Kultura a společnost

10 největších lovestory všech dob

Znáš všech deset velkých zamilovaných příběhů, které nás obklopují? Pojď se přesvědčit o tom, že síla lásky může být neuvěřitelná.

Jak z románu

Každá to známe. Čekáme na prince na bílém koni, který přijede, vysadí si nás k sobě do sedla a odcválá s námi do západu slunce. Bylo by to krásné, kdyby se to stalo, ale přiznejme si, že ne všechny máme takové štěstí a že jen málokteří kluci jsou opravdovými pohádkovými princi. Ale co, když se to některým povedlo? Najít svou vlastní pohádku?

Každá chceme svého prince
zdroj: noitcefni.deviantart.com

10 a dost?

Především románové dívky na tohle mají zřejmě jiný názor. Jenomže oni svého prince nehledají, jejich prince jim dají jejich autorky nebo autoři a v tom je zásadní rozdíl s realitou. Někdy ale i tak můžeme v jejich láskách najít nějakou tu inspiraci, pro to naše zamilované srdéčko.

1. Na větrné hůrce

Tenhle příběh, ač trochu smutný, je o opravdovém zatmění srdce, které nachystala láska pro Heathcliffa a Kateřinu. Jejich vztah je velmi vroucí, ale spíše než kouzelný je především nenaplněný. Bouřlivé výšiny asi nejsou pro každého.

Zajímavost: Příběhem Na větrné hůrce se inspirovala Bonnie Tyler ve své písni Total Eclipse of the Hear.

Na větrné hůrce
Bouřlivé výšiny
zdroj: insideadog.com.au

2. Anna Karenina

Doslova smrtící láska se, která se vyvine mezi vdanou ženou Annou, která přijela pomoci bratrovi s jeho rozpadajícím se manželstvím, a mužem, kterého zde potká. Nejdříve proti svým citům bojuje, nechce ublížit svému synovi ani manželovi. Ale láska je silná jako kotevní lana, a tak nakonec od manžela odchází, aby mohla veškerou svou lásku věnovat jen hraběti Vronskému. Ale to bohužel nebude mít dobrý konec.

Zajímavost: Anna Karenina se stala známou teprve v roce 2004, kdy se o ní zmínila Oprah.

Anna Karenina
Keira jako Anna Karenina
zdroj: pastemagazine.com

3. Romeo a Julie

Romeo, Romeo, proč jen jsi Romeo. Ano, která z nás by tenhle sladký, ale velmi nešťastný příběh o mladých zamilovaných ze znesvářených rodů, neznala. Faktem ale zůstává, že tato tragedie je stále tím nejvíce opakovaným příběhem nenaplněné lásky, všech dob. A tak musí figurovat i na tomto seznamu.

Zajímavost: I známá počítačová hra The Sims 2, se inspirovala tímto příběhem. Nešťastně zamilované tam nalezneš v sousedství Veronaville.

Romeo a Julie
Pravá láska dvou mladých lidí
zdroj: whimquarterly.com

4. Casablanca

Milostný příběh, který byl původně hrou od Murraye Burnetta, je znám především díky svému zfilmování. Příběh zahořklého muže, který nechá odejít svou milovanou, se dostane do obrátek tehdy, když se s ženou později znovu setká, ale ona už má manžela. Musí tedy čelit svému trápení tváří v tvář.

Zajímavost: Věta „Here’s looking at you, kid“ se stala pátou nejpamětnější větou v historii kinematografie.

Casablanca
Černobílé plátno hořelo láskou.
zdroj: manhattaninfidel.com

5. Sen noci svatojánské

Tak tady je to jedno přes druhé a páté přes deváté. Všichni milují všechny jen ne zrovna ty, kdo milují je. Aneb ať žije zmatek. Ale Theseova dcera, která odmítá svého milence, protože je zamilovaná do Lysandra v tom má jasno. Uteče do lesa, proti vůli svého otce a tím dá do pohybu další kolečka osudu.

Zajímavost: Robert Sean Leonard, který hrál v roce 1989 ve filmu Společnost mrtvých básníků, byl v místní produkci obsazen do role Pucka ze Snu noci svatojánské.

Sen noci svatojánské
Láskou poblázněná komedie od Shakespeara.
zdroj: en.wikipedia.org/wiki/Oberon

6. Doktor Živago

Tak tahle klasika tu má také rozhodně své místo. Příběh muže, který je zmítán mezi dvěma ženami, bys určitě totiž neměla opomenout. Ačkoliv je doktor Živago ženatý s aristokratickou Tonyou, bláznivě se zamiluje také do sestřičky Lary. A kdy jindy by se měl tento milostný trojúhelník dít, než na pozadí druhé světové války.

Zajímavost: Prvního zfilmování se dočkal roku 1959 v Brazílii pro televizní produkci.

Živago
Zamilovaný doktor Živago
zdroj: fanpop.com

7. Rozum a cit

Překrásný příběh dvou láskou nemocných sester, který se odehrává na puritánském pozadí Anglie. Co si představit romantičtějšího. Obě sestry musí řešit situaci, která nastala po smrti jejich otce, přičemž v té chvíli se kolem nich objeví až příliš nových mužských tváří. Jak jejich bolavá srdéčka dopadnou?

Zajímavost: Šest herců, kteří hráli v Rozum a cit z roku 1995, se objevilo jako některá z postav v Harry Potterovi.

Rozum a cit
Dvě zamilované sestry.
zdroj: fanpop.com

8. Nebezpečné známosti

Osmnácté století, které je protkané chtíčem a touhou. Chamtivost a podvod se tu snoubí s romantikou a láskou. Nebezpečná žena, která chce, aby její partner svedl mladou dceru jejího bratrance. A mezitím se tu odehrává ještě vztah mezi mladou Cecile a jejím učitelem. Lásky jako na Valentýna.

Zajímavost: Film Velmi nebezpečné známosti je moderní adaptací tohoto románu.

Nebezpečné známosti
Intriky a láska. Jak to dopadne?
zdroj: identitysander.wordpress.com

9. Pýcha a předsudek

Jane Austenová podruhé, aneb pýcha a předsudek. Příběh nehynoucí lásky mezi panem Darcym a Elizabeth, která se nejdříve ale musela prosadit. Na pozadí jejich nejdříve velmi nepěkného vztahu se promítá nešťastná láska Elizabetiny sestry Jane k panu Bingleymu, příteli Darcyho.

Zajímavost: Kniha deník Bridget Jonesové se inspiroval Pýchou a předsudkem. A hned je jasno, proč se hlavní mužský element vždy jmenuje Darcy.

Pýcha a předsudek
Láska mezi Elizabeth a panem Darcym.
zdroj: blogs.independent.co.uk

10. Zvoník od Matky Boží

Temný příběh nešťastné lásky zamilovaného ohyzdy Quasimoda a Esmeraldy, sličné cikánky, která miluje Phoeba. Jenomže je obviněna z jeho vraždy, kterou on ale přežil, aniž by se nějak pokusil o tom dát ostatním vědět, a následně z šibenice zachráněna Quasimodem. Ten Esmeraldu sice vroucně miluje, ale ona jeho city nesdílí. V této knize zřejmě neplatí nic o tom, že krása se skrývá uvnitř.

Zajímavost: Quasimodo byl zfilmován několikrát, ale rovnou dvakrát se do jeho role vtělili Antonyové – Anthony Hopkins a Anthony Quinn.

Zvoník od matky boží
Esmeralda, která se smilovala nad Quasimodem.
zdroj: kino.de/

Pravá láska

No, tak po tomto výčtu je asi jasno. Každá bychom chtěli nehynoucí lásku a všechno jako z románu, ale pravdou zůstává, že ani hrdinky, kterým se toto splnili, si toho štěstí dlouho neužili. Jejich velké lásky většinou končí jako tragédie. Takže sekněme konečně s hledáním pohádkové prince z knížky a soustřeďme se na ty reálné a skutečné chlapy, které okolo sebe máme. Třeba budeme mile překvapeny.

Štítky

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.