Oblečky pro psy mohou být nejen stylové, ale i velice užitečné. Pokud uvažuješ o pořízení oblečku pro svého chlupatého miláčka, přečti si tento článek, abys zjistila, co to všechno obnáší.

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Obleček ze psa dokáže udělat fešáka i blbečka
Reliéf psa s obojkem ze starověkého Egypta
zdroj: upload.wikimedia.org

Trocha historie

Zdá se, jakoby oblékání psů coby malých dam a gentlemanů bylo relativní novinkou, ale psí oblečky ve skutečnosti urazily dlouhou cestu. Už za krále Artura ve Velké Británii kolem roku 520 našeho letopočtu armádní a policejní psi nosili speciální oblečky, které je bránily před vlivem počasí či případného nepřítele. Za to historie psích obojků sahá tisíce let před začátek našeho letopočtu. Ve starověkém Egyptě to byla mistrovská díla z kůže a drahých kovů. Když střední třída nabírala na bohatství, mohli si i běžní lidé pořídit psy coby mazlíčky a s tím přišlo i jejich oblékání. Dnes už se dají oblečky pořídit pro všechny příležitosti.


Psí kostýmy dělají ze psa spíš zdroj srandy, než že by mu pomáhaly.

Účelovost

Při výběru oblečení pro psa by se měla brát v úvahu jeho rasa, kůže, zdravotní stav, klima a příležitost. Zatímco mnoho oblečků pro psy slouží k účelům jako je ochrana proti vodě, povětrnostní vlivy a chlad, existují i speciální druhy oblečení pro psy se zdravotnickými komplikacemi. Ochranu před špatným počasím bude potřebovat obzvláště pes přivyklý hlavně na domácí prostředí a pobyt v teplu, pes, který už se nedokáže tolik pohybovat a nemůže se tedy zahřát běháním, ten, který trpí artritidou nebo kožními problémy. Vyrábí se i vodě odolné oblečky proti dešti. Psí botičky používají majitelé jako ochranu proti znečištění domova nečistotami z venku.

Psí pláštěnka
Pes v obleku proti dešti
zdroj: staticflickr.com

Správná velikost

První důležitou věcí je vybrat si správnou velikost. Příliš malá velikost brání psovi v pohybu a nebude mu pohodlná, o příliš velké oblečky by mohl zakopnout. I při správné velikosti však musí zůstat prostor mezi látkou a kůží, aby se pes nepřehřál. Oblečky obvykle bývají rozlišené podle rasy psa a na svých stránkách prodejci uvádějí jak mazlíčka změřit. Ale jestli si stále nejsi jistá, zajdi do některé kamenné prodejny a nech si psa změřit přímo tam.

Pes v oblečku
Malý pes v oblečku
zdroj: staticflickr.com

Zkoušení

Když už si nějaký obleček koupíš, dovol psovi, ať si ho očichá. Potom mu ho na chvilku nasaď a odměň ho. Dobu nošení každý den prodlužuj a sleduj reakce svého psa. Když se mu obleček zalíbí, poznáš to. Ale pokud se začne chovat nevrle nebo nervózně, raději oblek vrať a zkus jiný materiál nebo střih. Někteří psi nemusí být s oblečením spokojeni vůbec. V tom případě je nejlepší do ničeho je nenutit a od oblečků úplně upustit. Nechceš přeci, aby byl tvůj psí přítel nešťastný.

Pes sportuje
Pes ve sportovním oblečku
zdroj: staticflickr.com

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář