Kultura a společnost

„Všichni se učíme od všech,“ tvrdí tanečník Matěj Kubec

Přináším ti rozhovor s nejvyhledávanějším lektorem street dance nejen u nás. Tanec je pro něj každodenním naplněním. Miluje ho stejně jako hudbu. U tance odpočívá a načerpává energii.

Tanec je jeho život

Matěj Kubec (uměleckým jménem Matt Pardus) je v současné době jedno z nejskloňovanějších jmen v českém tanečním světě. Stará se o choreografie české r’n’b‘ špičce Sámerovi Issovi, spolupracoval např. s Christinou Delaney, Ivetou Bartošovou, Karlem Gottem, Terezou Černochovou nebo skupinou Nightwork. Pravidelně vystupuje na akcích v ČR, Německu, Maďarsku, Slovensku i jinde. Sklízí úspěchy se svou taneční skupinou JUSTINCREDIBLE TEAM. Podílí se na choreografiích úspěšných akcí Decadance, Miss R’n’B‘, Miss Junior, Trancefusion, aj. V létě 2010 vydal se zpěvačkou Victorií singl „Léto“. Vzal pod svá křídla i mladé talentované trio ASIA, kterému vymýšlel celkovou image, choreografie i písně na jejich první desku. Nazpíval s nimi song „Kill The Boys“. V současné době pracuje na debutové desce, první dva singly rotují po českých a slovenských rádiích a televizích, např. TV Óčko. Je často zván na soustředění a taneční kempy po celé Evropě.

Matěj Kubec alias Matt Pardus
foto: Monika Soukalová

Únik z každodenního života

1) Ahoj Matěji, předem ti děkuji, že jsi souhlasil s rozhovorem. Popiš nám, co s tebou tanec dělá?

Ahoj, já děkuji. Tanec je pro mě součástí každodenního života už od malička. Přišel jsem na to, že tanec je pro mě to pravé, když jsem při každém „zabouchnutí“ dveří do sálu přestal vnímat svět kolem a tanec se pro mě stal takovým únikem z každodenního života a zajetých konzervativních kolejí, které nám jsou denně od dětství předkládány.

2) Jsi lektorem tanečního stylu street dance. Proč jsi zakotvil právě u něj?

Protože jsem v něm našel největší volnost. Všechny prvky a kroky si člověk může vymýšlet podle sebe a podle toho, jak slyší hudbu. Navíc je mi i blízká hudba, na kterou se street dance tančí.

Matěj Kubec alias Matt Pardus
foto: Kryštof Antůšek

3) Ovlivnila tě láska ke street dance i ve stylu oblékání?

Když k nám street dance tak nějak masivněji přicházel (nemůžu říct, že jsem byl u začátků street dance v ČR, ale byl jsem u toho většího „boom“), tak byl hodně spojen s kulturou, která jde se street dance ruku v ruce. Ať už oblečení, nebo rap, beatbox atd. I tohle mě zasáhlo. Teď mi přijde, že z takového toho underground hip hopu je mainstream a lidem už to nepřijde ani nějak zvláštní. Už si to prostě našlo své lidi a je to možná už i tím, že ze street dance vyrůstá druhá, možná už i třetí generace.

Taneční styl z videoklipů

4) Popiš čtenářkám, co se na street dance dělá za pohyby a co vše se naučí?

Většina lektorů má svůj specifický styl. Pod street dance patří mnoho tanečních stylů, ze kterých vše vychází. Ty je potřeba ovládat, když se tanci chcete věnovat víc. Když ne, tak si v podstatě stačí vybrat lektora, který vám vyhovuje a jít si zatancovat k němu. Já osobně vyučuji takový commercial dance – taneční styl, který lidé mohou vidět v hudebních videoklipech. Moderní prvky, které někdy zajedou i do různých podstylů street dance, jako je wack (takový více sexy dámský styl), house dance (tanec na house hudbu), dancehall (dynamický hip hop propojený s prvky afra a latinsko-amerických tanců), aj.

5) Pod tvou výukou prošlo několik amatérů i profesionálních tanečníků. Jak se výuka liší?

Tak v první řadě je důležité odlišit úroveň pokročilosti a cíle na běžných kurzech pro veřejnost a na lekcích, které jsou určené tanečníkům a lidem, kteří v tanci mají nějaké vyšší cíle. Jelikož učím přes 8 let, tak vím, že mohu nabídnout lidem, kteří si jdou na lekci jen odpočinout, co hledají. Třeba se trošku hýbat, baví je styl hudby, na který se street dance tančí, atd. Není potřeba každého sedřít z kůže. Pak jsou ale lidé, kteří na kurzech vyčnívají tím, že chtějí něco víc a po pár měsících se začnou na běžných kurzech nudit. Pro tyto lidi jsem založil několik skupin, které sám vedu, a je zde pokročilost několikrát vyšší. Mohu zde dělat rychlé variace, pracovat na lidech dlouhodobě a čím náročnější věci si připravím, tím lépe. Tito lidé pak mají možnost spolupracovat s lidmi, se kterými já sám již několik let spolupracuji, nebo se podílet na různých tour, videoklipech, TV pořadech, reklamách i filmech.

Tanečník Matěj Kubec
Matěj Kubec alias Matt Pardus
foto: Monika Soukalová

6) Street dance se také říká pouliční tanec. Už jsi někdy „streetoval“ na ulici?

Říká, ale je to takové zvláštní. U nás to není běžné. Hlavně si myslím, že od doby, kdy se street dance přesunul do komerčních tanečních studií, tak už tomu dávno tak není. Samozřejmě jsem zažil vystoupení na ulici, nebo nějaké tréninky. Ale v podstatě to je to samé.

Taneční náhražka pouliční rvačky

7) Ve Street dance se rozlišují „Old school“ styly a „New school“ styly. Do Old school patří zejména break dance, hype, electric boogie, poping a locking. Mezi New school styly patří hlavně house dance, LA style a dancehall. Které upřednostňuješ ty?

Jak jsem říkal, styly je důležité ovládat, ale každý upřednostňuje, anebo vyučuje něco jiného. Mám asi radši ty aktuální, jako LA style, dancehall a commercial dance.

Tanečník Matěj Kubec
Matěj Kubec alias Matt Pardus
foto: Dominik Kučera

8) Tanečníci street dance mezi sebou často soupeří v tzv. „battle“, což je vlastně taneční náhražka pouliční rvačky. Jednotliví účastníci se předhání v propracovanosti a náročnosti tanečních prvků. Jaký máš na to názor?

Tak v první řadě se tanečníci většinou rozdělují na komerční a battlové. Někoho baví trénovat single a vymýšlet si svoje prvky a pak je právě ukazovat na battlech. Někoho zase spíše baví učit se od jiných choreografů a tanečníků a umět se dokonale synchronizovat se skupinou a pak tanec prezentovat široké veřejnosti pomocí různých show, nebo videoklipů, nebo spoluprací s interprety. Mě osobně baví víc ta komerčnější část tance, ale pořád si sám rád zatancuju v sále a vymyslím si, co potřebuju.

9) Kde čerpáš inspiraci pro nové taneční kreace?

Inspirace přichází díky bohu sama. Nikdy jsem neměl potřebu sledovat videa na youtube a kopírovat někoho. Poslouchám hudbu a tělo tančí, co slyší. Od malička navštěvuji i různé workshopy a taneční kempy po celém světě, kde i poslední roky vyučuji a občas se může stát, že se inspiruju pohybem, který si chci uchovat v sobě, tak ho použiji i do nějaké své variace. Ale i o tom si myslím, že tanec je. Je jedna krásná věta, která se o tanci říká – všichni se učíme od všech! A to je svatá pravda!

10) Moc ti děkuji za rozhovor. Je něco, co bys chtěl čtenářkám serveru Kámoška.cz vzkázat?

Já také děkuji a snad jen, že jestli vás inspiroval tento rozhovor, tak se zastavte na nějakou lekci. Najdete mě v www.centrumtance.cz, www.dancersclub.cz, www.energyfitnesspraha.cz. V centru Prahy vyučuji prakticky každý den. Taky si mě můžete přidat na facebooku – www.facebook.com/mattpardus a já vám odpovím na všechny dotazy.

Štítky