Taky se bojíš ve večerních hodinách procházet se sama po městě? Uměla by se bránit případnému útoku? Váháš? Neváhej a přečti si rozhovor s Richardem Kozákem o tom, jak je sebeobrana důležitá.

avatar

Jana Lipková
Milovnice zvířat a (snad) budoucí doktorka.

Rozhovor, který ti tentokrát přinášíme, možná změní tvůj dosavadní pohled na tvou bezpečnost. O kurzech sebeobrany už jsi možná slyšela, ale více ses o ně nezajímala. Společně s Richardem, zkušeným instruktorem sebeobrany, který nám odpovídal na naše otázky, se tě budeme snažit přesvědčit, abys svůj postoj k nim přehodnotila.

„Zdraví je to nejcennější, co máme,“ vzkazuje Richard Kozák, instruktor sebeobrany
Richard je nejen instruktor sebeobrany, ale taky trenér fitness, lyžování a v neposlední řadě masér.

1) Ahoj Richarde, děkuji za tvůj čas, který nám hodláš věnovat. Začneme trochu osobně. Když jsem si přečetla na tvých stránkách, čeho všeho jsi instruktor a trenér, byla jsem šokována. Čím jsi vlastně začínal a jak ses dostal až k výuce sebeobrany?

Od dětství mě bavily sporty. Poměrně dlouho jsem hrál fotbal, v zimě lyžoval. Zkoušel jsem i stolní tenis, lední hokej, volejbal, basketbal… Na střední škole jsem se několikrát ocitl v konfliktní situaci a začal přemýšlet o tom, že bych se měl naučit bránit se. I z tohoto důvodu jsem začal navštěvovat místní oddíl karate a chodit do posilovny. Poté jsem strávil rok na vojně, kde jsem maximum volného času věnoval cvičení s činkami. Po návratu jsem nastoupil k Celní správě, kde jsem se zanedlouho dostal na pozici instruktora sebeobrany. Asi i proto, že jsem měl přes biceps 42 cm :-) . Díky této pozici jsem navštěvoval specializační kurzy u různých složek, a protože mě sebeobrana bavila, věnoval jsem se přípravám i soukromě. V roce 2001 vznikla v Celní správě speciální jednotka. Po splnění testů jsem zde působil 8 let na pozici instruktora profesní sebeobrany a instruktora zdravotní přípravy. Sebeobraně se věnuji již 20 let. Navštěvuji semináře různých sebeobranných systémů a spoustu informací jsem získal také studiem na Masarykově univerzitě.

2) Je mi jasné, že za vším je tvrdá práce a dřina. Musíš i ty, jako instruktor lyžování, instruktor fitness, trenér atletiky, osobní trenér a dál nebudu pokračovat, nebo bych tu byla do zítřka, denně trénovat?

Můj záběr v licencích je docela široký a opravdu by se nedalo věnovat všemu, co bych chtěl. Bohužel ani mně se nevyhýbají zranění a měl jsem i období, kdy jsem je snad přitahoval. Nejen proto musím selektovat spoustu činností a hodně času věnovat i relaxaci. Pravidelně navštěvuji tréninky Aiki Jutsu a funkční kruhové tréninky, hraji squash. Občas zajdu do posilovny a na TRX. V zimě si rád zajedu na lyže a běžky. V létě rád vyrazím na kolo, in-line brusle, hraju fotbal a beach volejbal. Spoustu času musím věnovat řízení své bezpečnostní agentury VIP DEFENSE s.r.o., ta tvoří můj hlavní příjem. Kurzy jsou srdcová záležitost, rád dělám věci, co mají smysl.

3) Co tě na práci nejvíc baví a co tě naplňuje?

Baví mě práce s lidmi, kteří mají zájem se opravdu něco naučit. Specializuju se na výcviky sebeobrany pro ženy. Svůj první kurz jsem realizoval v únoru 2011. O tom, že to dělám dobře, mě přesvědčují reakce účastnic v závěru kurzů a i fakt, že jedna žena, která u mě kurz absolvovala, se při skutečném přepadení dokázala ubránit. Na svých stránkách jsem při jejich zakládání uvedl motto: Pokud by náš kurz pomohl alespoň v jednom případě, má tento projekt smysl. Výše uvedená událost se šťastným koncem mne přesvědčila o tom, že moje práce smysl má.

4) Předpokládám, že ve svém týmu nejsi sám. Můžeš nám představit i další členy, kteří ti na kurzech sebeobrany pomáhají a jak se podílejí na práci?

Na kurzu mám vždy minimálně jednoho asistenta (dle počtu účastnic). Asistenti jsou pro mne nepostradatelní a při jejich výběru jsem hodně opatrný. Všichni před prvním kurzem absolvují speciální výcvik figurantů. Bohužel jsem se setkal i s tím, že první otázka kluka, který měl absolvovat výcvik, byla, zda by s ním šla pak nějaká holka z kurzu na kafe. Tím skončila jeho kariéra. V současné době mám k dispozici dva stabilní asistenty a jednoho instruktora. Jedná se o sportovce se zkušenostmi z výcviku bojových umění a systémů sebeobrany.

„Zdraví je to nejcennější, co máme,“ vzkazuje Richard Kozák, instruktor sebeobrany
I ty se můžeš naučit bránit.

5) A teď k samotnému kurzu sebeobrany. Mohl bys popsat čtenářkám, které o kurzu sebeobrany nic neví, jak probíhá?

Kurzy jsou rozděleny na teoretickou a praktickou část. Teoretická část se zabývá prevencí situací, které mohou být nebezpečné a výkladem zásad, jejichž dodržování dívkám a ženám pomůže předejít nebo včas rozeznat možné hrozící nebezpečí. Zahrnuje taktickou a psychologickou přípravu, základy právních norem spojených s řešením sebeobranných situací, základy první pomoci.

Praktická část, které je věnován největší časový objem výcviku, obsahuje technickou a fyzickou přípravu – praktický nácvik a zažití jednotlivých sebeobranných technik. Chceme účastnice naučit základní orientaci v kontaktní vzdálenosti s útočníkem. Jedná se zejména o situace, kdy jsou útoky proti vaší osobě vedené v podobě obtěžování – od verbálního napadání a provokování až po fyzické útoky, které však nedosáhly stupně nebezpečného ohrožování (jsou to pokusy o líbání, osahávání a jiné podobné projevy) a útoky vedené jako ohrožování – jedná se zejména o fyzické napadení s cílem způsobit bolest, oloupit, znásilnit, atd. Všechny situace odpovídají reálnému napadení, útočník je vybaven speciálním protiúderovým oblekem, který zabrání zranění účastnic i jeho a umožní dívkám a ženám vyzkoušet si reálné použití naučených dovedností.

6) Jsou kurzy fyzicky náročné a ženy jakých věkových kategorií je navštěvují?

Maximální počet účastnic v kurzu je 20, abychom byli schopni zaručit individuální přístup ke každé z nich. Fyzicky náročné nejsou, ale procházka růžovým sadem to také není. Míváme účastnice v rozmezí 12 – 70 let.

Na kurzu se naučíš nebát se bránit.
Na kurzu se naučíš nebát se bránit.

7) Dívala jsem se, že kurzy máte rozdělené na levely I – IV. Podle čeho jsou rozděleny? Stupňuje se i jejich náročnost? Musí zájemkyně kurzu začínat vždy s levelem prvním?

Levely na sebe postupně navazují, také se zvyšuje jejich náročnost a nelze je přeskakovat. Určitě je doporučuji absolvovat všechny. V každém z nich probíráme více sebeobranných postupů, pak zaleží na účastnicích, které si vyberou.

8) Doporučuješ absolvovat všechny levely a třeba i opakovaně nebo myslíš, že je žena schopna už po jednom kurzu při případném přepadení využít s jistotou, co se naučila?

Opakování je dobrá volba, kterou také někdy naše účastnice využívají. Na otázku, jestli je žena schopna se ubránit s jistotou, nedokážu odpovědět. Je to velmi individuální. Někdy přijde dívka nebo žena, která má přirozený talent, některé ženy potřebují absolvovat více hodin. Co je ale jisté, že získají spoustu informací k tomu, aby se do konfliktní situace vůbec nedostaly nebo se s ní dokázaly takzvaně vymluvit. Boj je až to poslední, co chceme, ale někdy se mu bohužel nemůžeme vyhnout. Tomu odpovídají i mini scénáře, v kterých se snažíme vytvořit situaci, která odpovídá skutečnému napadení. Účastnice si pak mohou vyzkoušet naučené dovednosti proti figurantům s použitím plné síly. I když na kurzech používáme speciální ochranné obleky, musím říct, že mnohé rány skutečně hodně bolí a již několikrát jsme museli z našich tváří i stírat krev :-) .

9) Působíte hlavně v Olomouci. Pořádáte kurzy i v jiných městech po republice? Kde vás v nejbližší době můžeme vidět?

Kromě Olomouce je naše oblíbené místo obec Postřelmov. V jednání jsou realizace kurzů i v dalších městech Olomouckého kraje (Šumperk, Litovel, Prostějov). Nejaktuálnější informace se dozvíte na našem webu www.sebeobrana-zeny.cz.

10) Stalo se ti někdy v reálném životě, že jsi své dovednosti využil a pomohl někomu zachránit život nebo někoho přímo zachránil?

V osobním životě jsem se do konfliktu bohužel několikrát přimotal. Většinou jsem se z nich naštěstí vykecal. Minulý rok o prázdninách mě napadli brzo ráno dva muži. Situaci jsem musel vyřešit pomocí technik sebeobrany, ale naštěstí pro mě to dopadlo dobře. Je důležité zachovat klidnou hlavu, držet si bezpečný odstup a snažit se situaci vyřešit slovně. Pokud to nejde, tak zvolit účinnou techniku a zajistit svědky pro další šetření, protože lidé se zvláštním výcvikem to pak mají u soudu hodně těžké.

Pokud způsobíš zranění instruktorům, určitě se na tebe nebudou zlobit.
Pokud způsobíš zranění instruktorům, určitě se na tebe nebudou zlobit.

11) Myslíš si, že kdyby každá žena a dívka navštívila alespoň jednou váš kurz, bylo by případů přepadení a znásilnění minimální?

Jsem přesvědčen o tom, že by se počet případů zmenšil.

12) Je vůbec možné, aby žena, která kurz navštěvovala a pak se stala obětí přepadení, nevěděla ve strachu a stresu, jak se bránit?

Samozřejmě strach a stres hraje důležitou roli. Jedním z hlavních cílů výcviků je vyhnout se ztuhnutí – stavu, kdy žena nedokáže reagovat vůbec. Ženy jsou od přírody v postavení k mužům v nevýhodě. Výhodou může být ale to, že ji muž často podcení. Proto, když už věc nesnese odkladu, musí žena využít momentu překvapení, svých přirozených zbraní a pak silně a tvrdě udeřit do určitých míst.

13) Myslím, že informace, které jsi nám poskytl, byly více než užitečné. Tímto ti moc děkuji za rozhovor. Závěrem se ptám, kdybys měl motivovat dívky a ženy, aby na kurz přišly, co bys jim vzkázal?

Myslím, že zdraví je to nejcennější, co člověk má. My nabízíme možnost získat potřebné informace, které vám mohou pomoci v budoucnu zdraví ochránit. Určitě neváhejte a na kurz přijďte.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář