Pokud jsi dívka a už jsi dostala svou první menstruaci, mohlo tě překvapit, že je nepříjemnější než jsi čekala. O prvním krvácení se sice mluví jako o zázraku, už se můžeš dostat do jiného stavu a jsi žena se vším všudy, při nedávných studiích se ale zjistilo, že až 50 % žen má menstruaci spíše bolestivějšího charakteru.

avatar

Lucie Rothanzlová
Blogerka a autorka magazínu Proslecny.cz.

Pokud jsi dívka a už jsi dostala svou první menstruaci, mohlo tě překvapit, že je nepříjemnější než jsi čekala. O prvním krvácení se sice mluví jako o zázraku, už se můžeš dostat do jiného stavu a jsi žena se vším všudy, při nedávných studiích se ale zjistilo, že až 50 % žen má menstruaci spíše bolestivějšího charakteru. Zní to sice hrozně, ale nemusíš věšet hlavu – existuje několik způsobů, jak se takové menstruaci vyhnout a jak s ní bojovat.

Menstruace dokáže být někdy doopravdy bolestivá. Víš, jak zahnat bolest a přežít "své" dny?

Menstruace dokáže být někdy doopravdy bolestivá. Víš, jak zahnat bolest a přežít "své" dny?

Fakta o menstruačním cyklu

Menstruace je jeden z dějů, který je způsoben odchodem neoplodněné vajíčka z ženského těla. První krvácení se obvykle dostavuje ve věku 12 – 14 let, není však úplnou vyjímkou, že ji dívky dostanou o něco dříve nebo později. Průměrná doba menstruačního cyklu je 28 dní, díky tomuto číslu si můžeš další menstruaci vypočítat. Jak? K prvnímu dni poslední menstruace připočteš 28 a vyjde ti den, kdy bys periodu měla dostat. Jedná se (stejně jako u věku) o hodně individuální záležitost a u tebe to nemusí být úplně přesné. Hlavně mladé holky, které menstruují jen několik měsíců a stále dospívají, mohou mít s pravidelností problém. Délka doby jedné menstruace je 2 – 5 dní a existuje několik faktorů, které délku ovlivňují – ať už to je genetika nebo hormonální antikoncepce, po které se ti krvácení může o hodně zkrátit. Když přehlédneme všechna fakta, dostáváme se k záležitosti zvané bolestivá menstruace, která postihuje spoustu žen a dokáže jim pár dní v měsíci pěkně znepříjemnit.

Klid a vhodný jídelníček

Tím nejpřirozenějším a nejjednodušším, co můžeš pro své tělo v době bolestivé menstruace udělat, je dopřát mu klidový režim. Pokud tě hodně bolí břicho a záda je nejlepší zalézt do postele a dopřát svalům a organismu teplo. Teplo je jedním z faktorů, které spoustě žen pomáhá úplně nejvíc. Kup si ohřívací láhev, plyšáka do mikrovlnky nebo si jen udělej teplý obklad, přilož na břicho a pořádně se zachumlej. Vynikající pro zklidnění těla je i heřmánkový čaj. Pusť si svůj oblíbený film, pokud to nepomáhá, vezmi si analgetikum (ibalgin, brufen – není dobré to s nimi ale přehánět) a snaž se usnout. Co se týče jídelníčku, snaž se tělo zásobovat vitamíny a minerály. Důležitý je hořčík a vápník. Můžeš je buď nalézt v určitých potravinách nebo zajít do lékárny a koupit si doplňky strav, které dané látky obsahují.

Hormonální léčba

Pokud už ti bylo patnáct, neužíváš hormonální antikoncepci, protože nemáš stálého přítele, ale doopravdy tě bolestivá menstruace trápí, možná je na čase o tomto druhu antikoncepce popřemýšlet. Stejně tak jako má antikoncepce své nevýhody, najdeš u ní i spoustu výhod a záleží jen na tobě (popř. i na tvých rodičích), zda se rozhodneš tento druh řešení podstoupit. Jediný, kdo ti hormonální antikoncepci může předepsat, je tvůj ošetřující gynekolog, tedy musíš být vedena v jedné z gynekologických ordinací, musíš podstoupit obvyklé vyšetření a vše s lékařem prokonzultovat. Pokud jsou bolesti při menstruaci vážně k nevydržení, je možné uchýlit se k tomuto druhu léčby i dříve než v patnácti letech. Je to ale věc, kterou by sis také s tvými rodiči měla důkladně promyslet a zvolit ji jen v případě, že už není jiné řešení – cpát do sebe násilím prášky už od dětství není nic pěkného.

Farmaceutické výrobky

V lékárnách najdeš spoustu výrobků, které tlumí bolest, jsou bez předpisu (tedy není nutná návštěva lékaře) a na bolestivou menstruaci ti pomohou. Asi nejznámější jsou už zmiňované ibalginy a brufeny – s těmi ale není dobré to přehánět. Existují i různé doplňky strav, speciální tabletky (např. GS Pupalka Forte, Orissa, Sarapis Soja, Promagsan aj.), které bolest při menstruaci tlumí a dopřávají ti úlevu.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář