Bydlení

Hledáte osvětlení s vysokou odolností i svítivostí? Tak vsaďte na SMD LED technologii!

V posledních letech dochází k poměrně prudkému rozvoji v oblasti osvětlovací techniky a světelných zdrojů, což se projevuje i v pokroku v oblasti LED osvětlení. Pokud hledáte ideální světelný zdroj malých rozměrů s mimořádně vysokou svítivostí, měli byste věnovat pozornost SMD LED diodám! Podívejte se, jak se SMD LED diody odlišují od svých předchůdců, a proč jsou tolik oblíbené.

LED technologie je známá již desítky let, ale na opravdový vzestup si musela chvíli počkat

První LED dioda byla vynalezena již v 60. letech minulého století, ale původně se jednalo o monochromatické osvětlení různých barev, jež se používalo pro různé kontrolky u počítačů nebo automobilů.

Opravdový boom spojený s touto elektronickou součástkou nastal, když byla odborné veřejnosti představena vysokovýkonná LED dioda. Právě od této chvíle se začalo uvažovat o využití led technologie pro všeobecné osvětlování. Od té doby urazily LED diody ještě dlouhou cestu a dnes už se můžete setkat s žárovkami, které díky spojení několika LED diod dokáží vytvořit více než uspokojivé světelné výkony.

Nejpoužívanějším typem LED diod je v současné době SMD LED dioda

SMD LED je samozřejmě stále polovodičový světelný zdroj, jehož základem je LED čip, který při buzení elektrickým proudem vyzařuje optické záření v úzkém rozsahu vlnových délek, tedy téměř čistou spektrální barvu světla.

Od původního DIP LED čipu, který se vyznačoval nízkým světelným tokem, ale i velmi nízkou cenou už také urazily LED světelné zdroje poměrně dlouhou cestu. DIP LED čipy se dnes používají především ve vánočním osvětlení, automobilovém průmyslu, domácích spotřebičích, ale i v ručních baterkách. Nahrazeny byly čipy POWER LED, jež se vyznačovaly podstatně vyšší svítivostí a delší životností, ale i velmi úzkým úhlem vyzařování, což je jejich nevýhodou. Tyto LED čipy se již nepoužívají a najdete je tak jen ve starších bodových světlech nebo lampách.

Současné SMD LED čipy patří k nejrozšířenějšímu typu, který nabízí díky malým rozměrům možnost spojit na malé ploše více čipů a dosáhnout tak vyšší svítivosti. Navíc je pro SMD LED čipy typický i 120° úhel dopadu světla bez integrace dalších optických opatření. Čip SMD LED je použitý v LED žárovkách, pásech, panelech, trubicích, reflektorech a jiných různých typech LED osvětlení. Tyto čipy jsou uloženy na hliníkovém, měděném či stříbrném plátu, mají vyřešený odvod tepla a tím pádem mají lepší životnost.

V nabídce elektro specialisty tme.eu najdete mnohem více než jen SMD LED čipy. Vybírat si můžete z 500 000 produktů z oblasti elektrotechniky.

Zdroj foto: Jordi Villar / Shutterstock.com 

Štítky

Kámoška.cz na Facebooku

Sleduj náš magazín také na Facebooku, kde vždy najdeš ty nejnovější články, trendy, zajímavosti a soutěže o ceny.