Existuje sice mnoho způsobů, jak si zpříjemnit běhání, ale naprosto zásadní roli hraje vždy pocit pohodlí v tvých běžeckých botách. Jakmile tě boty někde tlačí nebo při došlapu cítíš každý kamínek na cestě, nebudeš mít z běhu nikdy úplně dobrý pocit a jeho kouzlo se může zcela vytratit.

avatar

Lenka Válková
Miluju basket a všechny další sporty.

Vyber si boty, v nichž si běhání zamiluješ

Jen přesně padnoucí bota

Jednou z největších chyb, jaké bys mohla udělat, je vybrat si boty bez vyzkoušení jen proto, že se ti líbí na někom jiném nebo že mají designovou značku. Běžecké boty jsou především praktickým doplňkem, který má tvoje nohy chránit. Správnou ochranu ti ale zaručí jen přesně padnoucí bota s vhodnými technologickými prvky. Nespoléhej se ani na svoje staré tenisky z hodin tělocviku. Běh je natolik specifický pohyb, že vyžaduje i specifické boty, které jsou vlastně jedinou velkou investicí do tohoto sportu.

Nejjednodušším řešením při výběru běžeckých bot je samozřejmě návštěva speciálního obchodu, kde ti udělají odbornou diagnostiku došlapu a doporučí nejvhodnější botu. Jedním takovým je například pražská prodejna adidas running v Running Mallu v Holešovicích, kde ti rádi umožní si boty otestovat, abys nekupovala zajíce v pytli. Pokud nemáš možnost se v podobném obchodě zastavit, pro začátek bude stačit, když se budeš řídit následujícími tipy.

Jak si nezadělat na nepříjemnosti?

Základem je nespokojit se s tvou běžnou velikostí bot. Vybraný model si v prodejně nazuj a ideálně se i trochu proběhni kolem stojanů. Velikost boty a tvar chodidla se při běhu mění a to musíš mít při nákupu na paměti. I pokud jsi na těsné boty zvyklá a říkáš si, že trochu nepohodlí vydržíš, než se boty roztáhnou, nevěř tomu. Zaděláváš si tak na puchýře, černé nehty, které praskají nebo slézají, a mnohé další nepříjemnosti. Běžeckou botu vybírej vždy alespoň o půl čísla větší, než je tvoje standardní velikost!

Stejně jako délka boty je důležitá i šířka. Ani tu pravidelným nošením příliš nezměníš, pokud kupuješ kvalitní boty. Musí ti tedy sedět už v obchodě. Noha by ti v botě neměla plavat, ale ani bys neměla mít pocit, že máš chodidlo ve svěráku. Ideální bota obejme tvoje chodidlo pevně, ale pohodlně jako ponožka. Obzvlášť věnuj pozornost patě a nejširšímu místu chodidla, tam se nejčastěji tvoří puchýře a mozoly při špatném výběru. Při zkoušení bys neměla cítit ani náznak toho, že tě bota tlačí.

Energy Boost

Boty adidas energy boost 2 se díky speciálnímu svršku přizpůsobí každému chodidlu a pevně jej obejmou.

Než půjdeš do prodejny, udělej si doma vlastní malou diagnostiku došlapu. Podívej se na svoje staré boty, které nejčastěji nosíš do města. Na první pohled uvidíš, jak jsou vyšlapány – jestli na vnitřní nebo na vnější straně. Když budeš mít na patě viditelně zatíženou vnitřní část tak máš tzv. pronační/vnitřní došlap. Jestli tomu bude naopak na vnější části, nebo na botě nebude znatelné vyšlapání, tak máš tzv. neutrální došlap. Boty, které respektují tvůj došlap, ti budou lépe sedět.

Další věc, kterou musíš mít na paměti, je, kde chceš převážně běhat. Podle toho si můžeš vybrat vhodné odpružení a podrážku. Silniční bota bude mít lepší tlumení než krosová do terénu, která naopak bude mít na podrážce větší či menší špunty/gripy, aby nepodkluzovala. Zvaž také, jaká je šance, že poběžíš v dešti nebo sněhu. Pokud se nechceš příliš řídit počasím, zvol si boty s goretexovou membránou, která tě udrží v suchu, ale zároveň umožní potu, aby se odpařoval pryč.

supernova riot 6

Do náročnějšího terénu zvol boty, které ti nepodklouznou.

Boty můžeš vybírat i s ohledem na tvou hmotnost. Obecně se za hranici, nad kterou běžci potřebují jiné boty, považuje 80kg. Těžší běžci mohou sáhnout po botách s vyšší patou, tedy větším odpružením. Na druhou stranu takové boty samy mohou vážit více a někomu může vadit i to, že necítí tak dobře povrch, po kterém běží. Hmotnost je ale dobré vzít v potaz kvůli ochraně kolen a dalších velkých kloubů v těle.

Až po zvážení všech těchto faktorů přichází za řadu design boty. Mj. slyšela jsi, že letos frčí růžová? Prohlédni si kolekci adidas na http://www.adidas.cz/zeny-obuv-beh a dej se do běhání!

response trail gtx

Pokud chceš běhat i v náročnějších podmínkách – silném dešti, sněhu – vyber si boty s goretexovou membránou.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář