Kultura a společnost

11 věcí, které jsi nevěděla o internetu

Internet dneska používáme hlavně pro zábavu nebo na hledání věcí do školy. Napadlo tě ale někdy, že i internet má svou historii?

Věděla jsi, že první po internetu poslaná zpráva bylo krátké LOG v roce 1960? Víš proč LOG? Uživatel chtěl prý napsat LOGIN, ale server spadl a odeslalo se pouze LOG. Nebo že pokud se na 212 DVDček vejde necelý jeden terabyte, byla by jich na pojmutí celého obsahu umístěného na internetu potřeba více než bilion? Nebo že každou sekundu se víc než 28 000 lidí dívá na porno? Ne? A takových faktů je mnohem víc.

1. Nejdelší webová adresa

Nejdelší adresu na světě má stránka velšské vesnice Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, jejíž název má neuvěřitelných 58 písmen. Webová stránka této vesnice má adresu llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogochuchaf.org.uk – slovo „uchaf“ ve velštině znamená něco jako „vyšší“, což je technicky vzato pěkné slovíčkaření. Nejvyšší možný počet znaků ve jméně domény je totiž právě 63 znaků, totiž počet, který má tato stránka – ukončení .org.uk se nepočítá.

Tahle vesnice má nejen nejdelší jméno, ale i adresu.
zdroj: novinky.cz

2. Nejdelší stránka

Předtím jsme tu měli nejdelší adresu, teď pro změnu nejdelší stránku. Nejdelší webová stránka je dlouhá 11,77 míle, což je skoro alarmujících 19 kilometrů! Chceš-li si její délku osvědčit, na stránce je „metr“, takže pokud vydržíš scrollovat až úplně dolů, můžeš si centimetry sama spočítat. Stránku najdeš na http://worlds-highest-website.com/cs/.

3. Nejrychlejší připojení k netu

Dnes už jedenaosmdesátiletá dáma Sigbritt Löthberg ze švédského Karlstadu má nejrychlejší připojení k internetu. Může na internetu surfovat rychlostí čtyřicet gigabitů za vteřinu.

Tahle paní má několiktisíckrát rychlejší internet, než kdokoli z nás.
zdroj: slashgear.com

4. Nejsledovanější video na YouTube

Celkově největší počet zhlédnutí má (překvapivě) Gangnam Style korejského rappera PSY. Nicméně tento počet zhlédnutí je celkově z celého světa. Například ve Spojeném Království je nejsledovanějším videem video Charlie bit my finger – Again!

Ve Spojených Arabských Emirátech je zase nejsledovanějším videem hudební klip k písničce Bnayty El Habooba (Mám tě ráda, mami) od Haly Alturk a její dcery Mashael.

V Rusku zase zabírá největší množství míst na pořadníku třiceti nejsledovanějších videí na YouTube oblíbená pohádka Маша и Медведь (Máša a medvěd). V současnosti ze všech těchto třiceti videí zabírá druhé, třetí, čtvrté, šesté, deváté, jedenácté, dvanácté, třinácté, patnácté, sedmnácté, osmnácté, jednadvacáté, pětadvacáté, osmadvacáté a třicáté místo. Radši si ani nedomýšlejme, kolik pozic by zabrala v žebříčku TOP 100.


Toto video je například třinácté v pořadí nejsledovanějších ruských videí.

A co nejvíce sledují, nebo respektive poslouchají, Češi? U nás nejsledovanějším videem je tohle od Benny Benassiho & Public Enemy. Osobně to nechápu, je to tak nějak… o ničem. (A tím nechci nikoho urazit nebo tak…)

5. Šílený Google

Index vyhledávání Google, počet stránek, které jsou pomocí Google indexovány – včetně blogů a profilů sociálních sítí – na internetu zabírá 200 terabyte. To je ale poměrně malé číslo. Z celkové kapacity, kterou je internetová síť schopna pojmout, jsou to pouhé čtyři tisíciny procenta.

6. Co víme o e-mailech

Ze všech serverů poskytujících možnost odeslat e-mail je denně celkem odesláno skoro 250 bilionů (!!!) mailů. Z toho 81 % jsou prokazatelně spamy. To znamená, že denně v e-mailových klientech lidí po celém světě přistane přes 200 bilionů spamů.

A když už jsme u toho, víš, jak vznikl pojem spam? Za tohle slovíčko děkujeme Britům. (Zase.)

7. Teenageři a internet

Průměrně každý teenager stráví na internetu každý týden 31 hodin. Podle statistických průzkumů to celosvětově znamená čtyři hodiny dělání věcí do školy týdně. Vysokoškoláci na druhou stranu tráví na netu méně času (asi 26 – 28 hodin), ale delší dobu jim zabere příprava do školy – asi 8 až 9 hodin týdně.

8. Blogovací průlom

Podle průzkumu má téměř třicet procent Američanů blog. Amerika je tak nejvíce blogujícím státem na zemi. V těsném závěsu jsou Spojené Království, Japonsko, Brazílie a Kanada – ačkoli ani jeden z těchto států nemá více než 10 % blogujících obyvatel.

Jiné průzkumy zase ukazují, že počet bloggerů a bloggerek na světě je celkem vyrovnaný. Průměrně 51 % bloggerů jsou ženy, zbylých 49 % muži. Největší skupina bloggerů jsou bloggeři mezi jednadvaceti a pětatřiceti lety, je jich necelých 54 %. Nejméně bloggerů je zase nad jednapadesát let – něco málo přes 7 %.

9. Mobilní internet

87 % lidí vlastnících mobilní internet, se k němu připojí více než jednou denně, polovina dokonce víc než pětkrát denně. 70 % zase používá mobilní internet i doma, kde mají přístup k počítači a více než 60 % jej používá pro přístup k sociálním sítím.

Nejčastěji je mobilní internet používán pro různé předplatitelské služby (asi 34 %) – necelých dvacet procent uživatelů používá služby netu v mobilu pro vlastní zábavu, přístup k informacím nebo finančním službám. Pouhých 5 % jej používá ke stahování a hledání her a informací.

10. A zase YouTube

Na YouTube je podle informací poskytnutých vývojáři stránek nahráno každou minutu dvacet hodin (!!!) videa. Jen pro srovnání – je to jako by Hollywood každý týden vypustil 86 000 nových filmů!

Každý měsíc taky návštěvníci YouTube zhlédnou přes dvanáct bilionů videí, 51 % lidí se na YouTube vrací každý týden několikrát. Zhruba 30 – 35 % pokaždé ten samý den. Je taky statisticky prokázáno, že zhruba pětadvacet procent lidí sleduje určitý den určité video. Třeba ve čtvrtek My Little Pony atd.

11. Úžasné mozky

Mapa
Nejvíce uživatelů internetu? Amerika, jak jinak – více než 90 % Američanů má internet!
zdroj: virtualtravelog.net

Podle průzkumů provedených v roce 2009 je lidský mozek schopen pojmout až 10 terabyte informací, běžně ale využije zhruba jednu desetinu své kapacity. Pokud bychom počítali s tím, že jeden mozek pojme a využije pět terabyte informací, pak by asi stejné množství lidí, kolik žije v Praze, bylo schopno unést celý objem internetu! Uvědomuješ si, jak úžasné to je oproti množství DVD disků uvedenému na začátku tohoto článku? Lidský mozek je zkrátka a dobře nejlepší datové úložiště na světě.

Štítky

3 komentáře

Klikni pro přidání komentáře

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.