale vážně. Knížka je skvělá, ale u nás nevyšel překlad a angličtina může být problém. Film, na druhou stranu, u nás vyšel pod názvem Zasažen bleskem (což je překvapivě přesný překlad) a je skvělý. NAVÍC, je to komedie – sice s prvky černého humoru až dramatu, ale pořád komedie. A taky – Chris Colfer je geniální herec a skvělý spisovatel a fakt to stojí za to.

Více informací o filmu nalezneš na: http://www.koukej-online.cz/film/zasazen-bleskem

Štítky

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.