Můžeš si sama vyrobit zubní pastu a užít si tak chuti i účinku vlastní namíchané směsi. Vyrob si jí přesně podle tvých přání. Pro zuby bělící, pro svěží dech,… Kuchařem budeš ty!

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Vyrob si domácí zubní pastu

Co je v klasických zubních pastách?

Do klasických past, které najdeš na pultech v drogeriích, se přidává spousta přísad. Jsou to různá dochucovadla, barviva a konzervační látky. Výrobci už se naučili přidávat, co nejméně škodlivé látky. Ale čistíme si zuby několikrát denně a těch látek je tam dohromady stále dost. Např. látky jako triclosan, aspartam a FD a C blue dye no.2 (modré barvivo) patří mezi ty, kterým bychom se měli vyhnout. Nejsou vůbec vhodné pro děti, které rády polykají pastu. Jsou podezřelé z ADHD a snižování odolnosti organismu – výskyt alergií.

1) Pasta s kokosovým olejem

Potřebuješ: 4 lžíce kokosového oleje, 4 lžíce jílu (zelený, bílý nebo žlutý), 2-3 lžíce převařené vody (pro přípravu spíše už studené), ½ lžičky mořské soli, rozmačkané lístky máty nadrobno (nebo ještě lépe bio mátový olejíček)

Výroba: Do mističky si dejte kokosový olej, jíl a 1 lžíci vody. Promíchejte ingredience dohromady, aby vznikla jednotná směs a přidejte další vodu tak, aby vám vyhovovala konzistence, která vznikne. Nakonec také vmíchejte mátu či mátový olejíček. Směs uzavřete ve vzduchotěsné nádobě.
(Kokosový olej je lepší nechat změknout rozehřátím ve vodní lázni, stále míchejte a až se ochladí, přidejte ostatní suroviny.)

2) Jahoda a jablko – bělící pasta

Ovocná bělící pasta je vlastně nejjednodušší. Jde pouze o to, abys rozmačkala jahody (1-2) a jablko (jen kousek) na kaši. Stačí vyrobit tak 1-3 porce, nejlepší je si tuto pastu vyrobit na jeden den. Celý týden by nejspíše nevydržela (max. v mrazničce). Poté si nanést pastu na kartáček a čistit. Na kartáček nanes několikrát směs a pokaždé vyplivni. Není hutná a nedrží tolik při sobě, jako klasická pasta.

Důležité je si ústa důkladně vymýt vodou, aby kyseliny z ovoce nepoškodily sklovinu. (Pozor citrony se někdy také doporučují, ale jsou na sklovinu již příliš kyselé a nenávratně by jí poškodily!) Takový bělící den si dělej maximálně 1x týdně, ideálně 1x za 14 dní, ať neublížíš sklovině.

3) Pasty s jedlou sodou

Doma si dost lidí vyrábí pasty s jedlou sodou, protože ta není tak škodlivá. Ničivá je v případě, že to s jejím množstvím přeženete, poté by mohla poškodit i sklovinu, i podráždit žaludek. Je to vlastně hydrogenuhličitan sodný, který se považuje za bezpečnou přísadu.

Potřebuješ: ½ lžíce jedlé sody, ½ šálku kokosového oleje, 2 lžíce prášku ze stévie (obsahuje proteiny, vápník, vlákninu, železo, fosfor, zinek, vitamíny A a C,…), šťáva z máty (buď bio olejíček nebo nadrobno rozmačkané lístky), 10 kapek extraktu pryskyřice (myrrh, masticha)

Výroba: Smíchej všechny ingredience a podle potřeby můžež přidat i trošku vody, ale myslím, že to není třeba. Můžeš přidat i různé olejíčky z jadérek grapefruitu apod. (Kokosový olej je lepší nechat změknout rozehřátím ve vodní lázni, stále míchej a až se ochladí, přidej ostatní suroviny.)

Kde nakoupit přísady

Přísady se nakupují v lékárně a v různých bio obchůdcích. Možná se ti některé budou zdát dražší, ale ve skutečnosti se to vyplatí. Poděl se s námi i o tvoje rady, triky, nápady a vyzkoušené pasty z obchodů.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • marketa

  Ano, pracuji :)

 • Karol

  Vy pracujete pro GSK, že?

 • marketa

  taky to tak celkem praktikuju – kupuju co se mi zlíbí, ale mám nějaké pasty víc oblíbené, většinou střídám právě Pronamel, ale ,,obyčejnej” ne bělící se Sensodynkou.

 • Karol

  Rozhodně souhlasím, žádné přehánění ani v zubních pastách z drogerií, lékáren a domácích. Nejlepší je pasty střídat, třeba dvě. A na základě zubařů a lékárnic si najít svojí oblíbenou :)

 • marketa

  no tak to hlavně nepřehánět.. zuby máme jen jedny

 • Tess

  Zubařka mi zakázala používat pasty whitening, protože mám citlivou sklovinu. Skoro žádná se prý nesmí používat dlouho. Občas si dělám i pastu podobné prvnímu postupu a rozhodně je to pohoda. Po normální pastě mě brní zuby jak po citronu, takhle si můžu opatrně dát i zmrzlinu, takže bych se nebála.

 • marketa

  Moc bych to nepokoušela, všechny tyhle postupy mohou narušit zubní sklovinu a to nenávratně. Radši bych se spolehla na nějakou opravdovou pastu. Za mě Pronamel Whitening, která ještě chrání zubní sklovinu před kyselými potravinami. Markéta, GSK