Lupy trápí veliké množství lidské populace. Větším problémem jsou spíše pro ženy a dívky, jelikož jejich přítomnost zničí dojem i ze sebelepšího účesu. Ani bílý poprašek na ramenou, který vyniká zejména na tmavém oblečení, není příliš přitažlivý. Pokud máš pocit, že jsi vyzkoušela už naprosto všechno, zkus si přečíst následující článek.

avatar

Katka Š.

Lupy trápí veliké množství lidské populace. Větším problémem jsou spíše pro ženy a dívky, jelikož jejich přítomnost zničí dojem i ze sebelepšího účesu. Ani bílý poprašek na ramenou, který vyniká zejména na tmavém oblečení, není příliš přitažlivý. Pokud máš pocit, že jsi vyzkoušela už naprosto všechno, zkus si přečíst následující článek. Možná je tvým problémem jedna z příčin, o kterých jsi zatím neměla ponětí. Já ti navíc poradím, jak ji vyřešit a vlezlých lupů se konečně zbavit.

Jak jen tyhle mršky dokážou otrávit život...

Jak jen tyhle mršky dokážou otrávit život...

Co jsou lupy?

Lupy jsou vlastně odumřelé šupinky kůže. Ta se obměňuje u každého člověka všude na těle, včetně hlavy. Kvůli různým nepříznivým jevům se však může stát, že se kůže začne odlupovat velice často a rychle a tím vznikají nežádoucí lupy. Vyskytují se jak v suchých, tak v mastných vlasech a jejich léčba je obvykle velice zdlouhavá a obtížná. Tvorbu lupů často doprovází intenzivní svědění, ale rozhodně by ses ale neměla drbat, jelikož tím situaci ještě zhoršíš.

Příčiny vzniku lupů a jejich řešení

 1. Nevhodná vlasová kosmetika
  Jednou z nejdůležitějších věcí, jak předcházet vzniku lupů, je vybrat si vhodný šampon, popřípadě balzám na vlasy. Pokud používáš levnou nebo pro tvůj typ vlasů nevhodnou vlasovou kosmetiku, pokožka okamžitě zareaguje a objeví se lupy. V takovém případě zkus přejít na jinou značku. Může se stát, že značek vystřídáš několik, než najdeš pro sebe tu vhodnou. Pokud žádný takový šampon nepomůže, nezoufej a zamiř do lékárny. Přípravků proti lupům tam mají celou řadu a určitě ti rádi poradí. Jen se připrav na to, že budeš možná muset sáhnout hlouběji do peněženky.
 2. Špatné stravování, chybějící vitamíny a minerály
  Základem pro správnou činnost organismu (a tím pádem i pro zbavení se lupů) je pravidelný pitný režim, v tomto případě zejména minerálek. Lupy ve vlasech také signalizují možný nedostatek vitamínu B, beta karotenu, fluoru a selenu. V lékárně si můžeš všechny tyto prvky zakoupit a užívat je jako doplněk stravy (ale ne všechny najednou, je třeba postupně vyzkoušet, který ti nejvíce pomůže!). Jídelníček si také obohať potravinami, které obsahují aminokyseliny, což jsou například ryby nebo slunečnicová semínka. Nezapomínej na zeleninu.
 3. Stres, psychické napětí
  Lupy mohou být jedním ze signálů, že tvé tělo nezvládá působení nadměrného stresu. Snaž se proto častěji relaxovat, například ve vaně, s příjemnou hudbou a knížkou. Možná tě překvapí, jaké zázraky takové uvolňující chvilky udělají.
 4. Kožní onemocnění
  Jsou bohužel i případy, kdy lupy nevznikají kvůli špatné péči nebo stravě, ale jde zkrátka o nemoc. To ti pak ani sebelepší šampon nepomůže a je nutné navštívit kožního lékaře. Pokud máš spolu s lupy například zarudlou pokožku na hlavě, odlupující se suchou kůži kdekoliv na těle nebo ti dokonce nadměrně vypadávají vlasy, rozhodně neváhej – čím dříve léčbu začneš, tím lépe.
      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář