Bydlení

Středomoří proniká do českých domácností. Co s sebou přináší?

Uvažujete nad tím, jak si zařídit svou domácnost? Nemáte žádnou inspiraci? Bytoví architekti jsou toho názoru, že byste se měli přiklonit k nějakému z populárních stylů bydlení. Pokud si najdete styl, který vám bude vyhovovat a bude vašemu srdci blízký, pak se stačí jen řídit zásadami, které se s ním pojí. Pokud vás zrovna neočaroval všude přítomný minimalismus, možná si vás podmaní Středomoří.

Pořád jako na dovolené

Středomořský styl bydlení se stal hitem současné doby, kdy touha odcestovat z pandemických důvodů nebývá naplněna. Lidé se však chtějí cítit jako na dovolené, proto hledají způsob, jak se z tohoto pocitu těšit. A středomořský styl bydlení je jednou z možností, jak toho dosáhnout. 

Definovat ho lze snadno – pohodová atmosféra, které může a nemusí dominovat abstraktní obraz, příjemná námořnická modrobílá kombinace, přírodní materiály v popředí. Už si stačí jenom představit písek pod nohama, unikátní západ sluníčka nad mořem a při procházce si vizualizovat, že se místo na náplavce nacházíme na krásné řecké promenádě. 

Ze všeho nejdříve změňte nábytek

Že je vám představa středomořského bydlení velice sympatická? Chcete si styl vnést do svého domova? Skvělé! Začněte s nábytkem. Vyhoďte nepotřebné a nepraktické kusy, naopak zainvestujte do menších, leč funkčních drobností. Středomoří nikdy nepůsobí přeplácaně, nýbrž vzdušně a prostorně, tak na to pamatujte.

Při výběru ideálního nábytku do středomořského interiéru pamatujte na onu přírodnost, která by zde měla být zachována. Sázejte na dřevo, které zachovejte v jeho původním zbarvení. Nenásilné barevné kombinace sem dokonale zapadají. 

Pokud chcete podtrhnout dřevěné stoly a židle, doporučujeme sáhnout po ratanu nebo proutí. Košíky mohou sídlit na jídelním stole, v kuchyňském koutu a mohou zdobit i ložnici nebo obývací pokoj. 

Pusťte světlost do domu

Máte před sebou výmalbu interiéru? Pak se oprostěte od tmavých kombinací, ale raději sáhněte po světlosti. To se zkrátka nosí. Ve středomořském příbytku dominuje kombinace modré a bílé, případně lze dvojici podtrhnout červeným odstínem. Pokud však od námořnického spojení upustíte, můžete si domácnost zařídit pouze v přírodním duchu čili v duchu přírodních barevných odstínů. 

Jak již bylo zmíněno, důležitá je světlost. Hodně bílé barvy se bude linout vaším domovem. Čím můžete na první pohled velice jednoduchý interiér zkrášlit, jsou trámy, které zachováte viditelné, nebo odhalené cihly, jež například zdobí zeď v pracovně nebo obývacím pokoji. 

Zejména neomítnutá cihla je velice zajímavým designovým prvkem. I když jí sluší její přirozený stav, když ji přetřete na bílo, dosáhnete opravdu skvělého efektu.

Podlahu ponechejte v zemitých odstínech

Stejně jako sázíte na přírodní tóny u výmalby domácnosti, podobně přistupujte i k podlaze. Volte ji v zemitých tónech nezávisle na tom, jestli se bude jednat o podlahu z dlaždic nebo zdali upřednostníte masiv. 

Doporučujeme vsadit na dlažbu, pokud si chcete zachovat dovolenkový pocit. V létě totiž právě dlaždice působivě chladí, což oceníte hlavně za parných horkých dnů. V zimě však budete muset nazout pantofle nebo obléknout hřejivé ponožky. Holt, všechno má svůj rub a líc.

Suvenýry všude, kam se podíváte

Dřímají vám ve skříni nebo šuplících suvenýry, které jste si přivezli z dovolené ve Středomoří? Nebojte se je ukázat světu! Ať už je to množství různých mušlí nebo kamínky či písek, který vám ještě leží v sáčku. Všechno má ve středomořské domácnosti své místo, jenom to místo bytovým doplňkům  v podobě suvenýrů najděte. 

Pokud však nic takového po ruce nemáte, nezoufejte. Zapněte vaši kreativitu a pusťte se do tvorby nějaké hezké dekorace, která ve vás dovolenou evokuje. Mohou to být zvonkohry, květináře z mušlí nebo třeba jen rámeček polepený tím, co vám Středomoří připomíná. Fantazii se meze nekladou a takový program hezky zaplní i volné odpoledne s vašimi dětmi.

Foto: Dovido.cz

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.