Zvířata jsou rozhodně mistři v rozdávání lásky. Jejich inteligence a vnímavosti využívá zoorehabilitace. Komu tím můžeš pomoci? A nechceš se dát profesní dráhou tímto směrem?

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Zoorehabilitace a síla zvířecí lásky
Zvíře může pomoci mnohem více, než si můžou někteří myslet
zdroj: furrerbies.homestead.com

Zoorehabilitace

Zoorehabilitace je vlastně druhem asistence se zvířaty. Když se řekne asistenční aktivita se zvířaty, lidé si většinou vybaví psa pro nevidomé apod. Ve skutečnosti zvířata po celém světě přispívají v nejrůznějších oblastech. Konkrétně v zoorehabilitaci se zvíře stává pomocníkem lékaři nebo třeba fyzioterapeutovi při léčbě a napomáhá tak při procesu zlepšování fyzických i psychických poruch pacienta.

V žádném případě vámi neopovrhnou, ale zahrnou láskou

Lidé v nemocnicích bývají velmi citliví. Ještě více si uvědomují svojí nemoc, ať už je jakákoli. Žádná nemoc ani handicap není příjemný. Právě proto jsou nemocnice a různá ozdravná střediska často navštěvována zvířecími asistenty. Pomáhají klientům v psychické a vlastně i fyzické stránce. Mohou si je hladit, hrát si s nimi. A už jen přítomnost zvířete, které si k vám se zalíbením lehne a přitulí se k vám, je k nezaplacení. A přesně na stejném principu se pracuje např. i v domovech důchodců, kde se mohou lidé cítit obzvláště osamocení.

Psychická podpora

Lidé s autismem, Downovým syndromem, poruchami učení, fobiemi, … Zkrátka ti, kteří jsou nějak znevýhodněni ve společnosti z pohledu mentální stránky, se nesetkávají s velkým pochopením. Zvířata se můžou stát perfektními partnery pro autisty, kteří si těžce navazují vztahy ve společnosti. Naučí se pomocí zvířecího přítele důvěřovat druhému. A například pro osoby s fobiemi nebo nějakou obsedantně-kompulzivní poruchou můžou být zvířata vycvičení tak, aby co nejlépe pomáhali a dodávali lidem odvahu. Zabraňují častému mytí rukou přiskočením, při fobii tím, že jsou nebojácným společníkem apod.

Nejen psi. Všechny zvířata!

Pokud pořád myslíš jen na psy, tak to je dobře i špatně. Ano psi jsou častým asistentem, ale jsou to i kočky, prasátka, koně, ovce, lamy, papoušci, křečci, … Téměř všechna možná zvířata, se kterými se člověk cítí dobře a bezpečně.

Miluješ zvířata a chceš pomáhat lidem? Můžeš to studovat!

Víš, že zoorehabilitaci můžeš v České republice vystudovat? O bakalářský program se můžeš zajímat na České zemědělské univerzitě v Praze. Jde o studium týkající se asistence se zvířaty, ochranu zvířat, zoologii, fyzioterapii, anatomii zvířat, zootechniku a kineziologii. Ve studiu je toho opravdu dost a zasvětí tě i do praktické části.


Ukazují ti, že stojí za to žít a smát se.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář