Bydlení

Jak vybírat světlo do bytu?

Světlo je nedílnou součástí interiéru, bez které se v životě neobejdeme. Dostatek světla zvyšuje komfort našich životů, při práci potom zajišťuje, že si nebudeme kazit zrak. Zajištění dostatečného osvětlení má proto velmi vysokou důležitost a je třeba mu věnovat náležitou pozornost.

Světla v interiéru

Světlo je třeba mít dostatečně kvalitní v každé místnosti. Všude je potřeba posvítit si na práci i na zábavu. Zvláště v zimním období, kdy je málo světla i přes den, je potřeba světla do bytu o to více. Každopádně je třeba zajistit osvětlení každé místnosti, a to takové, které bude danému prostoru nejvíce vyhovovat. Jen s ním bude bydlení kompletní.

Každá místnost potřebuje hlavní zdroj svého osvětlení. Tento zdroj slouží především k základní orientaci, jinými slovy k tomu, abyste při pohybu nezakopli. To je ale třeba doplnit o světla doplňková sloužící ke specifickému účelu, např. čtení nebo aktivitám na pracovním stole.

Z toho důvodu je výhodné zkusit si pokoj pomyslně rozdělit na několik zón určených pro různé aktivity. Pro každou z nich je potom třeba určit potřebu osvětlení, jeho typu a intenzity. Jinak bude třeba osvětlit ložnici, jinak špíz a jinak kuchyni.

Typy osvětlení a světla v jednotlivých místnostech

Konkrétní typ osvětlení je samozřejmě věcí osobního vkusu a preferencí. Dnešní doba ale velí to, že zbytečná monstra křišťálových lustrů stojí jen čas a energii nutné pro jejich údržbu. To samé platí i pro peníze, které je třeba na jeho pořízení vynaložit. O cenu však rozhodně nejde. Pokud bude vybráno dobře, postačí nám světla, které lze zakoupit ve slevě.

Pro obývací pokoj bude třeba dostatečně silné stropní svítidlo doplněné o nástěnné nebo stojací lampy určené pro čtení, případně – pokud je součástí obývacího pokoje v bytě i jídelní stůl – je vhodné přidat i svítidlo přímo nad ním.

Lampičky na čtení budou třeba i do ložnice, kde ale hlavní světlo nemusí být nikterak silné, neboť ložnice slouží spíše pro relaxaci, které poslouží nejlépe tlumené světlo. Velmi užitečná jsou světla v šatních skříních, případně světla, která vám posvítí na cestu, aniž byste vzbudili stále spícího partnera, např. světla reagující na pohyb umístěná na patě postele apod.

V kuchyni je zase nutné osvětlit pracovní desku přímým a silným světlem, ideálně po celé délce pracovní desky. Stejně jako v koupelně je nutné zajistit, aby šlo o světla odolná vůči vlhkosti. Co se technických parametrů týká, je nutné, aby osvětlení odpovídalo i jištění. Záleží na konkrétní situaci, zda bude stačit jistič 10 kA nebo bude třeba pořídit si jiný.

Na konec je třeba zmínit druh pokoje, pro který je správné osvětlení možná nejdůležitější. Je jím samozřejmě dětský pokoj. Právě děti musí na učení, čtení i své hry vidět opravdu dobře. V opačném případě by si mohly v podobě zkažených očí odnést na nedůslednost při výběru osvětlení odnést do dalšího života.

Zdroj obrázku: Kristina Bessolova / Shutterstock.com