Naučit se kouři je jednodušší, než odnaučit. Mnozí to samotní nedokáží a potřebují pomoc terapie či náplasti. Nejoblíbenějším způsobem léčby od návyku je elektronická cigareta, ale je vhodná?

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Seznamte se

Elektronická cigareta je technická pomůcka na baterky. Měla by vydržet na 2 až 5 hodin používání. Obsahuje kapalinu z propylen-glykolu, glycerinu, vody a samozřejmě s nikotinem. Není zde žádný tabák a vypouštěna je jen pára. Cigarety mají nejrůznější příchutě a také nejrozmanitější barvy a velikost. Jenže bylo zjištěno, že některé cigarety obsahovaly i toxické rakovinotvorné látky, které výrobci zatajují.

Elektronické cigarety

Nejdříve velké uvítání

Elektronické cigarety byly na trh uvítány s celkem velkou reklamou. Všude byly billboardy, a to dokonce i na různých koncertech. Říkalo se, jak jsou bezpečnou formou, jak přejít od tabákových cigaret k nekuřáctví. Dokonce to mělo úspěch a nákup cigaret se zvýšil natolik, že výdělek tabákové společnosti klesl o 8%, ale také klesl u farmaceutických nikotinových náplastí. Zatímco používání e-cigaret stouplo o 800%! V některých zemích se schválilo kouření e-cigaret i v televizích. A celebrity si konečně mohli zakouřit na veřejnosti, aniž by je za to někdo mučil.

Poté vyhnanství?

Jenže EU chce tyto cigarety zakázat, kvůli normalizaci kouření. Někde je dokonce velmi těžké elektronickou cigaretu zakoupit, jako třeba v Austrálii a v New Yorku bylo i zakázáno její kouření na veřejných místech. Proč? Protože kouření se začalo stávat obrovským hitem. Elektronické cigarety se staly módním doplňkem. A tenhle vedlejší efekt rozhodně nebyl žádaný.
Měl by to být jen přechod k nekuřáctví, ne doživotní zastávka!

Rozporuplná pomůcka

Elektronická cigareta je vyráběna za účelem výchovy k nekuřáctví. Pokud si tedy elektronické cigarety někdo kupuje, měl by to mít na zřeteli. Ale pozor, tato pomůcka není zařazována mezi zdravotnické potřeby, ale mezi tabákové výrobky. Tudíž není dovoleno, aby se dostala do rukou nezletilých osob. Někteří odborníci dokonce říkají, že to ani není dobrá pomůcka k odvykání a lepší pomůckou je náplast. Kuřák si tuto možnost může vyzkoušet, ale rozhodně se musí seznámit s jejím užíváním a dávkami nikotinu.

Móda? Ani za nic

Cigareta není vůbec nic zajímavého, ani módního. Mnohem hezčí je dívka s příjemným úsměvem a kabelkou v ruce, než cigaretou. Ani elektronická volba není nic úžasného, tudíž buď opatrná a straň se kouření, jak můžeš.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář