Bydlení

Výběr správného lustru může být oříšek. Ukážeme vám, jak na něj

Nevíte si rady, jak správně vybrat lustr? Nevadí, poradíme vám. Zaměřte se vždy především na vizuální stránku. U výběru lustru je dobré zvážit zejména rozměry místnosti a lustru, aby se nestalo, že lustr bude zabírat opticky příliš místa. Přednost dejte určitě LED lustrům, které jsou moderní a ušetří vám nejen náklady na energii. 

Vybírejte mezi LED lustry

Staré halogenové lustry nebo lustry s žárovkami už pusťte z hlavy. Ani takzvané úsporné žárovky vlastně nejsou úsporné. Platí, že nejúspornější a zároveň nejspolehlivější jsou LED žárovky. Proto při výběru vhodného lustru dbejte na to, aby se jednalo o LED technologii (to samozřejmě můžete vyřešit například jen dokoupením LED žárovek). LED lustry jsou kvalitní, ušetří vám náklady na elektřinu, a navíc mají dlouhou životnost okolo 30 000 hodin svícení.

Rozměry jsou u LED lustru velmi důležité

Pokud vybíráte LED lustr, musíte sledovat především jeho rozměry a dobře si spočítat, jestli místnost například až příliš opticky nezmenší. Obecně u lustrů platí, že se hodí spíše tam, kde jsou vysoké stropy – potom může zcela vyniknout jejich krása. Ovšem neplatí to zcela, protože existují i designové varianty, u kterých je to přesně naopak a spouštějí se například až těsně nad jídelní stůl. Moderní lustry jsou velmi variabilní

Přesto se vyplatí vždy brát v potaz rozměry místnosti a lustru. Velikost lustru v poměru k místnosti by neměla být velká. Pokud máte například obývák o velikosti 6 metrů na šířku a výšku stropu 2,5 metru, je ideální velikost lustru přibližně okolo 60–80 centimetry. Každopádně pokud máte nižší stropy než 2,5 metru, většinou se LED lustry do místnosti nehodí a osvětlení se řeší jinak, třeba bodovými světly. 

Lustry do ložnice

Během poslední doby se s oblibou instalují lustry do ložnice. Takové LED lustry jsou většinou dekorativní a jejich funkcí není intenzivně osvítit místnost, ale vytvořit příjemné prostředí. “Světlo navozuje atmosféru, záleží na typu osvětlení, může být dramatické, akční nebo právě v případě ložnice romantické. Je úžasné, že Vám dokáže z jedné místnosti udělat několik odlišných” dodává bytová designérka Barbora Ferencová. Z důvodu zachování romantiky a intimity byste neměli volit silnou intenzitu světla. Ideální chromatičnost je okolo 1500 až 2500 Kelvinů. Lustry do ložnice však nepoužívejte například na čtení, k tomu jsou daleko vhodnější lampičky na noční stolky. 

LED lustry do obýváku

Nejčastější místností, kam se většinou LED lustry instalují, je obývací pokoj. Většina LED lustrů do obývacího pokoje už kombinuje moderní designové prvky a určitě je z čeho vybírat. Často se můžete setkat například s moderním lustrem, který je spuštěný až těsně nad stůl. Vytváří tak jemné osvětlení, které je vhodné pro návštěvy – světlo neoslňuje a ani naopak neuspává. Ideální je chromatičnost okolo 2700 Kelvinů.

Dětské lustry

Dětské lustry jsou oblíbené už dlouho. Děti je milují, protože na jejich stínidlech mohou vidět různé pohádkové postavy, které dobře znají. Dětské lustry jsou většinou klasické, se stínidlem, které má různé dětské motivy. Můžete však objevit i modernější dětské lustry, které jsou většinou stylizované svým tvarem, například do větví stromu, slunce s oblaky a podobně. 

Jsou lustry ještě stále trendy?

Je pravdou, že ještě nedávno byla doba lustrů už dávno za námi. Přesto stále jako osvětlení domácnosti přetrvávaly. Nastala éra bodového osvětlení, to začalo lustry vytláčet. Nicméně v poslední době se LED lustry opět vrací do módy jako moderní designové osvětlení. Moderní LED lustry jsou trendy, ano, ale není jednoduché je dobře kombinovat s interiérem, aby opravdu stylově vypadaly – proto je dobré spolupracovat s designérem