Pokud přemýšlíš, že si pořídíš rybičku, nezapomínej na to, že i ona je živý tvor a bude potřebovat nějakou tu péči a lásku. Víš, jak se postarat o její pohodlí?

avatar

Denisa Tatíčková
Studentka historie a milovnice psaní, kterému se věnuje již přes 5 let.

Proč si pořídit rybičku

Je podzim, venku je zima a prší. Ty máš zatím u sebe doma kus autentického moře ve formě akvária plného pestrobarevných a spokojených rybiček. Pokud tě tato uklidňující představa láká, ale zatím nemáš s akvaristikou žádné zkušenosti, je tento článek přímo pro tebe. A proč nezačít třeba jen s jednou zlatou rybkou, která ti sice tři přání nesplní, ale rozhodně dokáže potěšit každého milovníka zvířat.

Zlatá rybka ti sice tři přání nesplní, ale rozhodně tě potěší

I rybička musí někde bydlet

Ano, ani zlatá rybička si nezaslouží být bezdomovcem. Základem je tedy samozřejmě akvárium, jehož velikost se ale musí odvíjet od toho, kolik rybiček a jak velkých chceš mít. Je rozdíl, jestli je akvárium určeno jen pro onu jednu zlatou rybku, nebo hejno malých neonek. Tak jako tak, ale budeš potřebovat další vybavení, protože výběrem domova to nekončí.

Potřeby k životu

Musíš totiž myslet na to, že stejně jako my potřebujeme čerstvý vzduch, i rybka musí dýchat. Budeš tedy muset zakoupit i vzduchování – to jsou ty hezké bublinky, které vidíš v akváriích – a dále potom filtraci, abys měla čistou vodu. A stejně jako ty nechceš žít potmě, i ryby rády vidí, takže přihoď také jedno osvětlení. Pokud ti z toho jde hlava kolem, není nic jednoduššího, než zakoupit set, ve kterém tohle všechno najdeš a nebudeš se muset obtěžovat s vybíráním každého komponentu zvlášť. Cenově to stejně vyjde zhruba stejně. Pro ušetření práce jukni přímo na akvarijní sety, které jsou opravdu hodně praktické a snadno si vybereš.

Akvárium je také designový doplněk
Akvárium je také designový doplněk

Betta Běta, která nepotřebuje skoro nic

Rozdílné požadavky jsou u takzvaných bojovnic pestrých. Tyhle nádherné rybičky jsou jako darem z nebe. Nejenže jsou totiž krásné pro oko, ale jsou i naprosto nenáročné na chov. Kromě akvária a krmení pro ni totiž nepotřebuješ nic. Sama se dojde nalokat vzduchu, takže provzdušnění je zbytečné a filtrace v podstatě taky – jelikož jim stačí menší akvária, voda se mění celkem snadno, i když trochu častěji. Což znamená, že tady by ti nějaký ten set byl na dvě věci. Podívej se tedy na samostatná akvária, opět při jejich výběru přemýšlej nejen nad praktičností, ale také nad tím, jak se třeba mohou vyjímat u tebe doma. Přeci jen je akvárium nezřídka také zajímavým desingovým doplňkem.

Zahraj si na dekoratérku

Dovedeš si představit svůj pokoj bez záclon, koberce, obrázků na stěnách a serepetiček na poličkách? Jistěže ne. Tak proč v něčem takovém nutit žít rybu? Zahraj si na dekoratérku a vytvoř pro ni hezký domov za pomocí dekorací. Přidej jí tam nějakou skalku, květinku, mušličky nebo dokonce pozadí, které nalepíš na zadní stěnu akvárka, aby nemusela zírat do tvé růžové zdi a co nejvíce jí to připomínalo její přirozené prostředí.

Od podvodního umění až po kýč, je to však na tobě!
Od podvodního umění až po kýč, je to však na tobě!

Ryba je kámoš, ne žrádlo

Ač se může zdát, že ryba není zase tak dobrá společnice pro dlouhé večery, opak je někdy pravdou. Sama mám doma bojovnici, kterou se mi podařilo tak „vycvičit“, dá-li se to tak říct, že vždycky když přijdu, okamžitě mi pluje ke sklu naproti a poté se předvádí. Nafukuje se, dělá výkruty a reaguje na hlas. Pokud se jí člověk nevěnuje, zaplave za umělou kytku a odmítá komunikovat. Usmíření pak přichází s šustěním sáčku a sypáním jídla. Už chybí, jen aby mluvila. Takže pokud nemůžeš mít pejska, rybička nemusí být zase tak špatnou volbou, pokud se jí budeš věnovat. Pro úplné začátečnice doporučuji návod jak správně zprovoznit akvárium, který tě celým procesem provede krok za krokem a ty tak nemusíš mít obavy, že bys třeba hned něco pokazila.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Macina Nováková

    Pěkně napsané. Také mám doma rybičky. Rozhodla jsem se pro ně hlavně z toho důvodu, že majitel mého bytu si v něm nepřeje žádná zvířata, takže to musím respektovat. Rybičky ale nevadí. Nejlepší na nich je, že jsou celkem nenáročné. Brzy jim plánuji pořídit i nové nástěnné akvárium. Už mám jedno vybrané tady: https://www.akvaria-nastenna.cz/