Ještě pořád si nemůžeš zvyknout na ranní vstávání a při zvuku budíku šílíš? Nemáš energii ani na to vylézt z postele natož na celý den ve škole? Zkus Chia semínka a dobij se energií.

avatar

Tereza Čistecká
Miluju hudbu, psaní a květiny. Inspiraci hledám v zajímavých lidech.

Zapomeň na energeťáky, dej si Chia semínka!

Cože to ta Chia semínka vlastně jsou?

Mají více omega-3 mastných kyselin než losos, více antioxidantů než borůvky a více vlákniny než ovesné vločky. Poklad aztéckých běžců nebo zázračná semínka, tak přesně takhle jsou chia semínka nazývána. Jde o semena šalvěje hispánské pocházející z Mexika a Guatemaly. Semínka jsou nadupaná energií, ale mají v sobě další tělu prospěšné látky. Je až neuvěřitelné, co taková malinkatá věc dokáže a s čím vším nám pomáhá.

Dodávají energii až na několik hodin, takže jsou vhodná pro sportovce. Třeba na běhání je chia koktejl naprosto ideální. Obsahují dávku draslíku, sodíku, železa, zinku a chromu. Z vitamínů pak hlavně vitamíny skupiny B, vitamin A, C či E. Přijde ti, že víc už toho v sobě semínka mít nemůžou? Výčet pozitivních účinků ještě neskončil!

Pozitivní účinky na organismus

1. Pozitivně ovlivňují hladinu cukru
2. Účinky na kvalitu paměti
3. Předchází vzniku Alzheimerovy choroby a diabetes
4. Ovlivňuje funkci jater, plic, ledvin a žlučníku
5. Napomáhají při redukci váhy
6. Vliv na srdce, cévy a celkovou imunitu
7. Udržují aktivní mysl po celý den

Jak na to?

Koktejl energie připravíš ze lžíce chia semínek, které namočíš do vody připravené ve sklenici. Působením vody se vytvoří lepivý gel, a tím jsou semínka připravená ke konzumaci. Je jen na tobě, jak si svůj snídaňový drink upravíš. Pokud chia gel smícháš s oblíbeným džusem, je chutná ranní vzpruha hotová raz dva. Chia semínka můžeš použít ale i jiným způsobem. Například z nich vyrobit výborný puding nebo sušenky, ozvláštnit si s chia jogurt nebo ovocný salát. Existuje nepřeberné množství způsobů, jak se semínky naložit. Zapoj svou fantazii!

Kde nakoupit?

Balíček chia semínek dneska už běžně koupíš v obchodě se zdravou výživou nebo i v některých lékárnách s rozšířeným sortimentem, na internetu pak například v e-shopu www.elvita.cz, který nabízí vše pro zdraví a vitalitu. Balení ti nějakou dobu vydrží a věř, že tato investice do zdraví se ti vrátí.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Ivana Navrátilová

    Jojo, chia semínka znám moc dobře. Je ale pravda, že jsem nevěděla, že mají tak široké spektrum využití. Například to, že mohou pomoci předcházet cukrovce jsem vůbec netušila. Co se té cukrovky týče, tak já se nedávno tady https://www.biomag.cz/diabetes-cukrovka/ dočetla, že ji lze léčit pomocí tzv. pulzní terapie. To zní také celkem zajímavě.