Kultura a společnost

10 pekelně dobrých důvodů, proč číst knihy

Žijeme v době, kdy většina mladých lidí radši „oxiduje“ na facebooku nebo chodí ven pařit. Na knihy tak nezbývá čas. Sepsala jsem pro tebe deset důvodů, proč by sis ho najít měla.

Čtení je úžasné. Děti se učí číst v první třídě, některé dokonce dřív. A přesto dnes čte mnohem míň lidí, než kdysi – jediné, co si přečte většina dnešních teenagerů, jsou povrchní časopisy typu Bravo a Popcorn, ale o dobrou literaturu spousta z nich ani nezavadí, do čtení povinné četby se spíš nutí, a tudíž je to pak ani nezajímá a z řečené knihy si vlastně ani nic neodnesou. A to je podle mě velká škoda, protože já osobně čtení miluju, a to hned z několika důvodů.

Čtení je jednou z nejúžasnějších aktivit, které můžeš provozovat prakticky kdykoli a kdekoli.
zdroj: amazonaws.com

1: Obohacuješ si slovní zásobu

Tohle mi nikdo nevymluví, naopak – všechny vědci i na internetu existující testy to jen potvrzují. Průměrný čtenář, který přečte klidně třeba jen jednu nebo dvě knihy za měsíc, má slovní zásobu okolo deseti tisíc slov, zatímco lidi, kteří prakticky nečtou, nebo tu jednu knihu přečtou třeba za půl roku, mají rozsah slovní zásoby zhruba šest až sedm tisíc slov. A naprosto nezáleží na jazyce, i když samozřejmě rozšíření slovní zásoby při čtení cizojazyčných knih taky není na škodu, že?

2: Poznáváš zvyky jiných kultur

Pokud jsi četla (nebo alespoň viděla film) Jíst, Meditovat, Milovat, tak víš, o čem mluvím – zmíněná kniha je autobiografickou (= pravdivé informace ze života autora) publikací šíleně inspirativní spisovatelky Elizabeth, které se zhroutilo manželství, a ona tak, poháněná svou fascinací Italštinou, Hinduismem, o který se začala zajímat, když si našla nového přítele, a slibem, který dala indonéskému šamanovi Ketutovi, když byla poprvé na Bali, odjela na čtyři měsíce do Říma, na další čtyři do Ašramu v Indii, a na poslední čtyři právě na Bali, aby zde našla nový smysl života… a novou lásku. Právě tahle kniha tě nechá nahlédnout hned do tří kultur: italské, indické a indonéské. A byť film není špatný, na knížku to prostě nemá.

Elizabeth Gilbert
Elizabeth na rok odjela pryč z Ameriky, aby našla nový smysl života, a potkala svého životního partnera, když její manželství ztroskotalo.
zdroj: elizabethgilbert.com

3: Čtení zvyšuje kreativitu

Když čteš (nejen) fantasy knihy, dostaneš se do úplně jiných světů, než je ten náš. To, mimo právě zmíněné slovní zásoby, rozvíjí i představivost. Podle průzkumů vychází najevo, že nejlepší spisovatelé (a nejen spisovatelé) jsou právě z lidí, kteří hodně a rádi čtou. Proč bys jedním z těchto lidí nemohla být i ty?

4: Lepší výsledky ve škole

Ukázalo se, že lidi, kteří pro radost rádi čtou, se taky líp učí, a zpracované informace jim zůstávají v hlavě déle – to je ovlivněno tím, že při čtení například dlouhých nebo složitě napsaných knih či celých sérií knih (Upíří Deníky, Harry Potter, Odkaz Dračích Jezdců, Píseň Ledu a Ohně…), si musíš zapamatovat jména postav, místa, a aspoň přibližný děj předchozích kapitol či knih, což zlepšuje tvou dlouhodobou paměť – tak ti v hlavě zůstanou déle například slovíčka. Průzkumy taky ukázaly, že lidi, kteří čtou, mají taky lepší výsledky ve školních testech – logicky samozřejmě hlavně těch, ve kterých mají něco psát, nebo rozebírat ukázku z nějaké knihy.

5: Čtení snižuje stres

Když je život moc „těžký“, moc ohromující… čtení knihy pomáhá zbavit se přebytečného stresu. Při čtení (pokud nečteš encyklopedii) zapomeneš na problémy, zklidní se ti tep a dech, a celkově se uvolníš, čímž nabereš energii na řešení problémů. To taky pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku – kdybys šla spát s myšlenkou na všechny nahromaděné úkoly a problémy, které musíš vyřešit, spala bys neklidně a moc by sis neodpočala, zatímco když čteš před spaním, tvůj mozek se uvolní a bude se zaobírat jinými věcmi, a ty pak budeš i po krátkém spánku mnohem odpočatější.

Spánek
Je vědecky dokázáno, že čtení snižuje stres a zlepšuje kvalitu spánku. Jen to zkus sama.
zdroj: radfordpl.org

6: Čtenáři mluví a píšou srozumitelněji

Když hodně čteš, začneš si časem nevědomky všímat toho, jak za sebe správně poskládat slova, kde ve větě se píše čárka, a jak vůbec větu sestavit tak, aby dávala větší smysl. Tohle je taky důvodem, proč je „čti“ nejčastější radou pro všechny, kdo chtějí být spisovatelé, a navíc ti to pomůže v budoucím životě, i kdybys nechtěla být spisovatelkou – díky tomu budeš totiž schopna napsat srozumitelnější motivační dopisy nebo životopis, až se budeš ucházet o práci, nebo zprávu o řešení nějakého problému.

7: Knížky inspirují

Čtení ti může pomoci dosáhnout svých cílů – nejen tím, že se budeš učit, ale i tím, že tě knihy můžou inspirovat. Když například budeš číst příběhy lidí, kteří uspěli ve svém oboru, nebo lidí, kteří se nebáli následovat své sny, inspiruje tě to k tomu, abys ty šla za těmi svými.

8: Čtení tě učí být člověkem

Díky čtení můžeš prožít věci, které bys v běžném životě těžko prožila, a naučíš se lépe vcítit do ostatních lidí. Příkladem jsou například knihy o lidech s rakovinou, jako je třeba The Fault In Our Stars (Hvězdy nám nepřály) od Johna Greena. Jde o poměrně krátkou a čtivou knihu, která ti dá úplně nový pohled na svět – pohled ze strany mladé slečny ve čtvrtém stádiu rakoviny, která neví, jestli jí zbývají dny nebo roky, pohled na to, jak ostatní lidi trpící stejnou nemocí, u nichž se přitom zdálo, že ji přežijí, umírají dřív, než ona. Přitom nejde vyloženě o smutnou knížku, nicméně po přečtení si připadáš, jako by život, o kterém jsi právě četla, byl tvůj vlastní, a hlavní postavy lidé, které znáš ze své bezprostřední blízkosti. (Mimochodem film na motivy právě této knihy jde do kin v červnu příštího roku, a jelikož se na něm podílel sám autor knihy, tak by nemusel být vůbec špatný.)

9: Díky čtení se máš o čem bavit

Průzkumy vedené ve Velké Británii ukázaly, že více než 75 % žen z celého světa si myslí, že muži, kteří čtou, jsou sexy, protože muži, kteří čtou, jsou chytří, a ženy vedle sebe rády mají rovnocenný protějšek, se kterým se mají o čem bavit – a přiznejme si, ne velké procento sečtělých a inteligentních žen se kouká na fotbal. Zhruba jen o šest procent méně mužů podle tohoto průzkumu mimochodem zastávalo stejné stanovisko, tudíž že ženy, co čtou, jsou sexy, nicméně většina z nich z důvodu, že jim přijdou sexy silné, sebevědomé ženy, které se nebojí inteligentně vyjádřit. Co z toho plyne? Když se snažíš sbalit někoho, kdo je inteligenčně alespoň přibližně na stejné úrovni, jako ty, možná je lepší se s ním bavit o tom, co jsi poslední četla, a ne o posledním díle Vyvolených nebo podobné blbosti.

10: Čtení je levná zábava

Pokud chodíš do knihovny, stojí tě přečtení libovolného množství knih ročně v průměru okolo stovky. A i pokud by sis koupila za celý rok všechny e-knihy ze seznamu bestsellerů Amazon.com, pořád by tě to vyšlo levněji, než si celý rok platit televizi. A upřímně… vzhledem k tomu, že v televizi stejně tak sedmdesát procent času nic není, tak je čtení i lepším způsobem trávení času, než znuděné přepínání kanálů.

Video – Knihy vs. TV

Co ty? Čteš ráda, nebo je to pro tebe moc nudné? Co jsou tvoje důvody, proč je dobré číst knížky? A takový dodatek: co je tvoje nejoblíbenější kniha? (Nemám co číst.)

5 komentářů

Klikni pro přidání komentáře

 • Konečně pořádný článek. Mám stejný názor jako ty a hrozně mi vadí lidi, kteří nečtou a ještě se tím chlubí, jakýže to nejsou borci. Mám vpodstatě stejné důvody, proč číst. Čtení mi připadá jako spojení příjemného s užitečným. Na druhou stranu taky nesnáším povinnou četbu, protože jakmile mi někdo nalajnuje-teď čti tuhle knížku, musíš jí dočíst do tohohle data a pak tě z toho vyzkouším… fuj. Vždycky jí přečtu, ale s velkou nechutí 😀 Ale to, co si vyberu sama, čtu ráda 🙂

 • Nejsem žena,ale snad nebude na škodu podělit se s ženami o mou fascinaci knihami 🙂

  Když jsem chodil na základní školu,nečetl jsem,byl jsem nevědomý,nebo možná i trochu sem tam naivní,ale,jakmile jsem opustil ZŠ,ani na učilišti jsem nečetl,tedy četl jsem i na ZŠ,ale hodně málo,nejvíc,když jsem chodil do první,druhé,třetí,čtvrté třídy a páte už ani tak ne,to šlo potom jinou cestou,měl jsem jiné,hloupé myšlenkové schéma!

  Když jsem začal číst,začlo to v roce 2002 a jsem 80s´ročník,tak jsem začal z výkladem z rukou a skončil jsem u andělů.Je báječné,když člověk může trávit čas produktivně a moudře,to je literatura nauky a pochopením smyslu života se mi dostalo po třetím sásahu do mojí duše,kdy jsem ztratil 5ti letou neteřku,podruhé uvědoměním si schizofrenie a potřetí operaci,kdy se už nepodařilo zachránit pravé oko!Z toho pro mne plyne ponaučení,že nad pořádnou knížku není,protože produkovat moudře umí málo kdo a proto jsem se toho úkolu definitivně zmocnil a uchopil jsem tak všemi deseti životní šanci a jdu s vděkem ruku v ruce,že se podařilo něco,co předčilo moje očekávání tak napůl a jsem vděčný za to,že všechno je jenom taková mozaika a já si jí mohu poskládat vlastním úsilím-hlavně četbou,to jsou semínka,která zasévám a až začnu sklízet,tak to bude stát určitě za to,věřím tomuprotože to vím,znám to,ten pocit blaženosti a člověk si připadá,že ostatní lidé kolem něj,co nevyzkošely tady toto,tak jakoby patřily do jiné pšonze dimenze 🙂

  V minulosti,v roce 2006 jsem se začal plně věnovat studiu,modlidbě,meditací a Reiki-do,jenže jsem udělal hloupost a dal jsem si pauzu,to mě stálo to,že jsem přišel o pravé oko a to proto,žer Glaukom-zelený zákal mi zákeřně zaútočil-poškodil zrakový nerv a do toho zánět v očích a šedý zákal,který mám odoperovaný 25.dubna 2013 a to s tím výsledkem výše již zmíněným :-((

  Zjistil jsem,v čem jsem udělal chybu a to v tom směru,že jedno z pěti pravidel Reiki-do říká>pracuj usilovně a to jsem porušil,přestal jsem ze vším,protože život plynul a já si připadal,že nemám něco pod kontrolou!To něco bylo a je nic!!!

  Takže už žádné Reiki-do,jen studium,modlitba a meditace a to časem na plný úvazek,potom člověk začne chápat to,že jako by byl dokonalejší”,ale to je fakt,studiem-četba>meditace a modlitba jsou nástroj na zdokonalovaní sebe sama 🙂
  Těšilo mě dámy 😀

 • Mám úplně stejný názor a čtu vážně moc ráda. Je mi čtrnáct let a moc porozumění od mých kamarádů a přátel ale nedostávám a ostatní mě po většinu času nechápou. Ostatní mi neustále říkají: “Nechápu proč čteš. Já si radši počkám na film.” Já jim obvykle odpovídám něco ve smyslu: “Já zase nechápu, proč nečteš. Filmy jsou stejně podle knihy jen ze sedmdesáti procent.”
  Jedna moje kamarádka mi jednou řekla, že nechápe, co všichni vidí na Harry Potterovi. Řekla jsem jí, aby si přečetla knihy, protože ty jsou mnohem lepší než filmy a ona si celý svět Harryho Pottera naprosto zamilovala. To je ovšem jediná osoba, která mě kdy poslechla, když jsem jí navrhla nějakou dobrou knihu.
  PS: Moje oblíbená knižní série je Tajemství nesmrtelného Nicholase Flamela. Vážně tuto sérii doporučuji. Nebo také knižní série Hex Hall: Čarodějka z Hex Hall, Démon z Hex Hall a Bitva o Hex Hall. Dále mohu doporučit sérii Temný anděl a nebo Divergence, Rezistence. Dále mohu doporučit sérii Úžasná zeměplocha (asi 40 dílů, takže to je na dlouho), Emily Strange nebo třeba Stopařův průvodce galaxií. A pak samozřejmě Letopisy Narnie (všechno je stokrát lepší než film a první filmový díl vlastně ani není první díl), Bartimaeova trilogie, Zlatý kompas, Čaroděj a čarodějka a sérii Oksa Pollocková.

 • Čtení je ztráta času. Běžte raději se projít do parku, nebo si zaběhat/ zacvičit a uvidíte že to má lepší účinek – než jak magor čumět několik hodin do papíru.

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.