Probuzení na celý den? Je čas seznámit se s guaranou, která dokáže zlepšit náladu a dokonce působí pozitivně na paměť.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Určitě znáš ty rána, kdy sotva rozlepíš oči a zacvakneš budík, už bys nejraději přetočila hodiny na večer a šla zase spát. Cítíš se tak na 100 let a tvůj mozek zvládá maximálně tak odnavigovat tělo z postele do kuchyně. Automaticky zapínáš kávovar a děláš si rovnou dvojité presso. Konečně se cítíš trochu čileji. Jenže za dvě hodiny už je ze tebe zase zombie. Ať už se potřebuješ ten den učit, nebo máš zkoušku, důležité jednání v práci, nebo třeba dlouhou cestu autem před sebou, asi to bude chtít víc než jen jednu ranní porci kávy. Ale co s tím, když víc nesneseš a bolí tě pak žaludek?

Někdo by navrhl, ať zkusíš zelený čaj. Ale ten taky každému nechutná, navíc je potřeba pohlídat, aby se nepřeluhoval. Pak je totiž tak trpký, že ho do sebe nedostaneš, ani kdyby sliboval probuzení na celý den.

Zkus místo toho něco z úplně jiného kontinentu, a to konkrétně z Jižní Ameriky. Řeč bude o guaraně.

Historie a původ guarany

Guarana, neboli paulinie nápojná (Paullinia cupana, Kunth) je popínavý keř nebo malý strom z čeledi mýdelníkovitých, původem z Venezuely a Brazílie. Blahodárné účinky jeho plodů objevili jako první Indiáni z oblasti Maués, původní obyvatelé amazonské džungle. Plody připomínající oči sušili, poté rozdrtili a vzniklou moučku zalévali vodou, podobně jako to známe při přípravě kávy.

Dnes už není potřeba cestovat za guaranou až do hlubin pralesa. Prodává se ve formě tablet, prášku, čaje a je i součástí energetických nápojů.

Guarana versus káva

Určitě víš, že účinnou látkou v kávě je kofein. Ten působí na centrální nervovou soustavu, navozuje bdělost a dočasně zahání únavu. Je to vlastně jediná psychoaktivní látka, která je legální. Guarana obsahuje alkaloid guaranin, který má naprosto stejné složení, jako kofein. Rozdíl je ale v tom, že zatímco v kávě je kofein volně, v guaraně je vázaný na tzv. balastní látky, saponiny a taniny. Zatímco při požití kávy se kofein uvolňuje už v žaludku a může tak dojít k nadměrnému vylučování žaludečních kyselin, v případě guarany se uvolňuje až ve střevě. A právě díky tomu je účinek guarany sice pozvolnější, ale o to delší.

Guarana má pro nás ženy taky jednu vítanou vlastnost. Podporuje totiž čerpání tuku z tukových rezerv a potlačuje hlad. Proto je často součástí různých preparátů na hubnutí.

Krom toho, že únava zmizí, jak mávnutím kouzelného proutku, guarana taky zlepšuje náladu a působí pozitivně na paměť. V homeopatii se využívá při migrénách, PMS a při celkové detoxikaci těla.

Skoro by se dalo říct, že zobnout si prášek guarany každý den je to nejlepší, co pro sebe můžeš udělat. I když to tak nevypadá, pořád jde ale o stimulační látku, na kterou si můžeš lehce zvyknout. Takže pokud už vážně nepomáhá nic, určitě si ji kup. Tedy za předpokladu, že netrpíš na vysoký tlak, nemáš cukrovku nebo epilepsii nebo nějakou srdeční poruchu. S guaranou stresové situace přežiješ snadno. Ale až bude víc klid, zkus spíš relaxovat, jít spát a nechat všechny starosti a stres odplynout.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Diana Reichmannova

    Parádně napsané. Já guaranu užívám už docela dlouho a můžu potvrdit, že životabudič je to opravdu skvělý. Dívala jsem se, že se dá sehnat třeba i v prášku, ale já ji užívám ve formě takových tabletek, které objednávám z https://eshop.guaranaplus.cz/guarana

  • Kamil Štrof

    Ahoj na https://medicore.cz/skorice/ jsem četl, že podobné účinky má i skořice, dokáže metabolismus slušně nakopnout a tělu zvýšit teplotu, takže je to vlastně naprosto skvělá potravina k hubnutí. Takže mě napadá, že kombinace guarany a skořice by mohla být uplně super.