Kultura a společnost

10 potravin, které mohou zabít tvou kočku

Zvířata by se nikdy neměla krmit zbytky od stolu. Je jedno, jak smutně se dívají, nebo jak roztomile prosí – tvojí odpovědí by mělo být NE. Jaké potraviny jsou opravdu nebezpečné?

10 potravin, které mohou zabít tvou kočku

Kočičí smrt v pozlátku

Zvířata jsou roztomilá, když škemrají, abychom jim dali něco z toho dobrého, co jíme my. Problém je, že i když člověk řekne ne, například kočky si to umí zařídit samy. Vylezou na stůl, na židli, skříň, a aniž bys to zavinila ty, kočka sežere, na co přijde. Na to by sis ale měla dávat velký pozor, protože některé potraviny a tekutiny mohou mít pro kočku až smrtelné následky. Co bys tedy neměla nechávat v jejím dosahu?

1. Rozinky

Zdravé mlsání pro lidi, ale špatné jídlo pro kočku. Svému mazlíčkovi bys neměla dávat ani rozinky ani hrozny a to proto, že díky nim mohou kočce selhat ledviny. Pokud je tvoje kočka ale nějakým způsobem snědla, měla bys ji sledovat a hlídat známky letargie, nechutenství, slabosti nebo bolesti břicha. Tyto známky otravy se objevují do 24 hodin.

2. Cibulka

Ani cibule není dobrou volbou pro tvého kočičího mazlíčka. Látky, které jsou v ní totiž obsaženy, snižují tvorbu červených krvinek a tvé kočce mohou vážně ublížit. Může dojít na problémy s krví, které mohou vést až k anémii. Cibulový prášek je také velmi častým kořením v různých konzervách nebo baleném jídle, proto, než se rozhodneš vyzkoušet něco nového pro svou kočku, přečti si pozorně složení.

3. Syrová vejce

I lidé jsou velmi opatrní, když mají sníst něco syrového, tak proč to bezstarostně podávat zvířatům? I v případě, že jsi si jistá, že vejce, která máte doma, jsou nezávadná, neměla bys je své kočce dávat. Stále je tu totiž vysoké riziko salmonely nebo nebezpečného druhu E.coli, což může tvého mazlíčka až zabít. Vaječné bílky mimo to obsahují avidin, což je látka, která může zastavit vstřebávání vitamínu B.

4. Alkohol

Kdo by to byl řekl, že bys neměla svým domácím zvířátkům podávat alkohol? Ano, tento bod je samozřejmostí, ale může se stát, že tvoje kočka se tě jednoduše nebude ptát na svolení a napije se ze zapomenuté skleničky. V takovém případě bys ji okamžitě měla odvézt na veterinu, protože u jejího malého organismu může dojít k otravě mnohem rychleji a z mnohem menšího množství alkoholu, než u člověka.

5. Česnek

Česnek je mnohem nebezpečnější než cibule – látky jsou v něm totiž koncentrovanější. Na druhou stranu potraviny častěji obsahují cibuli, než česnek, takže alespoň že tak. I tak by ses ale měla vyhnout jakémukoliv podávání čehokoliv s česnekem své kočce.

6. Kofein

Nikdy bys neměla své kočce dovolit, aby se napila kávy nebo čaje. V podstatě cokoliv, v čem je obsažen kofein, je pro tvou kočku špatné. Kofein totiž působí jako diuretikum – způsobuje dehydrataci, což má vliv na nervový systém a také funkci srdce. Stejně tak své kočce nedávej čokoládu, ta v sobě totiž má látky, které by ji mohly i zabít.

7. Tlusté maso

Pokud si k obědu děláš stejk, který je olemovaný tlustým, nedávej ho své kočce. Trocha tuku sice kočce neublíží, ale ve větším množství jí to může způsobit žaludeční problémy. A pokud se ti nechce koberec drhnout od zvratků nebo průjmu, nedávej jí tuk z masa raději vůbec.

8. Kosti

Ačkoliv nejsou v podstatě nijak toxické, mohou způsobit pěkné problémy. Nejenže malé drobné kůstky mohou nadělat v kočičích vnitřnostech neplechu tím, že tam něco protrhnou nebo poškodí, drůbeží kosti s chrupavkami jsou zase špatné na zažívání. Kočka může mít po nich průjem nebo zvracet.

9. Smetana nebo mléko

Ačkoliv nám mnoho reklam a obrázků neustále říká, že kočka pije mléko, není to tak. Stejně jako obrázky ježka nesoucího jablka – ježci jablka nejedí. A stejně tak kočka by neměla pít mléko. Jakmile je totiž dospělá, stává se její tělo neschopné štěpit laktózu, což znamená, že po mléce nebo smetaně může dostat pořádný průjem. A průjem či zvracení může vést k dehydrataci.

10. Avokádo

Avokádo obsahuje persin, což je látka, která je toxická pro všechna zvířata včetně koček. Nikdy bys tedy neměla kočce dávat příležitost, aby se pohybovala v blízkosti avokáda – ať už samotného stromu nebo jeho plodů. A to platí i o šlupkách v popelnici. Obtíže jsou závislé na míře požití persinu – mohou se objevit jen zažívací problémy, nebo dokonce až obtíže s dýcháním. V některých případech může nastat až smrt.

Kočka není člověk

Kočka je kočka, a taky by se podle toho měla stravovat. Dávej svému mazlíčkovi jen to, co je pro něho určené a ne to, co zbude na stole a tobě se to nechce vyhazovat. A pokud něco nakonec skončí v popelnici, nezapomínej, že i sem je pro tvou kočku jednoduché se dostat.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.