Chcete něco udělat pro krásu a zdraví? Zkuste na chvilku zapomenout na kosmetické přípravky a vsaďte na sílu spánku.

avatar

Lenka Válková
Miluju basket a všechny další sporty.

Spánkem ke kráse

V dnešní uspěchané době velmi často zapomínáme na odpočinek. Nemalé procento lidí trpí nespavostí, případně jinými poruchami spánku. Vyspat se tzv. „do růžova“ je vzácnost, která s sebou přináší recept na krásný vzhled. Jak je to možné? Během spánku probíhají v těle regenerační a očistné procesy. Mnohé studie potvrzují, že dobře nastavený spánkový režim má na ženskou krásu velmi pozitivní dopad. Dostatečná porce spánku zlepšuje stav pleti, pomáhá při hubnutí, bojuje s vráskami a dokonce přispívá ke zdravému vzhledu vlasů. Ranní pohled do zrcadla po plnohodnotném odpočinku je důkazem toho, že spánek má skutečně velký vliv na to, jak vypadáme. Pokud nechcete působit na okolí věčně unaveně a hledáte, jak si spánkový režim nastavit, nezapomeňte na několik základních tipů:

 • Zjistěte, jaká délka spánku je pro vás ideální. Univerzální délka neexistuje.
 • Naučte se usínat a vstávat ve stejnou dobu. Víkendy by neměly být výjimkou.
 • Před spaním vynechte kofein, zvýšenou aktivitu a sledování televize/monitoru/mobilu.
 • Základem opravdu kvalitního spánku je kvalitní matrace a postel.

V mnoha ohledech je důležité poslouchat vlastní tělo. To platí především o délce spánku. Běžně se doporučuje spát 7 až 8 hodin, nicméně nelze říct, že každému bude tato délka vyhovovat. V závislosti na zaměstnání a denním režimu může být pro někoho vhodnější kratší, nebo naopak delší doba spánku. Například sportovci potřebují obecně regenerovat déle. Pokud jde o samotné usínání, je velmi důležité uvědomit si, že všechny rušivé prvky zhoršují kvalitu spánku. Usínat u televize po těžké večeři tak opravdu není zrovna fajn. Za převalováním často stojí také špatně vybraná a nekvalitní matrace, případně nevhodný rozměr postele.

Jak na výběr matrace a postele?

Špatný spánek a s ním spojená únava, bolesti zad i hlavy. To je jen malý výčet komplikací, za kterými může stát špatně zvolená matrace. Její výběr není v době, kdy na trhu najdeme velké množství různých matrací, úplně lehký. Při rozhodování hraje roli celá řada věcí od osobních preferencí po rozpočet. Vyznat se ve všech parametrech a technologiích může být složité, a proto jsem se na to, jak matraci vybrat, zeptala specialisty z obchodu ProSpánek.

Podle jakých vlastností se při výběru matrace řídit?

Výběr správné matrace ovlivňuje celá řada parametrů – Vaše stavba těla, váha a věk, zdravotní problémy nebo dokonce poloha, ve které nejčastěji spíte. Z tohoto důvodu doporučujeme se pří výběru poradit s odborníkem. Matrace Vám také musí vyhovovat především pocitově, je tedy vhodné různé pocity vyzkoušet a podle toho tuhost zvolit.

Do čeho se při výběru vyplatí investovat?

Pokud je řeč o investici je třeba zmínit, že kvalita a životnost matrace se odvíjí od konstrukce a použitých materiálů, kterým obvykle odpovídá cena matrace. Čím lépe tedy chceme spát, tím více musíme investovat. Pak se opravdu vyplatí investovat do chrániče matrace, který dokáže její životnost mnohdy výrazně prodloužit.

Hraje nějakou roli i rošt?

Význam roštu se často podceňuje, přestože tvoří podklad matrace a ovlivňuje její působení na svého uživatele – společně tedy tvoří spací systém a je potřeba je takto vybírat. Rošt zároveň zabezpečuje odvětrání a vzdušnost matrace, která je zásadní pro hygienu celého lůžka. Uložením matrace na neprodyšnou desku nebo do uzavřeného korpusu bráníme odvodu vlhkosti nahromaděné během noci, vytváříme vhodné prostředí pro roztoče a bakterie a výrazně snižujeme životnost naší matrace.

(na dotazy odpovídala: Specialista ProSpánek Kateřina Mikolášková, ProSpánek Brno Avion)

Kdy měnit?

Ráda bych upozornila také na to, že nákup matrace nemusí být nutně spojen pouze se stěhováním, příkladně pořizováním nového nábytku. Matraci je zapotřebí čas od času měnit. Levnější matrace mají pochopitelně kratší životnost. Důvodem pro výměnu však není pouze opotřebení a proložení matrace, ale také hygiena. Roztoči a pot jsou pro matraci nepřítelem číslo jedna.

Sladké sny a vitalita

Je nejvyšší čas zamávat tmavým kruhům, otokům a rannímu trápení. Vždyť přínosy spánku jsou zcela zřejmé, stačí dodržovat několik základních pravidel, pravidelný režim a mít správnou výbavu v podobě kvalitní postele a matrace. O vše ostatní se již tělo postará během spánku. Závěrem si už pouze dovolím upozornit na jednu důležitou věc. Dámy, před spaním určitě nezapomínejte na poctivou hygienu, především pokud jde o důkladné odlíčení. Pleť je zapotřebí před spánkem vyčistit od všech nečistot, pravidelné používání peelingu je příjemný bonus. Toužíte-li po zdravém vzhledu, je zdravý spánek a dodržování hygienických rituálů tou nejlepší cestou ke kráse.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Petra Lehká

  Zdravý spánek má dopad na všechno. My sice máme doma nové matrace a polštáře, ale také jsme tu měli přes léto nesnesitelné horko. To se nám podařilo vyřešit díky klimatizaci z https://www.m-klima.cz/ . Máme ji nastavenou na 25°C a v tom už se dá docela spát.

 • Kamil Štrof

  Manželka byla nedávno při výběru nových matrací také velmi pečlivá, nakonec objednala nějaké pěnové z https://www.studiomatrace.cz/ a musím říct, že se mi na nich opravdu spí skvěle, takže na tom opravdu něco bude.

 • Tereza Bayerová

  Tak to určitě, není náhoda že existuje i výraz “beauty sleep”, každá žena to zná, já si tedy na kvalitě spánku dávám záležet, matraci jsem vybírala velice pečlivě a zvolila jsem Curem – http://www.curem.cz/curem-c-4500-11.html a nedala bych ji za nic

 • Pavlína Gunterová

  Kupuju si Neospan a jsem s ním naprosto spokojená.. spím jak nemluvně a necítím se skoro unavená…

 • Alík

  Hezký článek. Zkusím se jím řídit :)